Sendikalara Üyelik Zorunlu Mu?

Yeni Atanan Sağlık çalışanları, sendikalara üye olmaları zorunlu mu? Sağlık çalışanları ilk göreve başladıklarında aday memur olarak göreve başlarlar. Aday memurlar dahil kamu görevlileri (bazı istisnalar hariç) kendi hizmet kolunda faaliyet gösteren sendikalara üye olabilirler.

Sendikalara Üyelik Zorunlu Mu?
22 Eylül 2014 Pazartesi 12:19

 

"4688 sayılı Kanunun 11 Nisan 2012 tarihli Resmi Gazetede yapılan değişiklikte

"a) Kamu görevlisi: Bu Kanun kapsamında yer alan kurum ve kuruluşların kadro veya pozisyonlarında istihdam edilenlerden işçi statüsü dışında çalışan kamu görevlilerini,?

Yapılan düzenlemeyle birlikte aday memurların veya 399'a tabi kurumlara atanıp da deneme süresini tamamlamamış olanların, sendika üyesi olmasını engelleyen düzenleme kaldırılmıştır." belirtilmektedir. Görüldüğü üzere aday memurların sendikalara üye olmalarında herhangi bir sakınca görülmemektedir. Burada memurlar kendi isterlerse kendi talepleri olursa sendikalara üye olabilirler.

Hiçbir memur sendikaya üye olmak için zorlanamaz. Memur sendikaya üye olmaya veya üye oldukları sendikalardan istifa etmeye zorlanırsa

Türk Ceza Kanunun 118.Maddesinde "Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar apis cezası ile cezalandırılır.


(2) Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur." hükmü yer almaktadır.

Görüldüğü üzere bir kimseyi zorla sendikaya üye olmaya zorlama durumunda üç yıla kadar zorlayan kişi hakkında hapis cezası hükmü yer almaktadır. Bu tür zorlamaya tabi tutulan sağlık çalışanları bulunduğu Cumhuriyet Başsavcılığına konuyla ilgili bilgi, belge ve kanıtlarla dilekçe ile başvurması yeterlidir.

Sendika üyesi sağlıkçılar ile üye olmayan arasında büyük bir farklılık yoktur. Yasal haklar yönünden eşittirler. Fakat sağlık çalışanlarının örgütlülüğü demokrasi, hak arama ve gerektiğinde savunma açısından önemlidir. Tüm önemli kazanımlar örgütlü sendika gibi sivil toplum örgütleri vasıtasıyla kazanılmaktadır.

Sendika aidatı devlet tarafından karşılanmaktadır. Daha doğrusu sendika üyesi sağlıkçılara her 3 ayda bir 45,00 TL sendika ödentisi ödenir. Sendikaya üye olan sağlıkçılar maaşından sendikasına yatırılmak üzere ortalama 10-15 TL arası aidat kesilir.

Sendikaya üye olmayan sağlık çalışanalarına 45,00 TL ödenmez.

Aday sağlık çalışanlarına göreve başlama sırasında sendika üyelik formu imzalatıldığı, bu formun da adeta zorunlu belgelermiş gibi sunulduğu, idareciler tarafından sendika üyeliklerine zorlandıkları bilgileri her zaman dolaşır.

Bu tür davranışta bulunmak, yaklaşım sergilemek hem etik değildir hem de şikayet halinde suç teşkil eder.

Bu nedenle yeni atanan sağlık çalışanaları bu noktada uyanık olmalarında fayda vardır. Örgütlü olmak istedikleri sendikayı seçerken yeterli incelemeyi yapmaları, kendilerine yapılan dayatmalara izin vermemeleri gerekir.

Sağlık çalışanları hep aynı soruyu sorar hangi sendikaya üye olalım diye?

Sağlık çalışanları sendikalara üye olurken mutlaka sendika başkanı, yönetim kurulu üyeleri, sendika temsilcilerinin hangi görevlerde bulunduklarına özellikle dikkat etmelidirler. Sendika Başkanı, Sendika yönetim kurulu üyeleri ve sendika temsilcileri, Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü, Kamu Hastane Kurumu Genel Sekreterliğinde Daire Başkanı, Uzman, Hastanelerde İdari ve Mali Hizmetler Müdürü, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü gibi görevlerde yer alıyorlarsa, sağlık çalışanlarının haklarını savunmalarında ne kadar samimi olurlar. Bu kişilerin sendikal haklar için mi yoksa kendi koltukları için mi sendikacılık yapıyorlar?

