Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarılar!

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fazıl Özden, soğuk ayların başladığı bugünlerde evlerinde soba kullanan vatandaşlarımıza uyarılarda bulundu.

Soba Zehirlenmelerine Karşı Uyarılar!
30 Ekim 2014 Perşembe 22:16

Vatandaşların, kömürü alırken ve yakarken dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunduğunu dile getiren Dr. Özden; bacanın, kömürün ve sobanın belirli standartlarda olması gerektiğini kaydetti.

Dr. Fazıl Özden: “Soba zehirlenmelerini önlemek istiyorsak baca temizliğini her yıl düzenli olarak yaptırmalı, bacanın hava dolaşımına uygun olmasını sağlamalıyız. Özellikle lodosun etkili olduğu havalarda sobayı tamamen kapatmalı ve hiç yakmamalıyız. Yatmadan önce mutlaka sobayı tamamen söndürdüğümüzden emin olmalıyız.” dedi.

Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı kömürün de önemli olduğunu vurgulayan Dr. Fazıl Özden, kömürün mümkün olduğu kadar kuru olması gerektiğini belirtti.

Zehirlenmeleri önlemek için dikkat edilmesi gereken bir diğer hususun da soba olduğuna değinen Dr. Fazıl Özden, sobanın kesinlikle üstten tutuşturulması gerektiğini vurguladı. Dr. Özden: “Bu sayede yakıttan çıkan zehirli gazın da yanması sağlanacaktır. Soba aşırı doldurulmamalıdır, aksi halde zehirli gazların yanacağı ortam ve duman yolu daralır. Sönmekte olan sobaya, tutuşması güç olan yakıt koyulmamalıdır. Yatmadan önce kesinlikle yakıt koyulmamalıdır. Soba beslenirken de yeni yakıtın üstüne kor halinde tutuşturucu koyulmalıdır. Standart dışı soba ve borular kullanılmamalıdır” dedi.

Dr. Fazıl Özden: “Gaza maruz kaldığımızda başımız döner, midemiz bulanır ve hareketlerimiz yavaşlar. Böyle bir durumda hemen rahat nefes alacak ortama girmeli, gazlı ortamı havalandırmalıyız. Herşeyden önemlisi mutlaka 112’yi aramalıyız. Unutmayalım ki; soba değil ihmal öldürür” dedi.

Soba ve Bacalarla İlgili Uyulması Gereken Kurallar:

 -Kullanılan ısınma ve ısıtma amaçlı cihazların kalite belgesine sahip olup olmadığına, garanti belgesi ve garanti sürelerine dikkat edilmeli.
 -Kullanılan yakıtların standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin ve yetki belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı.
 -Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağından, soba içerisinde düzensiz ısı dağılımı sebebiyle baca çekişi düşeceğinden, soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmeli.
  -Sönmekte olan tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt azar azar ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt atılmamalı.
  -İyi ısınmayan ve alttan yakılan sobalarda karbonmonoksit zehirlenmesi riski artacağından, soba tutuştururken yakıtın üstten yanması sağlanmalı.
  -Özellikle alçak basınçlı, lodoslu havalarda,  karbonmonoksit zehirlenmesinden kaynaklanan ölüm olaylarının artmasının önlenmesi amacıyla, bina bacaları standartlara uygun değilse alçak basıncın yoğun olduğu havalarda sobaların yakılmaması, yakılması zorunlu olan hallerde ise yatmadan önce sobanın tamamen söndürülmesi gerekmektedir.
-Soba borularının birleşim yerlerinin düzgün takılması ve hava ve gaz sızdırmazlığı sağlanmalı.
 -Sobanın bulunduğu alan belli aralıklarla havalandırılmalı.
 -Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizlenmeli.
  -Dumanın geri tepmesini engellemek ve bacanın daha iyi çekmesini sağlamak amacıyla bacanın çatının üst kısmından 1m. daha yüksekte olacak şekilde yapılmalı, baca şapkası mutlaka takılmalı.
-Binaların Yangından Korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir.

Şofben Kullanımında Dikkat Edilecek Hususlar:

 -Alınan cihazın kalite belgesi ve garantilerine dikkat edilmeli.
 -Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan ( bina aydınlığı vb.) yerlere bağlanmamalı.
 -Şofbenin monte edileceği alan yeterli büyüklükte olmalı, şofben mümkünse balkon veya havadar bir alana takılmalı, banyo içine monte edilen şofbenin havadar ve bacaya bağlı olmasına dikkat edilmeli, şofben yetkili servis tarafından kurulmalı.
 -Şofben zehirlenmelerinin genellikle gaz kaçaklarından değil, şofbenin bulunduğu alanda havalandırmanın yetersiz olmasından kaynaklandığı, yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucu oksijen oranının düşmesi ve buna mukabil karbonmonoksit gazı oranının artması nedeniyle gerçekleştiği için, şofbenin bulunduğu alana sürekli temiz hava girişi sağlanmalı.
 -Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletlerden geçirilmemeli.
 -Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde gaz alarm detektörleri bulundurulmalı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.