Sayısal Telsizler Hakkında Bakanlık Açıklaması

Sitemizde yer alan haber Sayısal Telsizler Hakkında Bakanlık Açıklaması

Sayısal Telsizler Hakkında Bakanlık Açıklaması
21 Kasım 2014 Cuma 08:46

 20 Kasım 2014 tarihinde personelsaglikhaber.net sitesinde çıkan bir haberinizde; “trilyonlarca lira harcanarak Jandarmaya ait sayısal telsiz sistemine (JEMUS) geçen Sağlık Bakanlığının 112 acil sağlık hizmetlerinde iletişim sıkıntısı yaşandığı, Aselsan marka el telsizlerinin gündüz saatlerinde çalışmakta akşam hava kararmasıyla beraber'' telsiz kayıtlı değil'' hatası verdiği, istasyonların, merkezden vaka almada sorun yaşadığı, sadece sabit telsizlerle iletişim sağlandığı, tanesi 1200 TL olan el telsizlerinin hiçbir işe yaramadığı, Bakanlığın konuyla ilgili JEMUS’a geçen illere bir yazı gönderip el telsizlerine güvenilmemesini iletişimi sabit merkezlerden yapılmasını istediği, milyonlarca lira harcanarak geçilen bu sistem el telsizlerinin ise hiçbir işe yaramadığı, el telsizlerinin derhal toplatılması ve yüksek frekanslı güçlü el telsizlerinin dağıtılması gerektiği” gibi iddialarınızın yer aldığı görülmüş, aşağıdaki açıklamaya gerek duyulmuştur;

2013 yılı başından 12 Kasım 2014 tarihi arasına kadar olan sürede toplam 11.256 noktada el, araç ve sabit merkez telsizleri ile kapsama alanı testleri yapılmıştır. Bu testlerde 10.935 noktada sorunsuz haberleşme yapılmıştır. Cep telefonlarının çekmediği, analog sistemin çalışmadığı tespit edilen bir çok noktada, sayısal sistem ile konuşanı sesinden tanıyacak seviyede görüşmeler yapılmıştır. Kapsama alanı seviyesi % 97’nin üzerindedir. Görüşmede sorun yaşanan 321 noktanın çoğu, el telsizlerinin binaların gölge tesirinde kaldığı veya alt katlarında olduğu noktalarda yapılan testlere aittir.

Projenin ana omurgasını sabit merkez telsizleri ve araç telsizleri oluşturmaktadır. Sabit merkez telsizleri ile görüşülemeyen hiçbir nokta bulunmamaktadır. Telsizlerden ötürü hiçbir istasyondan vaka almada sorun yaşanmamıştır. Araç telsizlerinde ise çukur bölgelere, derin vadilere ait yaklaşık % 1’lik bir kapsama alanı sıkıntısı mevcuttur. Bu durum son derece normaldir. Dünyanın hiçbir yerinde telsiz haberleşme kapsama alanı % 100 değildir. Ülkemizin coğrafi / fiziki yapısı dikkate alındığında % 90’ın üzeri oldukça yüksek bir kapsama demektir.

Telsiz cihazlarının performansı gece veya gündüz saatlerinden bağımsız olup, cihazlar havanın kararmasından veya aydınlık olmasından veya havanın yağışlı olmasından etkilenmezler.

Telsizlerin alımında kamu yararı ve kamu kaynaklarının verimli kullanılması esas alınmıştır. JEMUS ile uyumlu projemizin benzeri olan İngiltere’deki PSRCP (Public Safety Radio Communications Project/Kamu Güvenliği Telsiz Haberleşme Projesi)nin maliyeti 21,8 katı, Almanya’daki BOSNET (The Police/Fire/Ambulance TETRA Network in Germany) projesininmaliyeti ise 40 katı daha fazladır. Bakanlığımız, J.Gn.K.lığının projesine maliyetinin onda biri tutarında altyapı katılım bedeli ile dahil olmuştur.

Bakanlığın illere gönderdiği yazıda; el telsizlerinin çıkış güçlerinin cihazın yapısı gereğidüşük olduğu, kriter telsiz ve ana cihaz olmadığı, çıkış güçlerinin yüksek olması nedeniyle sabit merkez ve araç telsizlerinin tercih edilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Dünyada benzer bütün el telsizlerinin çıkış güçleri 0,5-5 Watt arasında olup Bakanlığımızın temin ettiği telsizlerin çıkış gücü kademeli 5 watt’tır. Ayrıca sistemin çalışma frekans aralığı bellidir. Metinde yer alan yüksek frekanslı telsiz kavramı anlamsızdır.

Sistem ile ilgili memnuniyet durumu her bir ilde ilgili personelden bizzat alınmakta olup seviye oldukça yüksektir.

Projemiz, kamuda veya sektörde bir çok platformda övgüye mazhar olurken yapılan haberde Bakanlığımızın telsiz sistemi ile ilgili verilen bilgiler gerçek dışıdır. Gerçeği yansıtmayan bu türden haberlerin, yeni bir sisteme geçen / geçecek olan 112 çalışanlarının çalışma motivasyonları üzerinde olumsuz etkilere neden olabileceği unutulmamalıdır.


T.C. Sağlık Bakanlığı

Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.