Talihsiz Sağlık Teknisyeni Tutuklandı

Röntgen çekimi sırasında bir hasta yakının hayatını kaybetmesinin ardından gözaltına alınan röntgen teknisyeni Mehmet Ali Güneş çıkartıldığı mahkemece tutuklandı

Talihsiz Sağlık Teknisyeni Tutuklandı
 Röntgen çekimi sırasında bir hasta yakının hayatını kaybetmesinin ardından gözaltına alınan röntgen teknisyeni Mehmet Ali Güneş çıkartıldığı mahkemece tutuklandı.
Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 33 yaşındaki Emine Kulan'ın röntgen cihazının üzerine düşmesi sonucu hayatını kaybettiği iddiasıyla ilgili gözaltına alınan röntgen teknisyeni Mehmet Ali Güneş, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

 

TÜMRADDER GENEL BAŞKANI HEYBET ASLANOĞLUNDAN BAKIRKÖY SADİ KONUK E.A.H RÖNTGEN KAZASI HAKKINDA AÇIKLAMA..

28.05.2013 Saat 11.00 sularında Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi Radyoloji Ünitesinde Skolyoz tetkiki yapılan çekim odasında bir vatandaşımızın ölümü ile sonuçlanan röntgen kazası ile ilgili olarak olayın ulusal medyada yer alması üzerine söz konusu hastaneye giden Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu meslektaşlarımızdan olayla ilgili bilgi almaya çalışmıştır.

 

Kore malı DDR İnventör marka dijital röntgen tarama cihazında 8 yaşlarında bir hastaya alt ektremite uzunluk grafisi çekimi yapan meslektaşımız M.A.G hastanın hareket etmesi ve durmaması sonucu hastanın anne ve babasını da içeriye almıştır. Çekim esnasında tarama cihazına sıkışan hasta yakını Emine Kulan (32) yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır.

 

Cumhuriyet Savcılığının talimatıyla inceleme başlatılmış radyoloji teknisyeni M.A.G gözaltına alınmış ve soruşturma nedeniyle Metris Cezaevine gönderilmiştir.

 

Dernek olarak konunun takipçisi olacağız. Olay tüm detaylarıyla aydınlatıncaya kadar çalışmalarımız devam edecektir. Olayda ihmal olup olmadığı soruşturma neticesinde ortaya çıkacaktır. Derneğimiz tarafından da oluşturulacak üç kişilik bir heyet olay yerinde inceleme yaparak hazırlayacakları rapor Sağlık Bakanlığı, Cumhuriyet Savcılığı ve Kamuoyu ile paylaşacaktır.

 Konuyla ilgili aşağıdaki soruların cevap bulması soruşturmanın seyri açısından aydınlatıcı olacaktır.

1- Kendi başına duramayan ve ebeveyn kontrolü gereken hastalar için ebeveynlere tutturmak yerine hasta tutma aparatları var mıdır?

2- Gözetleme penceresi tüm alanı görebilmek için yeterli midir?

3- Kumanda odasından içerideki sesler duyuluyor mu?

4- Teknisyen ne zamandır o cihazla çalışıyır. Aplikasyon eğitimi alınmış mı?

5- Sıkışma alanındaki materyallerin bulunma amacı nedir?

6- Cihaz güvenliği hakkında üreticini kullanıcı rehberleri var mıdır?

7- Cihazın sıkışma güvenlik sensörleri var mıdır?

8- Acil butonu var mıdır?

9-Acil butonu ya da ekspojur durdurulunca cihaz eski pozisyonuna dönüyor mu?

10-İhale Şartnamesinde cihaz güvenliğine ilişkin maddeler var mıdır? Varsa uyulmuş mudur?YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması