Siirt'te Sağlıçılar Eylemdeydi

SİİRT SAĞLIK SEN

Siirt'te Sağlıçılar Eylemdeydi
12 Mart 2012 Pazartesi 21:18

 Bugün burada toplanmamızın sebebi döner sermayelerimizin her geçen gün azalıyor olmasıdır.
 
     Bu gün için ilimizin sağlık kalitesinin artmasında özel hastanelerin çok ötesinde bir hizmet anlayışıyla çalışan Devlet hastanesi ve Kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesinde  çalışan personel hak ettikleri ücretin çok altında bir ücret alarak çalışma şevkleri kırılmaktadır.
 
     Bildiğiniz üzere denge tazminatında sağlık çalışanlarımız kapsam dışı bırakıldı. Nedeni ise sağlık çalışanlarının döner sermaye alıyor olmasıdır.
 
     2005 yılından bu yana verilen denge tazminatlarının sağlık çalışanlarına verilmemiş olması nedeniyle diğer kurumlarda çalışan personelin çok altında ücret alır hale gelmiştir.  Bu mağduriyetin giderilmesi için genel merkezimizin girişimleri sonucu uygulanmaya başlanan aylık mahsuplaşma, durumun vahametini ortaya çıkarmıştır. Öyle ki özellikli birimlerde çalışan personellerin bile döner sermayesi aylık mahsuplaşmanın altında kalır hale gelmiştir. Buda mevcut performans sisteminin miadını doldurduğunun göstergesidir.
 
     Bugüne geldiğimizde elimize geçen toplam ücret bir yıl öncesinden azdır. Giderlerimiz her geçen gün artarken, gelirimizin düşmesi düzenimizi bozmaktadır.
 
     Sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte sağlık kuruluşlarına müracaat eden hasta sayısı beş kat artmıştır. Çalışan sayısı bu oranda artmadığı halde halkın sağlık hizmetinden memnuniyeti Cumhuriyet tarihinden itibaren en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Siyasi partilerin seçim meydanlarında halkın sağlık hizmeti memnuniyetinden bahsettiklerini biliyoruz.
 
     Bu memnuniyetin sağlanmasında hizmeti sunan sağlık çalışanlarının haklarında bir iyileştirme olmamıştır. İş yükümüz artmıştır. Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet artmıştır. Halkın memnuniyeti artmıştır. Gelirimiz düşmüştür. Hasta haklarının var olması demek çalışan haklarının olmayacağı anlamına gelmez. Hiçbir adalet anlayışında hak tek taraflı değildir. Hasta haklarının yanında çalışan haklarının ihmal edildiğini görmekteyiz.
     Sağlık-senin öncülüğünde Sağlık bakanlığı ve Hasta hakları derneği ile birlikte gerçekleştirilen ‘Emeğe saygı şiddete sıfır tolerans’ sempozyumunda alınan kararların bir an önce hayata geçirilmelidir.
Performansa dayalı ek ödeme sistemi ömrünü tamamlamıştır. Artık işleyemez hale gelmiştir.
     Sağlık hizmetini sunmada hekimler en önemli meslek gruplarından birisidir. Hekimlerinin gelirlerinin artırılması gerektiğine inanıyoruz. Ancak son dört, beş ayda olduğu gibi performansı düşük olan hekim arkadaşların gelirini artırmanın çözüm yolu hizmetli, memur, hemşire, ebe ve diğer sağlık çalışanlarının gelirlerini azaltıp, hekimlere eklenmesi yanlış bir çözüm yoludur. Bu durum hem iş barışını bozmakta hem de çalışanlar arasında huzursuzluğa sebep olmaktadır.
 
     Hastanelerin gelirlerinin artmasının veya azalmasının sorumluları sağlık çalışanları değildir. Kurumların borçları çok olduğundan dolayı sağlık çalışanlarının alacakları ücret düşmektedir. Buradan sizlere soruyorum.
 
- Harcama yaparken sizlere soran oldu mu?
 
- Hasta gelip de bakmadığınız oldu mu?
 
- Hastanede personel sayısı artırılır veya azaltılırken sizlere soran oldu mu?
 
- Hastane kalite standartlarını artırmak için sizlere soran oldu mu?
 
     Tüm bu soruların cevabı hayır olduğuna göre bu sorunlardan dolayı gelirimiz azalması bizlere yapılan haksız bir uygulamadır. Hastane yönetimlerinden ve performansa dayalı ek ödeme sisteminden kaynaklanan sorunların bedeli bizlere ödetilemez.
 
     Performansa dayalı ek ödeme sisteminin tümden değiştirilmesi. Bu değişiklik yapılana kadar kalite, borç ve benzeri maddelerden dolayı gelir adaletsizliğine yol açan maddeler değiştirilmelidir. Sağlık sistemi bir ekip işidir. Bu yüzden meslek grupları arasındaki ücret farkı ortak olarak elde edilen döner sermayelere değil, maaşlara yansıtılmalıdır.
 
     Ek ödemelerimizin sabit olması ve ayın onbeşin de maaşımızla birlikte verilmesi daha doğru bir çözüm yoludur.
 
Sonuç olarak;
 
- Döner sermaye adaletsizliğine DUR diyoruz.
 
- Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete DUR diyoruz.
 
- Hasta hakları karşısında çalışan haklarının ihmal edilmesine DUR diyoruz.
 
     Toplu sözleşme uyum yasalarının bir an önce çalışanların lehine olacak şekilde çıkarılmasını istiyoruz.
   
    Sağlık Bakanının artık Hastalar kadar çalışanlarına da sahip çıkmasını istiyoruz. Sağlıklı bir sağlık hizmeti sunmanın çözüm yolu kanun, kural ve mevzuatlardan daha çok çalışanlarımızın özverisinden kaynaklanır. Özverimizin artırılması için de haklarımızın iyileştirilmesi gerekir. Aksi takdirde oluşacak başarısızlıkların sorumluları çözüm önerilerimize dikkat etmeyenler olacaktır.
 
                                                                                     SAĞLIK-SEN
                                                                                      Siirt Şubesi
                                                                                    Yönetim Kurulu
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.