Suriyeli Doktorlar İstihdam Edilecek

Halen kendi vatandaşlarına yönelik gönüllü tıp hizmeti veren Suriyeli doktorların önümüzdeki dönemde ücretli olarak hizmet vermeleri hedefleniyor. İlk etapta 25 Suriyeli doktor Türkiye sağlık hizmetleri ve pratikleri hakkında eğitim görmekteler.

Suriyeli Doktorlar İstihdam Edilecek
 Halen kendi vatandaşlarına yönelik gönüllü tıp hizmeti veren Suriyeli doktorların önümüzdeki dönemde istihdam edilerek ücretli olarak bu hizmeti vermeleri hedefleniyor. Program çerçevesinde ilk etapta 25 Suriyeli doktor Türkiye sağlık hizmetleri ve pratikleri hakkında uyum eğitimi alıyor.

İÇ SAVAŞ TÜRKİYE'Yİ ETKİLEDİ


Gaziantep Üniversitesi'nde düzenlenen programın açılışında konuşan Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, Suriye'deki iç savaşın en fazla Türkiye'yi etkilediğini, Sağlık Bakanlığı'nın yapıcı bir kararla Suriyelilerin masraflarının karşılanması için uygulamalar geliştirdiğini kaydetti. Bu sosyal girişimin şuana kadar Türkiye'ye maliyetinin 4.5 milyar dolar olduğunu, Birleşmiş Milletlerin Türkiye'ye desteğinin ise 189 milyon dolar civarında olduğunu söyledi.

SURİYELİ DOKTORLARA MAAŞ
Dünya Sağlık Örgütü Gaziantep Saha Ofisi Yöneticisi Dr. Corinna Reinicke ise, "Konuyu buradaki meslektaşlarımızla tartıştıktan sonra bunun çözümü için çalışmaya başladık. Gaziantep Üniversitesi'nin desteğiyle Suriyeli doktorlara aile sağlığı, temel sağlık hizmetleriyle ilgili bir eğitim sunmaya karar verdik. Suriyeli doktorlarımız şuanda gönüllü olarak çalışıyor. Önümüzdeki süreçte ücretli olarak çalışmaları konusunda çalışmalarımız olacak" dedi.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması