Sgk: Acile Gelen Hastadan, Sözleşmesiz Sağlık Kurumu Da Ek Ücret Alamaz

Kurumumuzla sözleşmesiz sağlık hizmet sunucularına acil hal kapsamında müracaat eden bazı sigortalılarımızdan alınan şikayetlerde, kendilerinden mevzuata aykırı olarak ücret talep edildiği bildirilmektedir.

Sgk: Acile Gelen Hastadan, Sözleşmesiz Sağlık Kurumu Da Ek Ücret Alamaz
04 Ekim 2011 Salı 13:32

Bilindiği üzere; 5510 sayılı kanunun 73. Maddesinin yedinci fıkrasında "Sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucularından acil hallerde alınan sağlık hizmeti bedeli, 72 nci madde gereği sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları için belirlenen bedeller esas alınarak genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere fatura karşılığı ödenir. Sözleşmeli ve sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucuları, acil hallerde, sözleşmeli sağlık hizmetleri sunucuları ise Kurumun belirlediği sağlık hizmetleri için genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden veya Kurumdan herhangi bir ilave ücret talep edemez."

Acil Sağlık Hizmetlerinin Sunumu hakkındaki 2010/16 sayılı Başbakanlık Genelgesinin 2. Maddesinin (b) bendinde; "SGK ile sözleşmesi bulunmayan sağlık hizmet sunucusuna başvuran acil hastalara verilen sağlık hizmetinin bedeli, sağlık hizmetinin verildiği tarihte yürürlükte olan SUT hükümleri çerçevesinde genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişi adına manuel olarak faturalandırılarak SGK'ya gönderilecektir. SGK tarafından yapılacak fatura incelemesi sonrasında belirlenen tutarlar genel sağlık sigortalısına veya bakmakla yükümlü olduğu kişiye ödenecektir. Ancak, genel sağlık sigortalısı veya bakmakla yükümlü olduğu kişi tarafından, sağlık hizmeti bedelinin SGK tarafından ilgili sağlık hizmeti sunucusuna ödenmesinin talep edilmesi halinde, kişinin yazılı muvafakati alınarak, kendisinden herhangi bir ödeme talebinde bulunmaksızın muvafakatla birlikte fatura SGK'ya gönderilecektir. Gönderilen fatura üzerinden SGK tarafından yapılacak inceleme sonrasında belirlenen tutarlar ilgili sağlık hizmeti sunucusuna ödenecektir. Bu durumlarda hastadan veya SGK'dan ayrıca ilave ücret istenmeyecektir." denmektedir.

Bu çerçevede, Kurumumuzla sözleşmesiz sağlık hizmet sunucularının, acil hal kapsamında yapılan müracaatlarda ilgili kanun, genelge ve SUT hükümlerine uyması gerekmektedir.

Ayrıca, bazı sağlık hizmet sunucularınca da Kurumumuzla sözleşmeli bir sağlık hizmet sunucusunda yoğun bakımda yatan hastanın başka sağlık kurumlarına sevkiyle ilgili bilgi istenilmektedir.

Kurumumuzla sözleşmeli bir sağlık hizmet sunucusunda yoğun bakımda tedavi gören hastanın gerekli görülmesi halinde Sağlık Bakanlığına bağlı 112 Acil Komuta Kontrol Merkezinin yönlendirmesi ile Kurumumuzla sözleşmesiz bir hastaneye sevki durumunda, sözleşmesiz hastanece verilen tedavi giderleri acil kapsamında değerlendirilmektedir.

Ancak, Kurumumuzla sözleşmeli protokollü bir hastanenin yoğun bakımında tedavi gören hastanın kendi isteği ile sözleşmesiz bir hastanede tedavi görmeyi tercih etmesi durumunda 5510 Sayılı Kanun ve SUT hükümleri gereğince tedavi giderinin Kurumumuzca karşılanmayacağını bildiğini yazılı olarak beyan etmesi halinde, tedavi giderinin şahsa fatura edilmesinde Kurumumuzca bir sakınca bulunmamaktadır.memurlarnet
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.