Sağlıktaki Gih Personelinin Eğitim Sorunu

Sağlıktaki GİH personelinin Eğitim Sorunu

Sağlıktaki Gih Personelinin Eğitim Sorunu
21 Haziran 2016 Salı 15:28

personelsaglik@gmail.com okuyucu köşesi;

GİH PERSONELİNİN ÖZLÜK HAKLARININ EĞİTİM DURUMUNA GÖRE DÜZENLENMESİ

Genel idare hizmetleri sınıfı memurları arasında yüksekokul, fakülte veya Yüksek Lisans mezunu memurun, ortaokul veya lise mezunu bir memura göre eğitim durumuna istinaden özlük haklarında bir fakı bulunmamaktadır.
Genel idari hizmetler sınıfında görev yapan memur, veri hazırlama kontrol işletmeni, vb. unvanlarında bulunan memurların eğitim durumları dikkate alınmamakta ve yüksek okul mezunu, fakülte mezunu, yüksek lisans mezunlarına çok büyük haksızlık yapılmaktadır, bu kişiler görmüş oldukları eğitimin karşılığını alamamaktadır, adeta negatif ayrımcılık uygulanmaktadır.

Bakanlar Kurulu kararı ile zabıt kâtiplerinin özel hizmet tazminatları %75? e ve bekçilerin %72?ye, din hizmetlerinde imam hatip lisesi mezunu memurların özel hizmet tazminatları % 78 ? e çıkarılarak iyileştirme yapılmasına rağmen \nGenel idare hizmetlerinde çalışan memurlarda ise özel hizmet tazminatı eğitim durumuna bakılmaksızın % 55 le sınırlandırılmış ve bu sınıftaki memurların eğitim durumları göz önüne alınmamış olup bu durum eşitsizlik ve mağduriyete neden olmaktadır.

Lise mezunu sağlık personelin özel hizmet tazminatı oranları %72, öğrenim süreleri yüksek okul mezunu olanların %90, 4 yıl öğrenim süresi olan sağlık personelinin özel hizmet tazminatı ise % 97 dir .

Ayrıca diğer hizmet sınıflarının, hizmetlerine göre üst öğrenimleri belirlenmiş ve bu okulları bitiren sağlık hizmetleri. pers, teknik hizmetleri. pers. din hizmetleri personeli vb. sınıflara mensup memurlar yüksek okul ve fakülte mezunu olmalarına göre özel hizmet tazminatı ek gösterge ve yan ödeme katsayıları vb. düzenlemekte bu nedenle özlük hakları, maaş ve ek ödemelerinde kazanımları olmaktadır.

Ancak aynı uygulama Genel idari hizmetlerde çalışan memurlarda, bu sınıfla ilgili fakülteleri veya yüksekokulları bitirseler dahi eğitimlerine istinaden kazanımları olmamakta, yukarıdaki diğer hizmet sınıflarında olduğu gibi, eğitim durumuna göre özel hizmet tazminatı yan ödeme ve ek göstergelerden vb. özlük haklarından faydalandırılmamaktalar.

Bu örnekler açıkça bir realiteyi ortaya koymaktadır.Özel Hizmet Tazminatı ve Ek Ödeme oranları 657 ye tabi birçok sınıfta Eğitime göre düzenlenirken G.İ.H. sınıfında sabit olması Anayasamızın 10. Maddesindeki EŞİTLİK ilkesine aykırılık teşkil etmektedir

ÖRNEK: 4/1 Derecesindeki Lisans Vb. Mezunu GİH sınıfı memur ile 4/1 Derecesindeki Lisel mezunu GİH sınıfı memur aynı özlük ve mali haklara sahiptir. Maaş ve ek ödemelerinde eğitim durumuna istinaden farklılık yoktur.
ÇÖZÜM : 1- Hangi fakültelerin veya yüksek okulların genel idare hizmetlerinde üst öğrenim olduğunun belirlenmesi ve bu kişilerinde belirtilen okulları bitirmeleri halinde diğer hizmet sınıflarında olduğu gibi özlük haklarından yaralandırılması.( özel hizmet tazminatı vb.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.