............................... ..Sendika: Müdürlük Döner Sermayede Haksızlık Yapıyor

Sendika: Müdürlük Döner Sermaye Haksızlık Yapıyor

...............................  ..Sendika: Müdürlük Döner Sermayede Haksızlık Yapıyor
05 Ağustos 2015 Çarşamba 20:12

Sağlık-Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar, dün sendika binasında bir basın açıklaması yaparak, İl Sağlık Müdürlüğü'nün birkaç aydır, Döner sermaye komisyon toplantısı yapmadığını, Döner sermaye komisyonunda alınması gereken kararları sağlık müdürlüğünün kendisi aldığını öne sürdü.

Döner sermaye yönetmeliğinde belirtilen uygulamaya göre; “ Her yıl ocak ayında 1 yıl boyunca döner sermaye komisyonunda görev alacak komisyon üyeleri belirlenir. Bu komisyon üyeleri birçoğu seçimle bazıları da atanma yoluyla belirlenir. Sağlık bakanlığı Yönetmeliğe göre bu komisyon üyeleri her ay, düzenli olarak toplanması gerekmektedir. Bu toplantıda çalışanlara ne kadar döner sermaye dağıtılacağı, yönetmeliğe göre bu komisyon üyeleri isterlerse, çalışan personelin yüzde beşine  %20 döner sermaye ödüllendirilmesi verilebilir. Komisyon üyeleri fikir ve düşüncelerinin kurumun en yüksek amiri olan komisyon başkanına teklif eder, komisyon başkanı da bu teklifi komisyon üyelerine sunduktan sonra oy çokluğu olursa bu teklif kabul edilir.

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü'nün döner sermaye yönetmeliğine uymadığını belirten Suat Mantar'ın iddiaları bununla sınırlı değil. Mantar,  “Döner sermaye komisyon toplantısını son birkaç aydır yapmamaktadır. Döner sermaye komisyonunda alınması gereken kararlarını sağlık müdürlüğü maalesef kendisi almaktadır. Aldığı kararları komisyon üyelerine imzalamak için kendilerine göndermektedir. Komisyon üyeleri kendi bilgilerinin dışında alınan bu kararlara imza atmadıkları zaman kurum amirlerine karşı çıkmış algısı oluşturmamak için imzalamak zorunda kalmaktadır” dedi.

Yine Döner sermaye komisyon tarafından istenilirse çalışan personelin yüzde 5'ine ödüllendirme verilebilir şeklindeki uygulamada, yaklaşık 15-16 kişiye denk gelmektedir. Ödüllendirme işini sağlık müdürlüğü daha önce yapmış olduğu toplantıda aldığı karar ile kaldırdığını, gerekçe olarak yüzde 100 adaletli bir şekilde ödüllendirmenin yapılamamış olması ve tümünün bundan faydalanamamış olmasının gösterildiğini söyleyen Mantar, “Çalışanlar arasında huzursuzluk ve iş barışının bozulmaması için yüzde 20 ödüllendirmenin hiç kimseye verilmeyerek çalışanların tümünün alacağı döner sermayeye eklenerek her bir çalışanın daha fazla döner sermaye alınması sağlanması şeklinde karar alınmıştı. Çalışanlar bu şekilde bilgi sahibi olmalarına rağmen, toplantı hiç yapılmadan istediği 5-6 kişiye ödüllendirme vermesi şeklinde alınan kararın imzalamaları için komisyon üyelerine gönderilmiş ve çalışanlar malesef kandırılmaktadır” diye konuştu.
 
BAZI KOMİSYON ÜYELERİ DİLEKÇE BİLE VERMİŞ
Yetkili sendika olarak konuyla alakalı olarak sözlü olarak görüşme yaptıklarını, bu uygulamalardan ve yönetmeliğe aykırı hareket etmekten vazgeçilmesini talep ettiklerini belirten Suat Mantar, ”Komisyon toplantısı yapmaya gerek duymuyoruz” şeklinde sözlü bir yanıt aldıklarını söyledi. Mantar açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Komisyon üyelerinden bir kaç tanesi de toplantının yapılmasını yazılı olarak talep etmiştir. Sözlü görüşmemizde biz bir sonuç alamadıktan sonra yazılı olarak da her ay komisyon toplantısını yapmalarını istedik ve bu ödüllendirme işinde de, ödüllendirmenin tamamen verilmesini, ya tamamen verilmemesini yazılı olarak istedik. Yazılı olarak yapmış olduğumuz talebe karşılık gelen cevap çok komiktir. Sözlü görüşmemizde toplantıyı yapmadıklarını kabul etmiş olduklarına rağmen, yazılı olarak sorduğumuzda toplantıyı her ay düzenli bir şekilde yapıyoruz denilmiş olmasını, mahkemede doğru söyler karakolda şaşara benzetiyoruz. İlginç olanda komisyon üyelerinin birkaç tanesinin biz bu toplantıyı niye yapmıyoruz, görevimiz olan toplantıyı yapmak istiyoruz diye yazılı dilekçe vermiş olmaları bu olayın nasıl olduğunu çok açık bir şekilde göstermektedir”
 
“BURASI KRALLIK MAKAMI DEĞİL”
Konuyla alakalı olarak bu hafta Sağlık Bakanlığına yazılı müracaatta bulunacaklarını duyuran Sağlık-Sen Tokat Şube Başkanı Suat Mantar, Sağlık İl Müdürlüğü yetkililerine şu çağrıda bulundu: “Biz ödüllendirme yapılmasın demiyoruz, diyoruz ki toplantı yapılsın ödüllendirme adaletli bir şekilde verilsin mesela, Ambulansla hasta almaya giderken hayati tehlike atlatan vb. Durumda olan çalışanlara adaletli davranarak her ay risk taşıyan ve ödül alması gereken 15-16 kişiye düzenli ve adaletli olarak ya dağıtılsın ya da tümden bu ödüllendirmeyi kaldırınız. Ya da çalışanları kandırmayınız. Hiç kimse kendi keyfine göre kurum yönetemez, kurum amirliği demek krallık yeri değildir. Çalışanlara ödüllendirme kaldırdık diyip istediği kişilere ödül verip vermeme yeri değildir. 20 yıl öncesi bürokrasi kafası ile kurum yönetilmesi doğru değildir. Sağlık Bakanlığının uygulamalarına ayak uydurmalıdır. Sağlık Müdürlüğü makamı ben kralım ben ne istersem onu yaparım herkeste buna uymak zorundadır deme yeri değildir. En ilginç olanı da bunu diyen Sağlık Müdürü değil Sağlık Müdür yardımcısı olmasıdır. Sağlık Müdürlüğü bakanlığın kurallarına ayak uydurmayan bir müdür yardımcısının değil, kendi iradesini ortaya koyan ve sağlık bakanlığının kurallarıyla yönetilmesi gerektiğini hiçbir zaman unutmamalıdır.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.