Tam Gün Sinyaline Destek...

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun Tam Gün Yasası'nı yeniden gözden geçirme kararına üniversitelerden destek geldi. Öğretim üyeleri, yeniden düzenlenecek yasa ile sağlıkta yeni bir sayfa açılabileceğini belirtiyor

Tam Gün Sinyaline Destek...
21 Şubat 2013 Perşembe 09:00

Sağlık Bakanlığı'nın geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiği ve çok tartışmalara neden olan Tam Gün Yasası'yla ilgili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun tekrar masaya yatırılacağı açıklamaları kamuoyunda olumlu yönde etki buldu. Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, tam gün ve yarım gün çalışanların aynı ortamda çalışmasının aradaki iş barışını zedelediğini belirtti.

YARDIM EDERİZ

Sorunun çözümüne ilişkin yeni bir öneride bulunan Tuncer, 'Yarım gün çalışanlar için sözleşmeli kadro olsun. Üniversitede kadro almasınlar. İnisiyatif de üniversitede olsun. Yarım gün çalışıp alıp almayacağına senato karar versin. Ayrıca sorun yarım gün çalışanlarda değil, tam gün çalışanlarda. Tam gün çalışan öğretim üyeleri bu uygulamadan zarar gördü. Para ödeyemiyoruz. Tüm gün çalışıp yarım gün çalışanlar kadar para kazanıyorlar. Üstelik yarım gün çalışanlara döner sermayeden para vermek zorunda kalıyoruz. Bu sistem böyle yürümez' diye konuştu.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şehsuvar Ertürk de, Bakan Müezzinoğlu'nun açıklamalarını çok olumlu bulduğunu belirterek, 'Yeni Sağlık Bakanımız geçtiğimiz günlerde Gaziantep'te bu konuyla ilgili sinyaller vermişti. Ancak şimdilik ortada net bir çalışma yok. Bununla ilgili bir çalışma yapıldığında biz konunun paydaşları olarak yardım etmeye hazırız. Tam Gün Yasası'nı tekrar masaya yatırıp tartışalım ve herkesin memnun olabileceği bir zemine oturtalım' şeklinde konuştu.

OKULLAR BÜYÜK DARBE YEDİ

İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Devecioğlu, Tam Gün Yasası ile üniversitelerdeki hizmet ve araştırmaların büyük darbe yediğini ileri sürdü. '20 yılda yetişen değerler, bir günde kaçıp gittiler' diyen Devecioğlu, yeni Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun yasa mağduru hocalarla tekrar görüşeceğini açıklamasını olumlu bulduğunu ifade etti. Devecioğlu, 'Tıp mesleği usta-çırak ilişkisine dayanmakta. Genç doktor adayları bu işi hocalarından öğrenir. Ustalar kaçtı. Çırakların bu mesleği kimden öğreneceğini ben de merak ediyorum. Bu yanlışlığın faturasını ileriki yıllarda hep birlikte ödeyeceğiz' diye konuştu.

Hocalar olumsuz etkilendi

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sacit Turanlı, Sağlık Bakanlığı'nın tam gün uygulamasının üniversiteleri ve öğretim üyelerini çok sıkıntıya soktuğunu belirterek, 'Sağlık Bakanımızın bu açıklamaları sağlık çalışanlarını çok rahatlattı ve umutlarımız tekrar yeşerdi. Tam Gün Yasası hem halkı hem üniversiteleri ve en çok da öğretim üyelerimizi olumsuz yönde etkilemişti. Bakanımızın duruma böyle yaklaşması sorunları görebildiğine işarettir. Bizde bu durumda elimizden geleni yapmaya hazırız. Bakanımız önümüzdeki haftalarda bununla ilgili bizimle toplantı yapacağını duyurdu' diye konuştu.

Ameliyatların kalitesi düştü

İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lemi İbrahimoğlu, Tam Gün Yasası'nın üniversite hastanelerini çalışamaz duruma getirdiğini iddia etti. Bu şartlarda üniversitelerin hekim ve asistan yetiştirmesinin mümkün olmadığına dikkat çeken İbrahimoğlu, 'Hastanelerde usta cerrah bulunmadığı için ameliyatların kalitesi düşüyor. Bu durum hocalarla birlikte hastaları da mağdur ediyor. Müezzinoğlu'nun adımıyla meslektaşların döneceğini umuyorum' diye konuştu

Kaçan değerler geri dönecek

'Tam Gün Yasası'nın çıkmasından sonra hekim yetiştiren İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nin kan kaybettiğini ileri süren İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahit Özmen, 'Üniversite hastanelerindeki bütün değerler kaçtı. Tam Gün Yasası ile ilgili yapılacak bir düzenlemeden üniversite, asistanlar ve hastalar da yararlanacaktır. Özel hastanelere gidemeyen insanlar bu hocalarda muayene olma imkanına kavuşacaktır. Üniversite hastaneleri eski verimli günlerine dönecek' diye konuştu.

YENİ ŞAFAK 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.