'sgk, Şeflik Sınavında Yanlış Yolda'

Büro Memur Sen, SGK'nın şeflik sınav işlemlerini durdurması yanlış bulduğunu açıkladı

'sgk, Şeflik Sınavında Yanlış Yolda'
27 Ağustos 2014 Çarşamba 09:13

Bilindiği gibi; Sosyal Güvenlik Kurumu, 5 Nisan 2014 tarihinde Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği hükümlerine göre, kurum çalışanlarına görevde yükselme sınavları yapmıştı. Sınav sonuçları açıklanıp ve sınavı kazananların atamaları tam yapılacakken, bazı Sivil Toplum Kuruluşlarınca açılan davalar sonucunda genel yönetmeliğin bazı maddeleri aleyhine açılan davalarda yürütmenin durdurulması kararları gerekçe gösterilerek sınav süreci durdurulmuştu. Genel yönetmelikte yapılan değişikliklerin ardından, 15 Ağustos 2014 tarihinde yeni bir duyuru yapılarak tercih, mülakat ve atamalarla ilgili takvim duyurulmuştu. 18-20 Ağustos 2014 tarihleri arasında da, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarından müdür yardımcısı, şef ve memur kadroları için tercihler alınmıştı.

Ancak, Danıştay İkinci Dairesinin kararına göre, Büro Emekçileri Sendikası tarafından biyologlarla ilgili açılan bir dava ve başarı puanlarındaki yeni düzenlemeler gerekçe gösterilerek, Devlet Personel Başkanlığının görüşüne istinaden görevde yükselme sürecinin iptal edileceği ifade edilmektedir.

Büro Memur Sen yaptığı açıklamada "İptale konu olan gerekçeyi incelediğimizde; davanın, biyolog unvanlı kadroda bulunanların müdür kadroları için sayılan unvanlar arasında yer almaması aleyhine açıldığı ve kazanıldığı anlaşılmaktadır. Mahkeme kararına göre Kurum Yönetmeliğinde değişiklik yapılarak biyolog unvanlı kadroda çalışanların müdür kadroları için sayılan unvanlar arasına konulması yeterli görülmektedir. Bu davanın, sınavın sıhhatini etkilediği iddiası yersiz görülmektedir. Büro Memurları Sendikası olarak, sınavları kurumlarda fırsat eşitliğinin ve çalışma barışının sağlanması adına olumlu görüyoruz. Bu mahkeme kararı veya puan barajlarında yapılan değişiklikler gerekçe gösterilerek sınavların idari bir kararla iptal edilmesi birçok hukuki sorunlara, kurumsal kültürün olumsuz etkilenmesine, aidiyet duygusunun ve kuruma olan güvenin sarsılmasına neden olacaktır." dedi.

memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.