Saydes Çalışmalarını Hızlandırdı

Kısa adı SAYDES olan Sağlık Yardımlaşma, Dayanışma ve Biriktirme Sandığı 24 Aralık 2011 tarihinde yapılan genel kuruldan sonra her alanda hızlı bir çalışma içine girdi.

Saydes Çalışmalarını Hızlandırdı
19 Ocak 2012 Perşembe 13:38


            Sağlık sektöründeki sandık oluşumu ihtiyacına binaen Mayıs 2010’da kurulan SAYDES, kuruluşundan bu tarafa geçen 18 ay gibi kısa bir sürede birçok kurumun gıptayla baktığı çok önemli çalışmalara imza attı. İlk olarak üyelerini ve üye eşlerini de kapsayan 80.000 TL değerinde ferdi kaza sigortası uygulaması başlatan sandık daha sonra sosyal yardım fonunu devreye sokmuş ve birçok üyesine yardımcı olmuştur.

            Geçen yıl ocak ayında Ankara’da 25 yataklı misafirhanesini açan kurum, ticari faaliyet olarak da ilk olarak kurumsal şekli ile Cafe Kırmızı Beyaz ismi ile ileride her ilde sağlık çalışanlarının buluşma adresi olacak olan bir cafe kurmuştur. Ardından yıl içinde akademik birimlerini devreye sokmuş, Radyo SAYDES adı ile bir yayın organının temelini atmıştır. Yılın son çeyreğinde üyelerinin indirimli alışveriş yapması için www.saydesmarket.com adlı siteden üyelerine özel indirimli satışlarına başlamıştır. Aralık ayında üyelerinin faydalanabileceği indirimli araç alım anlaşması yapmış olup, anlaşma yapılan firma Fransız menşeli olduğu için güncel gelişmeler karşısında anlaşmayı derhal dondurmuştur.

            Nitekim 24 Aralık 2011 tarihinde yapılan genel kuruldan sonra kuruluş merkez yönetim birimleri daha dinamik bir yapıya kavuşmuştur. Genel kurul sonrası SAYDES çalışmalarına çok hızlı başlamıştır. İlk olarak üyelerinin erken rezervasyonla tatile gidebilmeleri için kendi turizm birimlerini hayata geçirmiş ardından bu birim altında sadece yaz tatili değil hac ve umre organizasyonu da yapabilmek için çalışmalarını sürdürmektedirler.

            Bu çalışmaların yanı sıra Ankara dışına da ilk tesis yapımı için Adana’ya; görev esnasında hayatını kaybeden merhum 112 çalışanı ATT Aliye Akar’ın adının verileceği; en az 10 yataklı misafirhane ve Cafe Kırmızı Beyaz kurulması için ihalesini tamamlamışlardır.

            Sadece ticari işleri ve tesisleri geliştirip yaymakla kalmayan SAYDES Yönetimi sağlık çalışanlarının da görüşlerini alarak hazırlamış olduğu anayasa metnini 16 Ocak 2012 günü Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e sunmuşlardır. Anayasa çalışmasında parmak bastıkları noktalarla dikkat çeken SAYDES, sağlık sektörü ile ilgili isteklerde de bulunmuş ve sağlık sektörünün tümüne; asker, polis, itfaiye gibi yıpranma payı ve erken emeklilik hakkı tanınmasını anayasal olarak talep etmiştir.

            Tüm bunların yanı sıra, SAYDES, hekimlerin faydalanabildiği mesleki mesuliyet sigortası güvencesinden tüm sağlık çalışanlarının faydalanabilmesi, yani sigortanın hekimler haricindeki çalışanlara da uygulanabilmesi için 1 yıldır üzerinde çalıştıkları çözüm dosyasının startını Ocak ayında vermiş ve sigorta firmaları ile konuyu görüşmeye başlamıştır.

            SAYDES tamamı ile bağımsız bir yapıya sahip olup sağlık çalışanlarını tek çatı altında toplamayı hedeflemektedir. Bu amaçla daha önce 14 sendikaya yazı yazmış ve hepsini ortak amaç etrafında toplanmaya davet etmiştir. Bu kadar kısa sürede yapmış olduğu olumlu çalışmalardan dolayı SAYDES’e teşekkür eder tarafsızlığını ve birleştiriciliğini kaybetmeden çalışmalarını başarıyla sürdürmesini temenni ederiz. Sağlık camiasının bu ve benzeri çalışmalara çok ihtiyacı vardır.

www.saydes.net

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.