Sendikadan İstifa Edince Aidat Ne Zaman Sonlandırılır?

Sendikadan istifa edince aidat ne zaman sonlandırılır?

Sendikadan İstifa Edince Aidat Ne Zaman Sonlandırılır?
11 Ocak 2015 Pazar 01:40

Soru ;
Merhaba
Bir konuda değerli bilgilerinize ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim.
Tarım bakanlığında mühendisim üyesi olduğum sendikadan istifa etmek için bugün dilekçemin kendisine havale edilen mutemedin bana verdiği cevap su oldu: biz göndeririz onlar bir ayda mı iki itibari ile dilekçemi çalıştığım ilce müdürlüğüne verdim sendika üyelik aidatının ne zaman kesilmemeye başlanacağı tarihi sorduğumda ayda mı ne zaman cevap gönderirlerse o zaman sendika aidatını kesmeyiz dedi. Bu konuyu araştırdım böyle bir şeye rastlayamadım. 
Sorum su sizlere. Mutemedin dediği gibi üyelikten çıkış işleminin gerçekleşmesi için sendikadan yazı gelmesi gerekiyor mu?
Şayet gerekmiyorsa bana kurumda bu dayatılırsa bu durumda izlemem gereken yol nedir?
Cevabinizi merakla bekliyor ve şimdiden teşekkür ediyorum saygılarımla

Cevap

 
4688 sayılı Kamu görevlileri sendikaları Kanununun" Üyeliğin sona ermesi" başlıklı 16 ncı maddesinde "Her üye üyelikten serbestçe çekilebilir.
Üyelikten çekilme, çekilmek isteyen kamu görevlisi tarafından, üç nüsha olarak doldurulup imzalanan üyelikten çekilme bildiriminin kurumuna verilmesi ile gerçekleşir. Kurum görevlisi, kayıt numarası ile tarih verilen çekilme bildiriminin bir suretini derhal üyeye vermek zorundadır. Kamu işvereni, bildirimin bir örneğini onbeş gün içinde sendikaya gönderir.
Çekilme, kamu işverenine başvurma tarihinden başlayarak otuz gün sonra geçerli olur. Çekilenin bu süre içinde başka bir sendikaya üye olması halinde yeni sendikaya üyeliği, bu sürenin bitim tarihinde kazanılır.
Üyenin, sendikadan çıkarılma kararı sendika merkez genel kurulunca alınır. Çıkarma kararı, çıkarılana ve işverene yazı ile bildirilir. Çıkarma kararına karşı üye, bildirim tarihinden itibaren onbeş gün içinde görevli iş mahkemesine itiraz edebilir. Mahkeme iki ay içinde kesin karar verir. Üyelik, çıkarılma kararı kesinleşinceye kadar sürer.
Çekilme, göreve son verilmesi veya sair nedenlerle kamu görevinden ayrılanların üyelikleri, sendika şubesi, sendika veya konfederasyon organlarındaki görevleri, farklı bir hizmet koluna giren kuruma atananlardan sendika üyesi olanların ise üyelikleri, varsa sendika şubesi ve sendika organlarındaki görevleri sona erer, ancak varsa konfederasyon organlarındaki görevleri devam eder. Emekliye ayrılanların sendika şubesi, sendika veya konfederasyon organlarındaki görevleri seçildikleri dönemin sonuna kadar devam eder.
Üyeliğin devamı ve askıya alınması hallerinde 2821 sayılı Sendikalar Kanununun 24 üncü maddesinde yer alan hükümler uygulanır."denilmektedir.

Anılan Kanunun 41 inci maddesi uyarınca yürürlüğe konulan Kamu Görevlileri Sendikaları ve Konfederasyonlarınca Düzenlenecek Üyeliğe Başvuru Belgesi, Çekilme Bildirimlerinin Şekli, İçeriği, Tutulacak Defterlerin Şekli, İhtiva Edeceği Bilgiler ile Kayıtların Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 7 Eylül 2001 tarih ve 24516 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe konulmuş bulunmaktadır.
Anılan Yönetmeliğin Üyelikten Çekilme başlıklı 5 inci maddesinde "Sendika üyeliğinden çekilmek isteyen kamu görevlisi örneği (EK-3) de gösterilen "Kamu Görevlileri Sendikaları Kamu Görevlisinin Üyelikten Çekilme Bildirimi Formu" ndan 3 nüsha doldurup imzaladıktan sonra kurumuna verir. Kurum görevlisi kayıt numarası ve tarih verilen çekilme bildiriminin bir suretini derhal üyeye vermek zorundadır. Kamu işvereni, bildirimin bir örneğini onbeş (15) gün içinde sendikaya gönderir."hükmü bulunmaktadır.
Kamu Görevlileri Sendikaları ve Konfederasyonlarınca Düzenlenecek Üyeliğe Başvuru Belgesi, Çekilme Bildirimlerinin Şekli, İçeriği, Tutulacak Defterlerin Şekli, İhtiva Edeceği Bilgiler ile Kayıtların Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ekinde yer alan form doldurmak suretiyle kurum görevlisine vermek suretiyle üyelikten çekilir, 4688 sayılı Kanunun 16 ncı maddesi uyarınca 30 gün içerisinde sendika üyeliği sona erer.
Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca; kamu görevlisinin kamu iş verenine verdiği "Kamu Görevlileri Sendikaları Kamu Görevlisinin Üyelikten Çekilme Bildirimi Formu"dan 30 gün sonrasında itibaren kamu görevlisinden üyelik aidatı kesilemez.

memurlar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.