'sgk'daki Hızlı Dönüşümden Vatandaş Memnun'..

Her yıl 13-19 Mayıs arasında kutlanan SGK Haftası öncesi basın toplantısı düzenleyen SGK İl Müdürü Selami Göz, 5 yıl önce vatandaşların yüzde 85'inin memnun olmadığı SGK'nın bugün yüzde 75'ininin memnun olduğu bir kurum haline geldiğini söyledi.

'sgk'daki Hızlı Dönüşümden Vatandaş Memnun'..
10 Mayıs 2013 Cuma 10:41

İl Müdürlüğü binasında yapılan kahvaltı toplantıda konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Selami Göz, kurumun bugünkü geldiği noktayı ve yürüttükleri projeler hakkında bilgiler verdi. Üç kurumun birleşmesiyle oluşan SGK’nın kısa sürede yakaladığı performansın göz doldurduğunu kaydeden Göz, birleşme öncesi yapılan anketlerde kurumdan memnun olmayanların sayısını yüzde 85’lerde olduğunu değişim ve dönüşüm sonrasında ise memnun olanlarının sayısının yüzde 75’lere yükseldiğini kaydetti. Amaçlarının vatandaşları kâğıt bürokrasisinden kurtarıp kuruma gelmeden bilgisayar ortamında hizmet almalarını sağlamak olduğunu belirten Selami Göz, bu anlamda yürürlüğe sokulan birçok projenin vatandaşları memnun ettiğini ve kâğıt israfını da önlediğini sözlerine ekledi. 

HASTANELERDEN HİZMET ALAN SAYISI ARTTI

2012 yılı içerisinde genel sağlık sigortası kapsamında vatandaşların sağlık hizmeti alabileceği 1 üniversite, 21 devlet ve 27 özel hastane olduğunu vurgulayan SGK İl Müdürü Göz, 2012 yılı içerisinde kamu hastanelerine müracaat eden kişi sayısının 5 milyon 746 bin 702 kişi olduğunu, bunlar için 331 milyon 828 bin 193 lira ödendiğini belirtti. 

Özel hastanelere başvuruların her sene arttığına dikkat çeken Selami Göz, “Özel hastanelere müracaat sayısı ise 1 milyon 610 bin 859 kişi olup, ödenen tutar ise 199 milyon 629 bin 314 liradır. Ayrıca Samsun'da sözleşmeli eczane sayımız 411 adet olup, 6 milyon 279 bin 390 reçete karşılığı 236 milyon 166 bin 760 lira tutar ödenmiştir. Sözleşmeli olan optik sayımız ise 82 adet olup, 124 bin 600 reçete karşılığı 6 milyon 41 bin 921 lira ödenmiştir." diye konuştu.

MAAŞ İÇİN BOŞANAN 37 ÇİFT TESPİT EDİLDİ

Son yıllarda denetimlerin kurumca artırıldığını söyleyen SGK İl Müdürü Göz, "Denetmenlerimiz 2012 yılı içerisinde 107 adet mevzuatlı boşanma araştırması yapmış ve bunlardan 37 tanesinin birlikte yaşadığını, 4 tanesinin de nikâhsız olarak yaşadığını tespit etmiştir. Bunun yanında yapılan iş yeri denetimlerinde 10 adet tescilsiz iş yeri, 155 adet tescilsiz sigortalı tespiti yapılmıştır. Bu tespitlerden dolayı 800 bin liraya yakın idari para cezası uygulanmıştır." diye konuştu.

Samsun'daki sigortalı kişi ve iş yeri rakamlarını da paylaşan Selami Göz, "Samsun'da 2012 yılı itibariyle; 259 bin 917 aktif, 210 bin 669 pasif sigortalı, 581 bin 446 yararlanıcı, 21 bin 10 iş yeri, 137 bin 209 ise 4/a zorunlu sigortalı vardır." diye konuştu.

KURUMLAR ARASINDA İŞBİRLİĞİ BAŞLADI

Konuşmasında emekli olupta bir işyeri açan ve ortak konumunda olan vatandaşlara yönelik bir de duyuru yapan Selami Göz, SGK ile Maliye Bakanlığı arasında bilgi paylaşımı konusunda protokol imzalandığını söyledi. Serbest çalışan emeklilerden, yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yaptırmamış olanların maliye dökümlerinden rahatlıkla görülebildiğini ifade eden Göz, “Bu anlamda bize başvuru yapmayanlar var. Nede olsa beni tepit edemezler deyip bize bildirimde bulunmayan bir çok kişi biz tespit ettik ve yazılarını gönderdik. Bu türde olan kişilerin haciz işlemiyle karşı karşıya kalmaması için buradan da duyuruyoruz. Bize gelip kayıtlarını yaptırsınlar.” dedi. 

SGK HAFTASI DOLU DOLU KUTLANACAK

Samsun’da hafta kapsamında ziyaretler, konser ve tiyatro etkinlikleri düzenleneceğini belirten Göz, “Kurumumuzu, paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumumuzun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve hükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla 2008 yılından itibaren her yıl kurumumuzun kuruluş günü olan 16 Mayıs’ı içine alan hafta ‘Sosyal Güvenlik Haftası’ olarak tüm yurtta kurum başkanlığımız ve il müdürlüklerimiz de çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu bağlamda okullarda geleceğin sigortalı ve işverenleri olacak olan çocuklara eğitici dergiler dağıtacağız. Çalışanlarımıza yönelik düzenlediğimiz konser ve tiyatro etkinlikleri ile birlik beraberlik ve kaynaşma imkanı sunacağız.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.