Sahte Radyoloji Teknisyenleri Sağlığı Tehdit Ediyor..

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER), özel ve kamu hastanelerinde diplomasız sahte radyoloji teknisyenlerinin çalıştığını açıkladı.

Sahte Radyoloji Teknisyenleri Sağlığı Tehdit Ediyor..
01 Mart 2014 Cumartesi 13:09


Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER),  özel ve kamu hastanelerinde diplomasız sahte radyoloji teknisyenlerinin çalıştığını açıkladı. ;Dernek yetkilileri, “Eğitimsiz sahte teknisyenler, hatalı çekimler yapabilir. Hastaya fazla radyasyon verebilir. Çekim tekniklerini bilmedikleri için kanser vakaları da atlanabilir” dedi. Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan,  Sağlık Bakanlığı ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün sahte radyasyon teknisyenlerini tespit etmek için denetimleri sıklaştırması gerektiği uyarısında bulundu.
 
Demokratik Sağlık Sen yetkilileri ile Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Ege  ve izmir Temsilciliği‘nin (TÜMRAD-DER) yetkilileri dayanışma ve ortak çalışma yapmak amacıyla biraraya geldi. Sendika Genel Başkanı Togan Demircan, TÜMRAD-DER Ege Temsilcisi Eyüp Başaran ve İzmir Temsilcisi Gamze Özkara meslektaşlarının sorunlarını anlattı.
 
İŞTE SORUNLAR
 
İşte insan sağlığını olumsuz etkileyip tehdit edebilecek duruma gelen radyoloji teknisyenleri ve teknikerlerinin sorunları:
Özel ve kamu hastanelerinde diplomasız, sahte radyoloji teknisyenleri çalıştırılıyor.
Sağlık Bakanlığı denetimleri sırasında bu kişiler röntgen, MR çekme işlemlerinde çalıştırılmıyor.
Bazı özel hastanelerde röntgen çekimlerini geceleri laborantlar yapıyor.
 
DENETİMLERDE SAHTE TEKNİSYENLER ORTAYA ÇIKARTILAMIYOR
 
Sorunlar hakkında radyoloji teknisyenleri şu açıklamayı yaptı: “Sahte radyoloji teknisyenleri mesleğimize büyük zarar veriyor. Sadece mesleğimize değil bu kişiler, yanlış ve hatalı röntgen filmleri çekebiliyorlar. Bu sistemde hatalı çekimler olabilir ve hastaya fazla radyasyon verilebilir. Derneğimiz Sağlık Bakanlığı’na kaçak çalışanlar hakkında yazı yazıyor. Ancak bakanlıktan iddialarımızın doğru olmadığı şeklinde yanıtlar geliyor.  Denetimlerde çalışma yerinde görülen sahte teknisyenler, yetkilileri, ‘Benim görevim hasta karşılamak’ diyor.”
 
ŞOK İDDİA: ‘KANSER VAKALARI ATLANABİLİR’
 
Sahte teknisyenler yüzünden bir çok meslektaşının işinden olduğunu anlatan teknisyenler, sahte teknisyenlerinin  sağlıkta  yaratabilecekleri riskler hakkında da bilgi verdiler: “Akciğerde kitle var. Ben anatomik olarak bu kitleyi yakalıyorum ve sizi kurtarıyorum. Diğer arkadaş orada bir kitle olabileceğini algılamıyor. Çünkü bu işin eğitimini almamış. Ben vakaya göre kesit atıyorum, çekim uyguluyorum. Onlar kanser vakaları atlayabilirler.”
 
İZMİR SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DENETİMLERİ SIKLAŞTIRMALI
 
Demokratik Sağlık Sen Genel Başkanı Togan Demircan, ise şunları söyledİ: “Kamuda ve özel sektörde çalışan radyoloji teknisyeni ve teknikeri arkadaşların çok ciddi problemleri var. Bu iş ne yazık ki eğitimsiz kişiler tarafından da yapılıyor. Bu konuda Sağlık Müdürlükleri’nin denetimleri sıklaştırılmalı. Biz insana hizmet ediyoruz. Derneğin bundan sonraki çalışmalarında üzerimize düşeni yapacağız. Elimizden gelen desteği vereceğiz. Burada emek sömürüsü de var.”


 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.