Süt Kuponunda Vatandaşa Hizmet Edeyim Derken Sağlık Çalışanına Zulüm Edilmemeli..

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker; Ağustos ayında yaptığımız basın açıklamasında süt kuponu ile ilgili bir bilgilendirme yapmıştık. Açıklamamızda süt kuponlarının ASM’lerde verilmediğini Kişinin bilgileri elektronik ortamda Büyükşehir Belediyesine gönderildiğini, Büyükşehir Belediyesi de gebeye 41 kart verdiğini ve Gebe’ye verilen 41 kartla marketlerden süt alındığını belirtmiştik

 Süt Kuponunda Vatandaşa Hizmet Edeyim Derken Sağlık Çalışanına Zulüm Edilmemeli..
06 Ocak 2014 Pazartesi 10:00

Ağustos ayında yaptığımız basın açıklamasında süt kuponu ile ilgili bir bilgilendirme yapmıştık. Açıklamamızda süt kuponlarının ASM’lerde verilmediğini Kişinin bilgileri elektronik ortamda Büyükşehir Belediyesine gönderildiğini, Büyükşehir Belediyesi de gebeye 41 kart verdiğini ve Gebe’ye verilen 41 kartla marketlerden süt alındığını belirtmiştik. 

Hatta Gebeler sütlerini marketlerden alamadıklarını iddia ederek  sorunun Aile Sağlığı Elemanlarından kaynaklandığını düşünerek ASM’de görevli sağlık çalışanına şiddet uygulandığına dikkat çekerek aylık 20 TL’lik  Süt için arzu edilmeyen durumlar yaşandığını belirtmiştik. 

ASM’de görev yapan Aile Sağlığı Elemanları gebelere gebeliklerinin 28. haftasında süt kuponu verilmesi için, gebe olduğunu bağlı olduğu kurum dışında ikinci bir kuruma elektronik ortamda bildirilmek zorunda kaldıklarından iş yükleri de  arttığına dikkat çekerek  kendi kurumları dışında başka bir kurumada bildirme mecburiyetleri bulunmadığını da ifade etmiştik. 

2005 yılında Kocaeli Büyükşehirle Sağlık müdürlüğü arasında imzalanan protokol gereği Sağlık Ocaklarında  gebe olan hastalara süt fişleri verilmekte idi. Gebeler bu fişler ile süt almakta idi. 17.06.2013 tarih ve 108 sayılı yazımızla 4982 sayılı bilgi edinme kanunu çerçevesinde süt kuponları ile ilgi yapılan protokolü istedik. Tarafımıza yollanan protokol ise 18.11.2011 tarihli Büyükşehirle Valilik arasında yapılmıştır. Süresi Bir yıldır. Tarafların mutabakatı ile süre uzatılır, denmektedir. Süre uzatımı ile ilgilide tarafların yazılı talebi bulunmamıştır.

Protokol da Sağlık Müdürlüğü ve belediye arasında yapılmıştır. Dolayısı ile Halk Sağlığını ve Halk Sağlığında Görevli olan Aile Hekimlerini ve Aile Sağlığı Elemanlarını Kapsamamaktadır. Bu nedenle Gebelere ait Bilgileri Elektronik ortamda Büyükşehir bildirmek mecburiyetinde değiller. İdarelerde bu işlemle ilgili Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan personel hakkında her hangi bir idari  işlem gerçekleştiremezler. 

Aile Sağlığı Merkezinde  Görev yapan bir görevlinin gebenin bilgilerini elektronik ortamda Büyükşehir Belediyesine bildirmedi diye beş ceza puanı verilmesi soruşturmayı yapan şahsın bu işi bilmediğinin veya çalışanlarının gözlerini korkutma ve verdikleri her işi yaptıra bilme adına yapmış olduğu usulsüz bir işlemdir. Sendika olarak bu usulsüz işlemin peşini bırakmayacağız. Üyemizin ve sağlık çalışanlarının yanında olmaya devam edeceğiz. 

Bu hukuksuz uygulamaların ileride Aile Hekiminin ve Aile Sağlığı Elemanının mağduriyetine sebebiyet vereceğine de dikkat çekerek Gebelere süt almaları için kart verilecek ise Gebelerin isimlerini Kocaeli Büyükşehir Belediyesine  Sağlık Bakanlığının bildirmesini istemiştik. 

Kısacası biz çözüm yolunu göstermiş, Aile hekimlerinin ve Aile Sağlığı Elemanlarının  hedef tahtasına koyulmasının önüne geçin demiştik. 

Bizim bu duyarlılığımız ne yazık ki yöneticiler göstermemiş ve yanlışta ısrar etmişlerdir. Sorunu çözmek yerine ceza vermeyi daha  uygun görmüşlerdir. Devletin çalışanını şikayet ve ihbar mekanizması gibi çalışan SABİM ve BİMER gibi çağrı merkezlerinden gelen şikayetlerle çalışanları cezalandırmayı görev edinmişlerdir. 

Süt kuponları ile ilgili bir vatandaşın şikayeti üzerine Şirintepe Muammer Dereli ASM’de görev yapan bir sağlık çalışanına soruşturma açılmıştır. Söz konusu soruşturmanın dayanağının mevzuatta verilen bir görevi yapmamak olması da tuhaftır. Süt kuponu için Kocaeli Büyükşehir Belediyesine haber vermek kanunda mı, yönetmelikte mi veya genelgede mi yer alıyor merak ediyoruz. 

Belediyenin bir hizmeti için hukuken görevi olmayan bir işten dolayı Aile sağlığı çalışanından savunma istenmesi bir haksızlıktır. Bundan vazgeçilmeli, yanlıştan dönülmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak bu hukuksuzluğa karşı çalışanın hakkını arayacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz. Yöneticiyiz, istediğimizi cezalandırırız anlayışını kabul etmiyoruz. Vatandaşa hizmet edelim diyerek, çalışana zulüm edilmemeli, ona görevi olmayan işler verilmemelidir. 


Ömer ÇEKER 

Şube Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.