Sgk'nın Hasta Verilerini 37 Kurum Talep Etti..

Özel’in soru önergesine gelen cevaba göre: SGK’nın hasta verilerini 13’ü özel olmak üzere toplamda 37 kurum talep etti.

Sgk'nın Hasta Verilerini 37 Kurum Talep Etti..

Geçtiğimiz aylarda kamuoyunda çokça tartışılan Sosyal Güvenlik Kurumunun kişisel verileri satışına ilişkin olarak CHP Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL 15 Ocak 2013 tarihinde Bakan Faruk Çelik’in cevaplandırması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir soru önergesi vermiş ve soru önergesinde şunları sormuştu:

Ülkemizde T.C Kimlik no üzerinden sağlık hizmeti alan vatandaşlarımızın yaşadığı mağduriyetlere ve kişisel verilerin gizliliği ihlallerine yönelik herhangi bir önleyici ve sınırlandırıcı ilave bir düzenleme yapılmamışken, Verilerin Paylaşımı ve Paylaşılan Verilerin Gizliliği ile Koordinasyonuna İlişkin Usul ve Esaslar’da değişiklik yapılmasının gerekçesi nedir?

Bu uygulamanın firmalara satışında talep edilecek ücretler belirlenmiş midir? Belirlenmişse, hangi tür veriler hangi ücretten satılacaktır? Ücret politikasındaki kriterler ne olacaktır?SGK bu uygulama ile yıllık bütçesine ne kadar gelir katmayı hedeflemektedir?

Söz konusu değişiklik yapılmadan önce SGK’dan veri talep eden firmalar var mıdır? Varsa bu firmalar hangileridir?

Değişikliğin yayınlanmasından sonra konuyla ilgili SGK’ya herhangi bir başvuru olmuş mudur? Olmuşsa bu firmalar hangileridir?

Konu kamuoyunda çok sayıda firmanın verilerin peşinde olduğu ve kurumun üzerinde bir baskı olduğu yönünde yansımış ve hangi firmaların bu verileri istediğine ilişkin bir belirsizlik doğmuştu. ÖZEL’in soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından 27 Şubat 2013 tarihinde gelen cevapta; “Genel Sağlık Sigortası Verilerinin Güvenliği ve Paylaşımına İlişkin Yönetmelik” yayınlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunan 13’ü özel, 24’ü kamu kurum ve kuruluşlarından olmak üzere 37 adet veri talebinin bulunduğu belirtilmiştir.

ÖZEL’in soru önergesinde bu firmaların kimler olduğu ve ücret politikasına ilişkin sorular yer almasına rağmen, Bakanlıktan bu sorulara herhangi bir cevap verilmemiştir.

memurlar.netYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması