Sgk Başkanı Gökalp: 2013 Yılında Sağlık Harcaması 49 Milyar 938 Milyon Tl..

Başkan Gökalp İlhan, 2009 yılında 28 milyar 863 milyon lira olan sağlık harcamasının 2013 yılında yüzde 13,1 artışla 49 milyar 938 milyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi.

Sgk Başkanı Gökalp: 2013 Yılında Sağlık Harcaması 49 Milyar 938 Milyon Tl..
27 Nisan 2014 Pazar 12:01

OHSAD Sağlıkta Ortak Çözüm Toplantıları-5 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANI YADİGAR GÖKALP İLHAN: 
-SGK, SADECE TEKNOLOJİK YENİLİKLERİYLE DEĞİL MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİYLE DE SAĞLIKLI BİR TOPLUMA KAVUŞULMASINDA KAPI GÖREVİ ÜSTLENECEK 
-MEDULA SADECE SGK’NIN DEĞİL, TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI ALANDA DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKEN HAKLI BİR GURUR KAYNAĞIDIR 

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) tarafından düzenlenen “ OHSAD Sağlıkta Ortak Çözüm” konulu toplantıya katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'de özel sektörde hastane sayısının 2002 yılında 271, 2013 yılı itibariyle 1342 olduğuna dikkati çekerek, aradan geçen süreçte sağlık hizmetlerinde önemli başarıların yakalandığını söyledi. 
Müezzinoğlu, “Ülke insanının tamamına sağlık hizmeti sunacak, en ücra köşedeki vatandaşımızın da insanca sağlık hizmeti alabileceği hedeflerimizden asla vazgeçemeyiz" diye konuştu. 
Gökalp İlhan: SGK, sadece teknolojik yenilikleriyle değil mevzuat değişiklikleriyle de sağlıklı bir topluma kavuşulmasında kapı görevi üstlenecek. Toplantıda konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ise, SGK'nın daha sağlıklı bir toplum için var gücüyle çalıştığını ve vatandaşların yanında olmaya devam edeceğini belirterek, Kurumun ilerleyen dönemlerde sadece teknolojik yenilikleriyle değil mevzuat değişiklikleriyle de sağlıklı bir topluma kavuşulmasında kapı görevi üstleneceğine vurgu yaptı. 
Sağlık harcamaları konusunda önceliklerinin vatandaşlara ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerini etkin, verimli ve adil bir biçimde sunmak olduğunu vurgulayan Başkan Gökalp İlhan, 2009 yılında 28 milyar 863 milyon lira olan sağlık harcamasının 2013 yılında yüzde 13,1 artışla 49 milyar 938 milyon lira olarak gerçekleştiğini söyledi. Gökalp İlhan, kişi başı sağlık harcaması incelendiğinde ise 2009’da 484 lira olan kişi başı sağlık harcamasının yüzde 44,4 artışla, 2013 yılında 699 liraya ulaştığını belirtti.

Hiç kimseyi geride bırakmadan, suistimallerin önüne geçerek çalışmaları hayata geçirdiklerini kaydeden Gökalp İlhan, sosyal güvenlik reformu çalışmalarının sadece Türkiye’de yeni bir sosyal güvenlik sisteminin inşası anlamına gelmemesi gerektiğine işaret etti. Gökalp İlhan: Medula sadece SGK’nın değil, Türkiye’nin uluslararası alanda dikkatleri üzerine çeken haklı bir gurur kaynağıdır.

Başkan Gökalp İlhan, Medula sisteminin SGK’nın sağlık uygulamalarının omurgası işlevini gördüğünü belirterek, “Medula sadece SGK’nın değil, Türkiye’nin uluslararası alanda da dikkatleri üzerine çeken haklı bir gurur kaynağıdır. Sağlık alanında dünyada benzerine çok az rastlanan ve vatandaşlarımızın sağlık hizmetini kesintisiz bir biçimde almalarına imkan sağlayan Medula, Türk mühendislerimizin başarısıdır” dedi.
Gökalp İlhan, Medula sistemine eklenen ‘E-Reçete Uygulaması’nın Uluslararası Sosyal Güvenlik Örgütü tarafından 2009 yılında mansiyon ödülüne layık görüldüğünü de sözlerine ekledi. 
Bu yıl Antalya'da 5'ncisi düzenlenen toplantıya Sağlık Bakanlığı, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il sağlık müdürlükleri, özel hastaneler ve sağlık kuruluşları, kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri ile sigorta şirketlerinin sağlık sektöründeki yetkilileri katıldı. 

SGK Rehberi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.