Şehir Hastanelerinde Süreci Hızlandıracak Adım...

Şehir hastanelerinde süreci hızlandıracak adım

Şehir Hastanelerinde Süreci Hızlandıracak Adım...
10 Ocak 2013 Perşembe 22:05

Tesislerin özel sektör tarafından yapılmasını öngören tasarı, TBMM gündeminde.


Sağlık projelerini hızlandıracak, şehir hastanelerinin kısa sürede tamamlanmasını sağlayacak tasarı Meclis'in gündeminde. Tasarının yasalaşmasıyla sağlık tesisleri kamu-özel işbirliğiyle "yap-kirala-devret" modeliyle özel sektör tarafından yapılacak veya yenilebilecek.
"Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İşbirliği Modeli İle Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması Hakkında Kanun Tasarısı" Meclis Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmeye başlandı.
Tasarı, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarınca yapılmasına ihtiyaç duyulan tesislerin özel sektör eliyle yaptırılması, mevcut tesislerin yenilenmesine ilişkin usul ve esasları düzenliyor.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tasarıyla ilgili olarak, "Özel sektöre hastane yaptırıyoruz, donanımını koyduruyoruz" dedi.
"Kamu Özel Sektörü Modeli"
Tasarıyla getirilecek "Kamu Özel Sektörü Modeli"nde yatırım ve hizmetlerin maliyet, risk ve kazanımları kamu ve özel sektör arasında paylaşılacak.
"Bu modelle riski özel sektör yüklenecek"
Ancak, projede, zaman aşımı, maliyet aşımı, bakım onarım gibi yaklaşık 30'u aşkın risk özel sektörün sorumluluğunda olacak.
Bakan Akdağ, bu konuda şunları söyledi:
"Bütün riskleri özel sektörün yüklenmesini sağlıyoruz. Tamiratını, tadilatını, bir takım hizmetleri özel sektöre yaptırıyoruz, karşılığında ihale sonucuna göre belirlenmiş olan yıllık kira ve hizmet ödemeleri yapıyoruz. Şirket eksik bir iş yapmışsa kirasından düşüyoruz. Bu modelde işin peşinden koşan idare yerine özel sektör oluyor. Eksiklik olursa kiradan düşülüyor, cezaları var. Özel sektör işi en kısa zamanda bitirmek, kiralarını alabilmek için işini aksatmamak zorunda."
"Personeli kamu istihdam edecek"
Söz konusu modelde devletin hizmet sağlayıcılar üzerindeki otoritesi devam ederken, doktor, hemşire ve diğer sağlık personeli mevcut durumda olduğu gibi kamu tarafından istihdam edilecek.
Akdağ, "Bu modelle 40-50 bin yatağı yapmayı istiyoruz" diye konuştu.
49 yıllığına kiralanacak
Bu model çerçevesinde yapılan tesisler 49 yıllığına yüklenici özel sektöre kiralanacak, bu sürenin sonunda çalışır vaziyette Sağlık Bakanlığına devredilecek. 


TRT HABER
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.