Sendika: Yabancı Sağlıkçılar Gelsin, İyi Olur..

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN yabancı Hekim ve Hemşire Çalıştırılmasına tepki göstermek anlamsız dedi.

Sendika: Yabancı Sağlıkçılar Gelsin,  İyi Olur..
26 Şubat 2012 Pazar 18:05

Tüm Sağlık Sektörünün haykıra haykıra karşı çıktığı yabancı sağlıkçı uygulamasına sendikadan destek geldi.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN yabancı Hekim ve Hemşire Çalıştırılmasına tepki göstermek anlamsız dedi.
 
ERÖZGÜN, Yabancı Hekim ve Hemşirenin ülkemizde çalıştırılması Sağlık Bakanlığı teşkilat yasasında çıkmıştı. Yabancı hekim ve hemşirelerin Türkiye de çalışma koşullarını belirleyen yönetmeliğin yayınlanmasıyla dil barajı dışında engel kalmamıştır. Özel Sağlık Kuruluşlarında Yabancı doktor ve hemşire çalışmasına tepki gösterilmesi ve bir bardak suda fırtına koparılması anlamsız. Bırakın yabancı doktor ve hemşire çalışılmasına tepki göstermeyi T.B.M.M. de bulunan işçi ve memur sendikaları garabet yasalarına tepki gösterin dedi.
 
Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı doktor ve hemşirelerin, diploma denkliği alması ve Türkçe dil barajını aşması halinde çalışabileceklerinin yönetmelikte belirtildiğini açıklayan ERÖZGÜN, nasıl ki Türk hekimleri ve hemşireleri başka ülkelerde çalışabiliyorsa başka hekim ve hemşirelerde bizim ülkemizde çalışabilir. Özel Sağlık Kuruluşları da sağlık hizmeti sunmaktadır. Personel ihtiyaçlarını karşılayamıyorlarsa tabiî ki yabancı personel istihdam edebilmelidir. Güvencesiz olması nedeniyle Özel hastanelerde çalışmayı Türk hekimler ve hemşireler tercih etmedikleri için personel açığı olduğunu belirtti.
 
Yönetmelik, diş hekimi, eczacı, ebe ve hasta bakıcılar hariç özel sağlık kuruluşlarında çalışacak tüm yabancı sağlık meslek mensuplarını kapsıyor diyen ERÖZGÜN, “Diploma ve/veya uzmanlık belgelerinin denkliğinin onaylanmış ve Bakanlıkça tescillerinin yapılmış, Mesleğini icra etmesine kanunen engel hali bulunmayan, Üniversitelerin Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri tarafından yapılan Türkçe dil sınavında Avrupa Dil Portfolyosu kriterlerine göre (B) veya üzeri seviyede başarılı olan ve İlgili mevzuata göre Türkiye’de çalışma ve ikamet izni alan yabancı sağlık personelinin çalışabileceği yönetmelikle belirlenmiştir dedi.
 
Bu yönetmeliğin yayınlanmasıyla tüm özel hastanelerde yabancı sağlık personeli çalışacak yerli sağlık personeli çalışamayacak anlamını çıkarmak yâda Bunların ajan ve misyonerlik faaliyet için geleceklerini İddia etmek bir bardak suda fırtına koparmak diyen ERÖZGÜN, iş güvencesiz düşük ücretle hekim ve hemşirelerin çalıştırılmasına öncülük etmek anlamındadır. Özel hastaneler kar etme acıyla kurulmuş adı üstünde birer ticarethanedir. Buralarda emeğin sömürülmesine engel olamıyorsunuz, bırakın bari insanlarımız Devlet kuruluşlarını tercih etsin özellerde personel ihtiyacını bir şekilde karşılasın dedi 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.