Tabipler Birliği Mecliste Görüşülen Torba Yasa Hakkında Açıklama Yaptı

Torba Yasa Tasarısının geniş bir düzenleme alanına sahip olması sebebiyle Türk Tabipleri Birliği’nin yanı sıra, bütün bakanlıklar, pek çok meslek kuruluşu ve dernek de Komisyon toplantısına davet edilmiş; ancak Yasa Tasarısının maddelerine geçilmediğinden davetlilere söz verilmemiştir.

Tabipler Birliği Mecliste Görüşülen Torba Yasa Hakkında Açıklama Yaptı
19 Haziran 2014 Perşembe 00:36

Torba Yasa Tasarısının geniş bir düzenleme alanına sahip olması sebebiyle Türk Tabipleri Birliği’nin yanı sıra, bütün bakanlıklar, pek çok meslek  kuruluşu ve dernek de Komisyon toplantısına davet edilmiş; ancak Yasa Tasarısının maddelerine geçilmediğinden davetlilere söz verilmemiştir.

Türk Tabipleri Birliği, bu Tasarının;

-Aile hekimlerine ve toplum sağlığı merkezi hekimlerine yeni bir acil nöbeti dayatmasına,

- Uluslararası taşımacılık yapan deniz ve hava araçlarının seyrüsefer hallerinin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının kapsamı dışında tutulmasına,

-Ondan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinin işverenlerinin eğitim alarak pek çok işyeri hekimliği görev ve yetkisini üstlenebilmesine,

-İşyeri hekiminin çalışma süresinin belirlenmesinde işyerindeki çırak ve stajyerlerin çalışan sayısına dahil edilmemesine,

-İşyerlerinde diğer sağlık çalışanlarının görev yapmalarının zorunlu olmaktan çıkartılmasına,

-Taşeron işçiliğini genişleten, kamu hizmetlerinin bir parçasının da taşeronlaştırılabileceğini belirten hükümlerine karşı çıkmaktadır.

Bu çerçevede, hazırlanan görüşler Komisyon Üyeleri ile paylaşılmıştır. Komisyon toplantısı 18/6/2014 tarihinde, saat 11’de yeniden başlamış olup halen sürmektedir.

Türk Tabipleri Birliği
Merkez Konseyi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.