Sözleşmeli Memura Refakat İzni

Türk Sağlık-Sen açtığı dava sonucunda mahkeme 4/B'li sözleşmeli personelinde refakat izni kullanabileceğine hükmetti.

Sözleşmeli Memura Refakat İzni
06 Kasım 2013 Çarşamba 16:43

 Sivas'ta görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi sözleşmeli bir ebenin çocuğunu 3 ay süreyle fizik tedavisi görecek olması nedeniyle istediği refakatçi izni talebinin idarece reddedilmesi üzerine Türk Sağlık-Sen tarafından dava açılmıştı.

Davayı görüşen Sivas idare Mahkemesi verdiği kararda Bakanlar kurulunun sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair kararında personele bir takım izin hakları tanınmış olmasına rağmen refakat izni ile ilgili bir düzenlemenin bulunmadığı hatırlatıldı.

Mahkeme kararında 4/B'ye göre çalışan kamu görevlilerinin kendi mevzuatında açık hüküm bulunmadığı durumlarda , kıstas hüküm olarak kadrolu memurlara uygulanan hükümlerin dikkate alınması ve kıstas olarak uygulanmasının mümkün olduğuna dikkat çekildi.

Kararda uyuşmazlığın konu olayda çocuğun anne refakatinde uzun süreli tedavi olması gerektiğinin hastane raporunda belirtildiği ifade edildi.
Kararda " Çocuğun hastalığının uzun süre tedavi gerektiren bir hastalık olduğu ve hastalığın 657 sayılı kanunun 105 maddesinde belirtiler refakat izni kapsamında değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır" denildi.

Sözleşmeli personelin çocuğunun tedavisi amacıyla devlet memurlarının sahip olduğu ücretli refakat izni hakkından yararlandırılması gerekirken aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır " denildi. Mahkeme söz konusu işlemi iptaline karar verdi.

Karar ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci "refakatçi izni gibi çok önemli ve hayati bir izinde bile bu tür ayrımların yapılması ve çalışanların mağdur edilmesi kabul edilemezdir. Açtığımız dav ada mahkemede düzenleme yok diye bu izin hakkından mahrumiyeti yanlış bulmuştur ve sözleşmeli personele refakat izninin önünü açmıştır. Umarız kamuda bu tür ayrımlar ve mağduriyetler son bulur" dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.