Serviks Kanserini Erken Teşhis İçin 5 Yılda Bir Test Yaptırın

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, dünyada serviks (rahim ağzı) kanserinin kadınlarda en

Serviks Kanserini Erken Teşhis İçin 5 Yılda Bir Test Yaptırın
Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, dünyada serviks (rahim ağzı) kanserinin kadınlarda en sık görülen dördüncü kanser türü olduğuna dikkat çekerek, erken teşhis için 30-65 yaş aralığındaki kadınların 5 yılda bir smear testi yaptırmalarını önerdi.
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemik, yazılı bir açıklama yaparak, kadınları serviks kanserine dikkat etmeleri ve taramaları ihmal etmemeleri konusunda uyardı. Rahim ağzı kanserine ilişkin bilgiler veren Dr. Kemik, kadınlarda rahim ağzı kanserine Human Papilloma Virüsü’nün (HPV) neden olduğunu belirtti. Bu virüsün cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğuna işaret eden Kemik, “Rahim ağzındaki normal hücrelerin anormal hale gelip kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla oluşan tümördür. Dünyada servikal kanserler kadınlarda en sık görülen dördüncü kanserdir. Kadınlarda her yaşta görülmekle birlikte, 60-65 yaş aralığında daha sık görülmektedir. HPV ve smear tarama testlerinin düzenli yaptırılması ile erken teşhis edilebilir” dedi.


“DÜZENLİ TARAMA YAPTIRIN”
Rahim ağzı kanserinin en sık rastlanan belirtilerinin, adet dönemleri dışında ve cinsel temas sonrası görülen kanamalar, menopoz sonrası olan kanamalar, kötü kokulu akıntılar ve cinsel temas sonrasında olan ağrılar olduğunu kaydeden Kemik, rahim ağzı kanserinden korunmak için alınması gereken önlemleri de şöyle sıraladı:
“Düzenli HPV taraması yaptırmak. Düzenli smear testi yaptırmak. Sigara ve alkol kullanmamak. Tek eşlilik ya da bariyer yöntem (condom) kullanmak. Düzenli beslenmek, ayaküstü ve hızlı beslenme tarzından uzak durmak. Bitkisel gıdalara ağırlık vermek. Düzenli fiziksel aktivite yapmak. Anne karnındaki bebeği ilaç, kimyasal maddeler, toksinler ve radyasyondan korumak. Çalışma ortamındaki zararlı mad

Haberin devamı için TIKLAYINIZYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması