“sözleşmeliye Kadro” Açıklamasının Sevinenleri Ve Üzülenleri..

“SÖZLEŞMELİYE KADRO” AÇIKLAMASININ SEVİNENLERİ VE ÜZÜLENLERİ

“sözleşmeliye Kadro” Açıklamasının Sevinenleri Ve Üzülenleri..
26 Haziran 2013 Çarşamba 10:14

Kamuda çalışan bir kısım sözleşmeli personelin kadroya geçmesi konusunda Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından dün yapılan açıklamada “… 25 Haziran 2013 tarihi itibari ile geçmişe yönelik görevde bulunan 657 sayılı kanunun 4B maddesi, 5393 belediye kanununun 49. maddesine göre, 4924 kanuna göre sözleşmeli sağlık personeli devlet memuru kadrosuna geçebilecek. 96 bin 500 personel bulunuyor. Tatile girmeden bu işi inşallah bitireceğiz…” ifadeleri de yer aldı. Bu açıklama kamu çalışanlarının bazılarını sevindirirken, bazı kişilerde ise hayal kırıklığı yarattı.

BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMASI NE ALMAMA GELİYOR?

Başbakanın sözlü açıklamasının kanun metni haline getirilmesi sırasında hangi ek ve değişikliklerin olacağı henüz bilinmemekle birlikte, yapılan açıklamaya göre; 

1- Kamu kurum ve kuruluşlarında 25.06.2013 tarihi itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesine göre çalışan sözleşmeli personel, bulundukları kurumlarda durumlarına uygun memur kadrolarına atanacak.

4/B sözleşmeli istihdam edilen personele ait bazı unvar şöyle:  Arama Kurtarma Uzmanı, Arşiv Uzmanı, Avukat, Avukat (Kısmi Zamanlı), Bilimsel Proje Uzmanı, Biolog, Bölge Plancısı, Büro Personeli, Çocuk Gelişimcisi, Çözümleyici, Sistem Programcısı, Dans Uzmanı, Deniz Trafik Başkılavuzu, Deniz Trafik Kılavuzu, Deniz Trafik Kılavuz Yardımcısı, Derici, Destek Personeli, Diğer Sağlık Personeli, Diğer Teknik Hizmet Personeli, Dispeç, Diş Tabibi, Diyetisyen, Dizgi Operatörü, Dokumacı-Öğretici, Ebe, Eczacı, Editör, Eğitici, Fizyoterapist, Foto Dizgi Operatörü, Fotoğrafçı, Fresk Ressamı, Gemi Adamı, Hattat, Hava Trafik Kontrolörü, Helikopter Makinisti, Hemşire, Heykeltraş, İmam/Hatip, İnfaz Ve Koruma Memuru, İnsan Hakları Uzmanı Hukukçu, İşaret Dili Tercümanı, Işıkçı, Kadastro Teknisyeni, Kalemkar, Kameraman, Kaptan, Kaza Kırım Uzmanı, Konservatör, Kostüm Kreatörü, Kostümcü, Kuran Kursu Öğreticisi, Kurşuncu, Laborant, Mimar, Mizanpajcı, Muhabir, Mübaşir, Mücellit, Müezzin Kayyım, Mühendis, Mütercim, Mütercim-Tercüman, Müzikçi, Nota Ressamı, Öğretmen, Pilot, Programcı, Proje Destek Uzmanı, Psikolog, Redaktör, Restoratör, Röntgen Teknisyeni, Sağlık Fizikçisi, Sağlık Teknikeri, Sedefkar, Sekreter, Senarist, Seramikçi, Sistem Çözümleyicisi, Sistem Programcısı, Sınav Hizmetleri Uzmanı, Sosyal Çalışmacı, Stüdyo Yönetmeni, Şehir Plancısı, Tabip, Takipçi, Tapu Arşiv Uzmanı, Tasarımcı, Tashihçi,  Taş İşleyici, Tekniker, Teknisyen, Tercüman, Tonmaister, Uçak Kontrol Ve Bakım Makinisti, Uçuş Teknisyeni, Uzman (Tıpta Ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi), Uzman Tabip (Tıpta Ve Diş Hekimliğinde), Vaiz, Veteriner Hekim, Vitray Ustası, Yapımcı, Yardımcı Proje Elemanı, Yayın Koordinatörü, Yazma Eser Pataloji Uzmanı, Yazma Eser Uzmanı, Yönetmen, Zabıt Kâtibi. 

