Tabip Odası Hekimlerin Sorunlarıyla İlgilensin

Samsun Tabip Odası (STO) Yönetim Kurulu Başkanı Omü Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Opr. Dr. Mithat Günaydın, Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Başkanı Dr

Tabip Odası Hekimlerin Sorunlarıyla İlgilensin
20 Kasım 2015 Cuma 10:46

Samsun Tabip Odası (STO) Yönetim Kurulu Başkanı Omü Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Opr. Dr. Mithat Günaydın, Türk Tabipler Birliği (TTB) Genel Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu'nu eleştirdi. Odanın siyasi ve sağlık haricindeki gündelik meselelerle uğraşmak yerine siyaset üstü olması, buna göre davranması ve hekimlerin özlük hakları ile mesleki değerleri yeniden kazanmak için mücadele vermesi gerektiğini ifade eden Opr. Dr. Mithat Günaydın, sorunların çözümünün grevle, eylemlerle ve mitinglerle değil, samimi diyaloglar kurulmasından geçtiğini vurguladı.

Samsun Tabip Odası(STO)'nı ziyaret eden TBB Genel Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu, Oda Başkanı Opr. Dr. Mithat Günaydın ve yönetim kurulu üyeleriyle görüştü. Görüşmede Günaydın, sorunlarını özetleyerek hekimlerin ülke genelindekilerle benzer sorunlar yaşadığını kaydetti. Sağlıkta dönüşüm programında hekimlerin unutulduğunu ve mağdur olduğunu dile getiren Günaydın, daha sonra da Ttb ile ilgili tespitlerini sıralayıp üslubunu eleştirdi. Günaydın, "Üslupta biraz farklılıklarımız var. Diyalogla ve karşı tarafı çok germeden derdimizi paylaşıp çözüm bulabileceğimizi düşünüyorum. Belki yanlış olabilir ama bizim oda olarak düşüncemiz böyle. Bu yolda da elimizden gelen çalışmaları yapıyoruz. En son sayın Cumhurbaşkanımıza mektup yazmışsınız. Son derece güzeldi. Kaleminize sağlık. Süreci ve hekimlerin derdini anlatmışsınız. Ufak bir eleştirim olsun. 'Sayın Cumhurbaşkanı' yerine 'Sayın Cumhurbaşkanım' deseydiniz daha doğru olurdu. Çünkü sonuç itibariyle hepimizin Cumhurbaşkanı. " dedi. 

"GREVLER ÇÖZÜM DEĞİL, BAŞKA YOLLAR BULMAMIZ LAZIM" 

Eylemlerin, grevlerin ve mitinglerin çözüm olmayacağına inandıklarının altını çizen Opr. Dr. Mithat Günaydın, "Başka yollar bulmamız lazım. Kongreler, paneller, bilimsel toplantılar, büyük dosyalarla bakanlığa sunumlar yapmak lazım. Ttb Genel Başkanı, Sağlık Bakanı ile her an bir araya gelebilmeli. Samimi bir şekilde derdini paylaşabilmeli. Türk sağlık politikasını Ttb belirlemeli. Ama bu böyle değil. Nerede yanlış yapıldığını biz de bakanlıkta kendisine sormalıdır. " diye konuştu. 

Hükümetin Sağlıkta Dönüşüm Programı'nı uygulamayı kafasına koymuşken donkişotluk yapmanın anlamsız olduğuna da değinen STO Başkanı Opr. Dr. Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yel değirmeniyle savaşmanın anlamı yok. Belki şuan aile hekimlerinin yaşadığı ya da performans sisteminden dolayı yaşanan aksaklıklara ilişkin oturulup pazarlıklar yapılsaydı, şartlar ortaya konulsaydı, bugün durum belki böyle olmayabilirdi. Ama biz hep karşı çıktık. Karşı çıkınca da sazı alan istediği gibi çaldı. Ama biz sazı öyle değil de böyle vur diyebilirdik. " şeklinde konuştu. 

Ttb Genel Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu ise Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a bazı konularda destek verdiklerini hatırlatarak, hekimlere şiddet konusuna çözüm bulunması gerektiğini bildirdi. Hastanın yarına hekimlerin aleyhine olan bir şeyi desteklemeleri gerektiğini söyleyen Dr. Bilaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü, "Vatandaş gider hastaneye hekime ulaşır, hekim de ona bir reçete verir. ya da bir yere sevk eder, bir tetkik ister. Vatandaş da ulaştım reçetemi aldım diyebilir. Bu sağlık hizmeti değildir. Bu oradaki bir hizmete ulaşmaktır, Eğer sağlıkçılar memnun değilse sağlık hizmet nitelikli değildir. Biz oda olarak öncelikle hekimlik mesleğinin değerlerini savunuyoruz. Bu bizim ve toplumun yararınadır. " ifadelerini kullandı. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.