Sgk’dan Sağlık Uygulaması İle İlgili Müjde..

SGK’dan sağlık uygulaması ile ilgili Müjde..

Sgk’dan Sağlık Uygulaması İle İlgili Müjde..
19 Temmuz 2013 Cuma 22:05

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde öğrenim gören öğrenciler, bu ülkede turist olarak bulunanlar ile TSK’dan veya diğer kurumlardan emekli olup bu ülkeye yerleşmiş olanların burada rahatsızlanmaları halinde oluşan tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanamıyordu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine yerleşmiş çok sayıda TSK emeklisi ve çok sayıda yükseköğrenim gören öğrencinin olduğu da bilinmektedir. TBMM ’ de görüşülerek kabul edilen torba yasaya eklenen bir hükümle, bu kişilerin sağlık hizmeti alabilmelerinin önündeki yasal engel de kaldırılmış oldu.

TBMM ‘ de görüşülerek kabul edilen madde aynen şöyle:

“MADDE 40- 5510 sayılı Kanunun 66 ncı maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki (d) bendi, dördüncü fıkrasının sonuna “Ancak, Kuruma gönderilen sağlık hizmeti faturalarında yer alan işlem bedellerinin ayrıntılı belirtilemediği durumlarda, söz konusu fatura bedelinin yüzde ellisi Kurumca, kalan yüzde ellisi ise kendi kurumlarınca karşılanır.” cümlesi, altıncı fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“d) Bu fıkranın (a) ve (b) bentleri kapsamında veya bunların dışında herhangi bir nedenle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan ve Türk vatandaşı olan genel sağlık sigortalılarının ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin,”

“ Birinci fıkranın (d) bendi gereğince sağlanan sağlık hizmetlerinin Kurumca karşılanacak bedelleri yurt içinde sözleşmeli sağlık hizmet sunucularına ödenen tutarı geçemez ve bu sağlık hizmet sunucularına ödenen tutarı geçen kısım, birinci fıkranın (a) ve (b) bentleri kapsamında bulunanlara ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla, kişilerin kendilerince karşılanır. Bu kişilerin 65 inci madde hükümlerine göre yapılacak giderleri karşılanmaz.”

Bu düzenlemeyi 66 ncı maddenin geneliyle birlikte yorumlayacak olursak şu sonuca ulaşmış oluyoruz ;

5510 sayılı Kanunun 66 ncı maddesinde, yurt dışında tedavinin ödenebilme esasları belirlenmiş ve mevcut düzenlemede, KKTC’de geçici veya sürekli görevle gönderilenler dışında diğer genel sağlık sigortalılarının hiçbir tedavi gideri karşılanmamaktaydı. Aslında KKTC ile Türkiye arasında mevcut ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmakta ancak bu sözleşme hükümlerinden ise sadece 4/a (SSK’lı diye tabir edilen) sigortalılar yararlanabilmekteydi. Var olan bu sözleşmenin de sağlığa ilişkin hükümleri de uygulanamıyordu. Bu düzenleme ile KKTC de bulunan tüm genel sağlık sigortalıları artık bu ülkede bulundukları sırada sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Bu düzenleme ile getirilen kısıtlama ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu ülkede sağlanan sağlık hizmeti bedellerinin tamamını değil sadece yurt içinde yani Türkiye’de sözleşmeli sağlık hizmeti sunucularına ödediği tutar kadarını yani Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan fiyatlar kadarını karşılıyor.

Bu düzenlemeden anlaşıldığı kadarıyla bu ülkede geçici ya da sürekli görevle gönderilenler için aynı Kanunun 66 ıncı maddesinde yer alan hükümler istisna tutulmuş. Var olan düzenlemede geçici veya sürekli görevle bulunan kişilerin tedavi giderlerinin Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan fiyatını karşılamakta ve aşan kısmı işverenleri veya görevlendiren Kurumları tarafından karşılanmaktaydı. Anlaşılan bu uygulamaya devam edilecek. Bu da şu demek oluyor ki, SGK ‘ nın karşılamadığı kısmı 66 ncı maddede yer alan hüküm gereği işverenleri veya görevle gönderen kurumları tarafından karşılanması gerekiyor.

Bu ülkede okuyan öğrenciler, buraya yerleşmiş olan TSK emeklileri ile bu hükümden yararlanma hakkına sahip olan diğer sigortalılar ise fark ücreti ödemek zorunda gibi görünüyor. Zaten Türkiye’deki uygulama da benzer şekilde işlemektedir.

Peki bunun uygulaması nasıl olacak. Bizim anlayabildiğimiz kadarıyla iki şekilde olma ihtimali bulunmakta. Birincisi Sosyal Güvenlik Kurumunun bu ülkedeki sağlık hizmeti sunucuları ile sözleşme imzalayarak hastaların bu hastanelerde tedavi olmaları sağlanabilir. İkinci olarak da ilgililer parayı kendileri ödedikten sonra bedelini Sosyal Güvenlik Kurumundan Sağlık Uygulama Tebliğinde yer alan tutar kadarını daha sonra talep edebilir.

Diğer önemli bir nokta ise bu düzenlemeden tüm genel sağlık sigortalıları değil sadece Türk vatandaşı olan genel sağlık sigortalıları faydalanabilmekte. Burada tedavileri yapılamadığı için Türkiye’ye sevk edilenlere ise aynı Kanunun 65 inci maddesine göre ödenen yol gideri ve harcırah ödemesi yapılmamakta.

Sonuç olarak, KKTC’de görevli bulunan askeri ve diğer kamu personeli bu ülkedeki sağlık hizmetleri açısından daha iyi şartlara kavuşmuş olacak. Bu ülkede okuyan öğrenciler, turist olarak bulunan, emekli olup bu ülkeye yerleşmiş olan askeri ve diğer kurumlardan emekli olanlar bu güne kadar alamadıkları sağlık hizmetine kavuşmuş oldular.

SGK Rehberi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.