2- 5393 sayılı Belediye Kanununun 49 uncu maddesi kapsamında belediyelerde ve bağlı kuruluşlarında 25.06.2013 tarihi itibariyle sözleşmeli olarak görev yapmakta olanlar, bulundukları kurumlarda durumlarına uygun memur kadrolarına atanacak.

Belediye Kanununun 49 uncu maddesi kapsamında; belediyelerde ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli olarak görev yapan çevre, sağlık, veterinerlik, teknik, hukuk, ekonomi, bilişim ve iletişim, plânlama, araştırma ve geliştirme, eğitim ve danışmanlık alanlarında avukat, mimar, mühendis, şehir ve bölge plâncısı, çözümleyici ve programcı, tabip, uzman tabip, ebe, hemşire, veteriner, kimyager, teknisyen ve tekniker gibi uzman ve teknik personelin yanı sıra haftanın ya da ayın belirli gün veya saatlerinde kısmi zamanlı olarak sözleşme ile çalıştırılan avukat, mimar, mühendis (inşaat mühendisi ve harita mühendisi olmak kaydıyla) ve veterinerler de yer alıyor.

3- 4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında   Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında 25.06.2013 tarihi itibariyle sözleşmeli olarak görev yapmakta olanlar, bulundukları kurumlarda durumlarına uygun memur kadrolarına atanacak.

4924 sayılı Kanun kapsamında;  Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında Uzman Tabip, Tabip, Diş Tabibi, Eczacı, Veteriner, Biyolog, Psikolog, Sosyal Çalışmacı, Diyetisyen, Fizyoterapist, Çocuk Gelişimcisi, Odyolog, Tıbbi Teknolog, Sağlık Teknikeri, Hemşire, Ebe, Sağlık Memuru unvanıyla görev yapan sözleşmeli personel yer alıyor.

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞAYANLAR

Sözleşmeliye kadro açıklaması bazı kamu çalışanlarında hayal kırıklığı yarattı. Açıklamaya göre;

**Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesine göre çalışan sözleşmeliler,

**Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının özel düzenlemelerine istinaden sözleşmeli olarak istihdam edilen personel,

**Vekil olarak istihdam edilen personel (ebe, hemşire, din görevlisi, vb),

**Kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanları, 

**Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren usta öğreticiler ve taşeron çalışanlar.

kadroya geçirilmeyecek.

Öte yandan, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre kısmi süreli çalıştırılan sözleşmeli personelin bile kadroya geçirilecek olması, kendilerine kadro verilmeyen diğer çalışanları daha da üzdü.

KPSS’ye hazırlananlar üzgün

Kadroya geçirilmesi düşünülen bu sözleşmeli personel arasında, hiçbir sınava tabi tutulmadan alınan sözleşmelilerin de olması, memur kadrosuna atanabilmek için KPSS’ye girmiş olan ya da girecek olanları üzdü.

Yaklaşık 1 yıldan beridir sözleşmelilerin kadroya geçirileceği konuşulduğu için, bu süre içerisinde kolay yoldan kadro almak isteyen pek çok kişi “torpilini” bularak sözleşmeli statüde işe girerken, bu yolu bilmeyen ya da sözleşmeli olmalarını sağlayacak kimseyi bulamayanlar ise KPSS'ye hazırlık ve iş arama çalışmalarına devam etti. 

Aklımıza takılanlar

Bu gelişmeler, "memurunyeri.com" olarak aklımıza şu soruları getirdi:

**Sözleşmeli istihdam biçimi; yanlış, çalışanları mağdur eden, emek sömürüsüne dayalı bir istihdam biçimi olarak görülüyor ve bu duruma son vermek amacıyla da kadro veriliyor ise,  son 10 yılda yapılan düzenlemelerle sözleşmeli personel istihdamı neden sürekli yaygınlaştırıldı?

**Çıkarılacak bir kanun ya da KHK ile sözleşmeli personel statüsünün tümden ortadan kaldırılması ve bu personele kadro verilmesi imkanı her an mümkün iken, bu istihdam uygulamasına neden tümden son verilmiyor?

**Sözleşmeli personel uygulaması, 4-5 yılda bir kadro sözü verilerek, seçimler için kullanılacak bir istihdam biçimine mi dönüşüyor?

**Beklediği kadroya kavuşamayan 4/C’lilerin çağdışı ve günümüz Türkiye’sine yakışmayan istihdam biçimine, bu personeli de kadroya atayarak neden son verilmiyor?

memurunyeri
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.