Samsun Tabip Odası Gereve Katılmadı

Hekimlerin Sorunlarının Grevle Çözüleceğine İnanmıyoruz

Samsun Tabip Odası Gereve Katılmadı
19 Kasım 2015 Perşembe 09:57

Türk Tabipler Birliği (TTB)'in hekimlerin çalışma şartlarının giderek kötüleşmesini, yasa ve yönetmeliklerde belirsizlik ortamı oluşturulduğu, sağlığın ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılması iddiasıyla başlattığı iki günlük greve Samsun Tabip Odası (STO) katılmadı. 
Greve katılmama konusunda açıklama yapan Samsun Tabip Odası Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın greve, hekimlerin sorunlarının çözümü grevle çözülemeyeceğine inanmadıkları için katılmadıklarını açıkladı. Yard. Doç. Dr. Günaydın, grev yerine konuşarak çözümler bulunmasının daha doğru olacağını söyledi.
Samsun Tabip Odası Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, iş bırakma eylemleri ve grevlerinin hastaları mağdur ettiğini belirtti. Hastaların tedavisini geciktirmeye ve sağlıklarını riske atmaya hakları olmadığının altını çizen Yard. Doç. Dr. Günaydın, "Grevin ve eylemlerin hekimlerin sorunlarına çözüm olacağı kanaatinde değiliz. Hastaları mağdur edecek grevler yerine derdimizi konuşarak anlatmanın daha doğru olacağını düşünüyoruz. Bu nedenlerden dolayı şehrimizin şerefli ve onurlu hekimlerini temsil eden oda olarak, 19-20 Nisan grevine katılmıyoruz. " dedi. 
Sağlık politikalarından bazılarının hekimleri mağdur etmekte olduğunu dile getiren STO Başkanı, sağlık çalışanlarının maddi ve manevi bakımdan zor durumda olduklarını kaydetti. Hekimlerin son zamanlarda düzeltmiş gibi görünen durumlarının gerçekte düzelmediğini ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın söyleminin aksine yüksek rakamlar alamadığının altını çizen Yard. Doç. Dr. Günaydın, "Hekimlerin gerçek maaşları bin 600- bin 700 liradır. Döner sermayenin dağıtım yönetmeliğinde birçok çelişki olduğu için yüksek rakamlar alamadığı bir gerçektir. Ayrıca hekimler üzerinden yapılan sağlık politikası, bizleri hastaların gözünde kolayca şikâyet edilir duruma getirmiştir. Hekimler mesleklerini yapmak istemekte ancak stresli mesleklerini icra ederken hastaların hakaretine ve davalarına maruz kalmakta, yaptıklarını ameliyat ve tedavilerin karşılığında da hak ettiklerini alamamaktadırlar. " şeklinde konuştu. 
Üniversite hastanelerinde performansa dayalı döner sermaye uygulamasıyla öğretim üyelerinin puan peşinde koşturularak zor durumda bırakıldıklarına dikkat çeken Yard. Doç. Dr. Mithat Günaydın, asistan doktorların iş yüküne de değindi. 
Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü; "Bu yeni performans uygulamasıyla asistan hekimlerin iş yükü artmıştır. Ancak yeterince kadro olmadığından asistanlar hak ettikleri döner sermayeyi alamamakta ve ağır bir tempoda çalışmak zorunda kalmaktadır. Hekimlerle ilgili öncelikle ve öncelikle emekliliğe yansıyan gerçek maaş artışı yapılmalı, tam gün yayası hekim odaklı olarak yeniden yazılmalıdır. " - SAMSUN (Cihan Haber Ajansı)   
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.