Sözleşmeli Anneler İçin Türk Sağlık-sen'den Erdoğan'a Mektup

Türk Sağlık-Sen sözleşmeli annelerin süt izninden yararlandırılmaları için Başbakan'a mektup gönderdi.

Sözleşmeli Anneler İçin Türk Sağlık-sen'den Erdoğan'a Mektup
23 Kasım 2015 Pazartesi 13:24

Sayın, Recep Tayyip ERDOĞAN
Başbakan

Torba Yasa ile birlikte memurlar için analık iznini takip eden ilk altı ay için süt izni üç saate çıkarılmıştır. Türk Sağlık-Sen olarak söz konusu düzenleme hakkında sözleşmeli memur olarak görev yapan anneler ile ilgili yaptığımız başvuruya Devlet Personel Başkanlığı verdiği yanıtta sözleşmeli memurların söz konusu düzenlemeden yararlanamayacaklarını bildirmiştir.

Süt izninde bile annelerin "sözleşmeli-kadrolu" denilerek bir ayrıma tutulması her şeyden önce vicdanları yaralamaktadır. Yaşına bile girmemiş bir bebeğin sözleşmeli kadrolu ayrımı nedeniyle mağdur olması kamuda yaşanan ayrımcılığın artık tahammül edilemez bir noktaya geldiğinin göstergesidir.

Anneliğin bile sözleşme hükümlerine göre düzenlenmesi, bebeklerin en değerli besin kaynağı anne sütüne kavuşmalarının annelerin kadrosuna göre farklılık göstermesi bir dramdır, trajedidir.

İnsanlar arasındaki en büyük adaletsizliğin ayrımcılık olduğu göz önüne alınırsa sözleşmeli annelerin ve bebeklerinin yaşadığı bu durum kamuda yaşanan en önemli hak ihlallerinden biridir.

Anneler arasında bile ayrımcılık yapan bu düzen bu anlayışı ile tam olarak kölelik düzeninin modern bir yansımasıdır. Sözleşmeli anneye bebeği ile daha çok vakit geçirmesini bile çok gören bu istihdamın aileyi koruması Anayasa ile teminat altına alındığı, kadınlara ve çocuklara pozitif ayrımcılığının anayasa metnine eklendiği ülkemizde var olması da kahredici utanılacak bir durumdur.

Bu utançtan kamunun kurtarılması ve anneler gününün yaklaştığı şu günlerde sözleşmeli annelerin yaşadığı bu mağduriyetin ortadan kaldırılması için bir adım atılması gerekmektedir. Mevzuatta yapılabilecek bir değişiklikle sözleşmeli annelerinde analık iznini takip eden ilk altı ay için süt izni üç saate çıkartılabilecektir. Vereceğiniz bir talimatla bu sorunun hemen çözülebileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle sözleşmeli annelerin bu konudaki feryadına kulak vermenizi ve sorunun ortadan kaldırılmasını talep ediyoruz.

Sorunun mahkemelerde çözülmesi uzun zaman alacağından ve geçen sürede annelerin ve bebeklerin mağdur olacağından, Türk Sağlık-Sen olarak en kısa sürede sözleşmeli annelerin uğradığı haksızlığın giderilmesi ile ilgili çalışmaların başlatılması için ilgili kurum ve kuruluşlara talimatlarınızı vermenizi arz ediyoruz.

 

Önder KAHVECİ
Genel Başkan

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.