Sendikal Baskı Uygulanıyor Mu?

Türk Ceza Kanunun Sendikal Haklarının Kullanılmasının Engellenmesi Başlığı ile 118/(1) Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Sendikal Baskı Uygulanıyor Mu?
09 Eylül 2014 Salı 10:40

 Gündeme ilişkin olarak bazı sağlık çalışanları ile yapılan sohbetlerde sendikalarla nasıl tanıştıklarını ve sonraları neler yaşadıklarını anlatmaktadırlar. Sağlık çalışanları genelde kurumlarında sendikal baskı gördüklerini belirtmektedirler.

Göreve başlar başlamaz yolumuzun personel ve maaş gibi özlük işleri birimlerinde başladığını, daha sendika nedir? Sendikaların ne iş yaptıklarını, faaliyet alanlarının neler olduğunu bilmeden önlerine personel için gerekli evrakmış gibi sendika üyelik formlarını imzalattıklarını Personelle ilgili özlük birimlerinin sendika şubesi gibi çalıştıklarını belirtmektedirler. Şaşkınlıkla yıllar sonra sendikalı olduğunu öğrendiklerini belirtmektedirler

Sağlık Çalışanları sendika üyelik formlarını neden imzalamaları gerektiğini sorguladıklarında; sendika ya üye olunduğunda, ileride tayin aşamasında sıkıntı yaşanmayacağını, Personelle ilgili özlük işlerinde görev yapan şube müdürleri ve memurlarının kendi sendikasının üyesi olduklarını haliyle maaş, nöbet parası, yolluk gibi konularda sıkıntı yaşatılmayacağını, bunun dışında kurum ile ilgili amir lerle ve kurumla ilgili tüm iş ve işlemlerde hiç bir zorlukla karşılaşılmayacağını, her türlü idari sıkıntılarının giderileceğini vaad etmektedirler

Sendikal üyelik formunu imzalanmadığında kurumda hiç bir işlerinin yürümeyeceğini, nöbet paralarını zamanında alamayabileceklerini, isteklerinin dışında sürgün mahiyetinde başka yerlere tayinlerinin veya görevlendirmelerinin çıkabileceğini, ileride tayin zamanı tayinlerinin çıkmasında zorluklar çıkabileceğini, sağlık kurumlarında uzman veya idareci olamayabileceklerini, kendi sendikalarına üye olurlarsa idareci ve uzman olabileceklerini belirterek baskı unsuru oluşturduklarını özellikle personel ve maaş gibi birimlerde kendi üyelerini bu birimlerde çalıştırarak, yeni başlayan ve diğer memurlara işlerde sorunlar çıkarılarak, baskı yapılarak üye olmaya zorlandıkları belirtilmektedir. Farklı sendikalara üye olan memurlara kendi sendikalarına geçmeleri için personel, maaş gibi özlük birimlerinde işlerinin zorlaştırıldığını, görevinin dışında zor ve fazla iş yükü, küçücük hatalarda soruşturmalar açıldığı, baskı ve mobingler uygulandığı belirtilmektedir.

Bunun dışında hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları farklı sendikalara üye ise zor servislerde çalıştırılma, sağlık çalışanına nöbetler yazılırken adaletsizlik uygulanması, hafta sonu veya bayram nöbetleri sadece belirli çalışanlara yazılması, sınıfının ve görevinin altında işlerde çalıştırılma, bir kısım sağlık çalışanının ayrı tutulup belirli kesimlere zor görevler verilmesi, belirli kısım sağlık çalışanlarına ayrıcalık tanınarak rahat görevler verilmesi, özellikli birimlerde daha fazla maddi yarar sağlamalarını kolaylaştırmak, hastalık, eğitim gibi mazeret veya eş durumu tayinlerinde çalışanlara zorluklar çıkarılması, amirler tarafından bir kısım sağlık çalışanlarına önemli mazeretlerinde kısa sürelide olsa izin verilmemesi gibi durumlarla karşılaştıklarını belirtmektedirler.

Sağlık çalışanlarıyla yapılan sohbetlerde; genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürü olmak için objektif kriter olarak belirli sendika üyesi olma zorunluluğu olduğunu belirtmektedirler. Hatta illerde belirli sendika şube yöneticileri ve temsilcilerinin veya üyelerinin idarecilik, uzmanlık gibi kadrolara hiç bir objektif kriterler gözetilmeden görevlendirmelerinin yapıldığını, özellikle personel, maaş ve özlük gibi birimlerin başına ve ilgili birimlere personel ataması yapılırken mutlaka kendi sendikaları için çalışacak memurların görevlendirildiklerini, idareci olarak görevlendirilen idarecilerin; emri altındaki memurları kendi sendikalarına üye olmaya zorlanması, farklı sendikaya üye olan memurları istifa ettirmeye zorlama gibi olaylar olduğu belirtilmektedir.

Sağlık Çalışanları sendikalara zorla  üye olmaya veya sendikalardan istifa ettirilme konusunda  en çok baskıyı amirlerinden gördüklerin, Amirlerin tarafsız olmadığını sendika yetkilisi gibi hareket ettiğini belirtmektedirler

Türk Ceza Kanunun Sendikal Haklarının Kullanılmasının Engellenmesi Başlığı ile 118/(1) Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Sendikaya zorla üye yapma, başka sendika üye, yönetici ve temsilcilerini zorla istifa ettirme, isteklerinin dışında farkında olmadan üye formu imzalatanlar TCK 118/1 Maddeye göre altı aydan iki yıla kadar hapis cezası olduğundan daha dikkatli olmalıdırlar.

Sendikaya üye olmaya, veya kendi sendikasından zorla istifa ettirilmeye zorlanan, bu konuda baskı ve tehdit gören sağlık çalışanları bir dilekçeyle Cumhuriyet Başsavcılıklarına dilekçe vermelidirler. Bu konuda baskı yapanlar üye olmaya zorlayanlar cebir ve tehdit kullananlar hakkında Türk Ceza Kanuna göre altı aydan iki yıla kadar hapis cezası hükmü yer almaktadır.

Kurumlarınızda personel maaş, terfi, sicil, döner sermaye gibi özlük biriminde çalışan memurlar ve amirleriniz tarafından sendikal olarak baskıya uğradığınızı, işlerinizin bilerek engellendiğini düşünüyorsanız korkmadan çekinmeden Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçenizi veriniz. Sizler bu konuda baskı gördükçe birileri hep kendi menfaatleri için sizin üzerinize gelerek baskı ve korku oluşturmaya devam edeceklerdir. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.