Şehit Doktor İçin Eylem Yapan Sağlıkçılara Ceza

Şehit Dr. Kamil Furtun İçin Eylem Yapan Sağlıkçılara Ceza

Şehit Doktor İçin Eylem Yapan Sağlıkçılara Ceza

9 Mayıs 2015 tarihinde hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Dr. Kamil Furtun’a yapılan saldırıyı kınamak ve sağlıkta şiddete bir kez daha dikkat çekmek için sağlık çalışanları 1 Haziran’da tüm yurtta iş bırakmıştı. Uşak Devlet Hastanesi yönetimi tarafından Dr. Kamil Furtun için iş bırakanlara ceza verildi.
1 Haziran’da günü  iş bırakan Türk Sağlık-Sen Şube Başkan Yardımcısı İbrahim Bozan hakkında yapılan disiplin soruşturmasında hastane tarafından Kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmesi için dosyası  İl disiplin kuruluna gönderildi. Ceza ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci  “ Sehit Dr. Kamil Furtun’un hastanede koridorunda katledilmesi hepimizin yüreğini yaktı. Sağlıkta şiddetin cinayete dönüştüğü vahşeti protesto için tüm Türkiye’de iş bıraktık. Hatta Sağlık Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu’da 15 dakika iş bırakılacağını açıkladı. Bakanlığın bile iş bıraktığı bir günde iş bırakan sağlık çalışanlarına ceza vermek hem vicdansızlık hem hukuksuzluktur. Hukuksuzluktur çünkü iş bırakan arkadaşlarımız sendikamızın aldığı karar doğrultusunda hareket etmişlerdir. İş bırakmada bizim hakkımızdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin, Danıştay’ın ve Yargıtay’ın bu konuda kesin kararları mevcuttur. Yüksek Mahkemeler sendikal karar doğrultusunda iş bırakan memura ceza verilemeyeceğine hükmetmişlerdir. 
Vicdansızlıktır çünkü bu eylemde temel amaç sağlıkta yaşanan şiddete ve cinayete tepki göstermek ve çözüm istemektir. Demek ki bu idareciler sağlık çalışanlarının öldürülmesinden veya şiddete uğramasını normal olarak değerlendiriyor ve tepki gösterecek bir durum olmadığını düşünüyor. Vicdanları kararanlara ve tüm hayatını makam koltuğunun üstünde kuranlara ne söyleseniz aslında boştur. Biz bu cezanın il disiplin kurulundan oradan da olmazsa mutlaka mahkemelerden döneceğine inanıyoruz' dedi. 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması