Sözleşmeler Hangi Kritere Göre İmzalandı

Kamu Hastane Birliklerinde ballı kıyak makamlar, kıyak maaşlı kadrolar kaldırılması gerektiği hep dillendirildiği gibi bu ayrıcalıklı kadrolar sağlık çalışanları arasında çalışma barışını bozduğu gibi bu kadrolara gelebilmek için sözleşme hangi kriterlere göre imzalanmıştır?

Sözleşmeler Hangi  Kritere Göre İmzalandı
22 Haziran 2015 Pazartesi 09:47

Kamu Hastaneler Birliklerinde Genel Sekreterler, İdari ve mali Hizmetler Daire Başkanlıkları, Sözleşmeli Uzmanlar, Hastanelerde idari ve mali hizmetler müdürü ve müdür yardımcılıkları, hasta bakım hizmetleri müdürü ve müdür yardımcıları gibi kadrolara atanabilmek için herhangi bir objektif sınav, dil veya başka bir kriter olmadan direk sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme imzalayanlar yüksek ücretlerle maaşlar almaktadırlar.

Yıllarca Sağlık Bakanlığına basında yazılarımızla bu kadrolara hangi objektif kriterlerle sözleşme yapıldığı hep sorulmuştur. Sağlık Bakanlığı bu konuda herhangi bir resmi açıklama yapmamıştır.

Sağlık Bakanlığından yanıt alamayınca sağlık çalışanları ile yapılan görüşmelerde aldığımız cevap, ballı kadrolara sözleşme yapılmadan önce herhangi bir duyuru objektif herhangi bir sınav veya şart konulmadığını, siyasi ve sendikal yakınlığa göre görevlendirmeler yapıldığı hep dillendirilmektedir. Acaba doğruluk payı var mıdır?

Kamu Hastaneler Birliklerinde Genel Sekreterler, İdari ve mali Hizmetler Daire Başkanlıkları, Sözleşmeli Uzmanlar, Hastanelerde idari ve mali hizmetler müdür ve müdür yardımcılıkları, hasta bakım hizmetleri müdür ve müdür yardımcıları gibi kadrolara sınavsız herhangi bir objektif kriter olmadan  liyakatsız siyasi ve sendikal  yandaş kişilerle sözleşme imzalandığı ve bu kişilere yüksek ücretler ödendiği hep söylenmektedir. Özellikle belirli bir sendikanın yöneticisi , temsilcisi kişiler bu makamlara getirilerek hem yüksek ücretler alması sağlandığı gibi hem de sağlık çalışanlarına kamu hastanelerinde baskı oluşturulduğu hep dillendirilmiştir.

Türkiye çapında bu kıyak makamlara getirilenlere verilen yüksek ücretlerin devlete maliyetinin yüksek olduğunu düşünmekteyiz. Bu makamlara getirilenlerin, makamlara getiriliş şekilleri, maaşları ve özellikle başarıları hep tartışma konusu olmuştur.

İllerde Sağlık Müdürlükleri, Halk sağlığı Müdürlükleri, Kamu Hastane Birliklerinde üç başlı sistemle sağlık sisteminde koordinasyonunda sıkıntıların yaşandığı gibi, verilen makamlar, makam araçları, ballı kadrolara verilen yüksek ücretler sağlıkta fazlasıyla israf oluşturulduğu düşünülmektedir. Üç kurumun birleştirilerek genel sekreterliklerin ve ballı makamların kaldırılması gerekliliği hep dillendirilmektedir.

Sağlık Bakanlığı özellikle hastanelerde emek sarf eden uzman hekim, hekim, hemşire, sağlık memuru, ebe ve diğer gece gündüz nöbet hizmetlerinde görevli sağlık çalışanlarının maaş ve ek ödemelerinde ciddi manada artışa giderek çalışan memnuniyetini artırıcı düzenlemeleri yapmalıdır.

Sağlık çalışanları ballı kadroları gördükçe hastanelerde görev yapmamak için sağlık müdürlükleri, halk sağlığı müdürlükleri ve toplum sağlığı merkezlerine geçebilmek için olanca gücüyle çaba sarf etmektedirler. Hastanelerden birinci basamak sağlık kurum ve kuruluşlarına geçmek için baskı oluşturduğu konuşulmaktar.

Bir an önce hastanede görev yapan emektar sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığı fazlasıyla verilmelidir. Çalışma şartları düzenlenmelidir. Kamu Hastane Birliklerinde  ballı kadro dönemi bitirilmelidir.

Kamu Hastane Birliklerinde ballı kadrolarda görev yapan hekim, diş hekimi, hemşire, sağlık memuru, ebe ve diğer sağlık kadrolarında görev yapanlar Genel Sekreter, Daire Başkanı ve uzman gibi statülerde görev yaptıklarından hastanelerde çalışacak eleman sıkıntısı yaşandığı ayrıca belli bir siyasi ve sendika yakınlığı olan sağlık çalışanları genel sekreterliklere geçici görevle getirilerek hastanelerde hizmetlerin aksadığı ve  personel israfı oluştuğu dillendirilmektedir.

Sağlık Bakanlığına soruyoruz Kamu Hastane Birliklerine Genel Sekreterler, İdari ve Mali Hizmetler Daire Başkanlıkları, Sözleşmeli Uzmanlar, Hastanelerde idari ve mali hizmetler müdürü ve müdür yardımcılıkları, hasta bakım hizmetleri müdürü ve müdür yardımcıları gibi kadrolara hangi objektif kriterlerde sözleşme yaptınız? Bu kadrolara sözleşme imzalamadan önce tüm sağlık çalışanlarına gerekli duyuru yapıldı mı? Duyuru sonrası başvuruları alınarak değerlendirmeler yapıldı mı? Objektif sınav veya diğer belirleyici bir kriteriniz oldu mu? Bu kadrolara sadece belirli bir sendikanın yöneticisi, temsilcisi veya üyelerimi sözleşme imzalandı? 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.