Son 10 Yılın En Hızlı Büyüyen Meslekleri...

(Gazeteport / Ekonomi)

Son 10 Yılın En Hızlı Büyüyen Meslekleri...
31 Ekim 2011 Pazartesi 01:39

  Araştırma, son 10 yılda en hızlı gelişen meslekleri ortaya koyuyor. CnnMoney'in haberine göre, ABD'de son 10 yılda en hızlı büyüyen mesleklerin başında yazılım geliştiriciliği geliyor.

1 - Yazılım Geliştirici

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şirketlerin yazılım programlarında uzman kişi ihtiyacı da artış gösteriyor.Teknolojideki hızlı değişiklikler, en yeni programları kullanmada usta yazılım uzmanlarını cazip kılıyor.

Mesleğin 10 yıllık gelişimi: %32


2- Çevre Mühendisi

Doğal kaynakların en iyi biçimde kullanılması, doğal çevrenin korunması ve insan sağlığına uygun biçimde geliştirilmesi konularının gittikçe daha önemli hale gelmesi çevre mühendisliği arayışını arttırıyor.


Mesleğin 10 yıllık gelişimi: %31

 

3- Fizyoterapist

Sağlık hizmetleri, gürleyen alanlardan biri olarak görülüyor. Sağlıktaki gelişime bağlı olarak fizyoterapistlere duyulan ihtiyaç günden güne artıyor.

Mesleğin 10 yıllık gelişimi: %30

 

4- Finansal Danışman

Geleceğe yönelik kaygıların artması parayı yönetme ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Artık şirketlerin yanısıra bireyler de finansal danışmana ihtiyaç duyuyorlar.

Mesleğin 10 yıllık gelişimi: %30


5- Pazarlama Uzmanı

Araştırmalar, şirketlerin karlarındaki artışın büyük bölümünün pazarlama uzmanlarının eseri olduğunu gösteriyor.

Mesleğin 10 yıllık gelişimi: %28

 

6- İnşaat Mühendisi

İnşaat sektörü ekonominin yükselen değeri olarak görülüyor. Nüfustaki artış yeni yapıların inşaası için uygun zemin oluşturken, inşaat mühendislerine olan talep artıyor.

Mesleğin 10 yıllık gelişimi: %24

 

7- Yönetici Danışmanı

Her patron resesyonun farkında olan, nakit akışı ve karda olası artışları öngören bir danışmana ihtiyaç duyar.

Mesleğin 10 yıllık gelişimi: %24

 

8- Bilgi Teknolojileri Danışmanı

Firmaların en çok yatırım yaptığı alanların başında teknoloji geliyor. Son dönemde mobil araçlara ve uygulamalara duyulan ihtiyacın artması bilgi teknolojleri uzmanlığına olan talebi arttırıyor.

Mesleğin 10 yıllık gelişimi: %20

 

9- Veri Tabanı Yöneticisi

Bilişimdeki hızlı büyüme veri tabanı yöneticiliğini cazip kılıyor. Çoğu şirketin verilerini güvenli saklama ihtiyacının günden güne artıyor olması da bir başka etken.

Mesleğin 10 yıllık gelişimi: %20

 

10- Finansal Analist

Hızlı değişen ekonomik koşullar, türev enstrümanların yaygınlaşması özellikle gelişmekte olan ülkelerde finansal analistlere olan talebi arttırıyor.

Mesleğin 10 yıllık gelişimi: %20

 

(Gazeteport / Ekonomi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.