Hem sendika yetkilisi olup hem de idari ve uzmanlık gibi ballı makamlarda görev yapan sendikacıların üyelerin dertleri ile ilgili ne kadar ilgili olabilir. Sendika yetkilileri idari makamlarda görev almadan bizzat mücadelede yer almalıdır. İdari Makamda görev alan sendikacıların sendikal mücadele yerine kendi makam mücadelesi için belirli sendikalarda yönetici ve temsilci oldukları hep söylenir. Söylenmeyede devam eder. Sağlık çalışanları bu tip sendikal yapılanmada kendilerini basamak olarak kullandırmaması gerektiği düşünüldüğünde kendi kararlarını iyi vermelidirler.

Maaş, disiplin, terfi sicil gibi birimlerde görev yapanlar ısrarla sizi belirli sendikalara üye yapmak için ikna etmeye çalışırlar. Üye olmadığınız durumlarda sizi işiniz yürümez gibi kelimelerle tehdit ederler. Üye olursanız her türlü işinizde kolaylık olur gibi kelimelerle kandırmaya çalışırlar. Bu konuda dikkatli olmak lazım. Bu gibi birimlerde size özellikle ısrarcı olunduğunda üye olmayın. Belirtilen sendikaların yönetici ve temsilcilerinin konumlarını araştırdıktan sonra üye olun. Tamamen üye olma noktasında başkasından ziyade sizler belirleyici olun

Haberimizde Memurlar Net'in 22/09/2014 tarihli Atanan Öğretmenlerin Sendikaya üye Olmaları Zorunlu Mu? Haberinden bir kısım alıntılar yapılmıştır.

Sağlık ve Sosyal Hizmet hizmet kolunda 2014 Temmuz ayında Resmi Gazetede yayımlanan verilere göre örgütlü sendikalar şunlardır.

 

TÜRK SAĞLIK-SEN

TÜRKİYEKAMU-SEN

95.244

20,13

(Türkiye Sağlık ve Sosyal HizmetlerKolu Kamu Görevlileri Sendikası)

SES

KESK

41.225

8,71

(Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası)

SAĞLIK-SEN

MEMUR-SEN

205.773

43,49

(Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası)

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN

BASK

932

0,2

(Bağımsız Sağlık ve Sosyal Hizmetler Kamu Görevlileri Sendikası)

SAĞLIK HAK-SEN

HAK-SEN

778

0,16

(Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Hak Sendikası)

TÜM SAĞLIK-SEN

BAĞIMSIZ

460

0,10

(Tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası)

SÖZ-SEN

BAĞIMSIZ

98

0,02

(Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanlarının Sözü Sendikası)

HİZMET SAĞLIK-SEN

BAĞIMSIZ

153

0,03

(Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Hizmet Sendikası)

SAĞLIK SÖZ-SEN

BAĞIMSIZ

369

0,08

(Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Çalışanlarının Sözü Sendikası)

GENEL SAĞLIK-İŞ

BİRLEŞİK KAMU-İŞ

1.380

0,29

(Genel Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Çalışanları Sendikası)

DEMOKRATİK SAĞLIK-SEN

TÜM MEMUR-SEN

641

0,14

(Demokratik Sağlık Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası)

BEYAZ-SEN

BAĞIMSIZ

6

0,00

(Beyaz Önlük Sağlık ve Sosyal Hizmet Sendikası)

ANADOLU SAĞLIK-SEN

DESK

303

0,06

(Anadolu Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası)

TIP-SEN

BAĞIMSIZ

17

0,00

(Tıp Çalışanları Sendikası)

SÖZ SAĞLIK-SEN

BAĞIMSIZ

7

0,00

(Sağlık Çalışanları Sözcüsü Sendikası)

SAĞLIK TEK-SEN

BAĞIMSIZ

56

0,01

(Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Tek Sendikası)

AKTİF SAĞLIK-SEN

BAĞIMSIZ

342

0,07

(Sağlık Hizmetleri Sınıfı ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası)

EKSEN SAĞLIK BİR-SEN

BAĞIMSIZ

237

0,05

(Eksen Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Birliği Sendikası)

UFUK SAĞLIK-SEN

CİHAN-SEN

540

0,11

(Ufuk Sağlık ve Sosyal Hizmet Görevlileri Sendikası)

YURT AY SAĞLIK-SEN

BAĞIMSIZ

8

0,00

Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar ve Sağlık Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası)

DAYANIŞMA SENDİKASI

BAĞIMSIZ

2

0,00

(Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası)


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.