Sağlıkta Yönetim Kaosuna Doğru

Sağlıkta Yönetim Kaosuna Doğru

Sağlıkta Yönetim Kaosuna Doğru
26 Ekim 2014 Pazar 21:31

 SAĞLIKTA KAOSA DOĞRU !!!!

Sağlıkta Kaos’un Adı 663

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sağlıkta yeniden yapılanma ve değişim adına sağlık sistemini tepeden tırnağa değiştiren 663 Sayılı Sağlık Bakanlığı Ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile sağlık sistemi yenilenme yerine kaos ve belirsizlik getirdi. Sağlıkta kazanılan tüm başarıları geriletti. Sağlık çok başlılığa neden oldu. Yönetilebilir bir sağlık sisteminin yönetilemez duruma getirdi.

2011 yılında 663 Sayılı KHK’nın yayınlanması ile görev yapan tüm yöneticilerin görevleri düştü. Sağlıkta keşmekeş kaos başladı. Recep Akdağ oluşturduğu bu kaos ve keşmekeşin altında ezildi. yeni dönemde Recep Akdağ’ın bürokratları bir koltukta üç karpuz taşımaya başladı.

 

1-Kamu Hastaneleri Kurumu’nda Kaos’un Adı Sözleşme

Recep Akdağ’ın yöneticileri Kamu Hastaneleri Kurumunda arkadaş, dost, hısım akraba ve gelin ile yoldan geçen kim var ise sözleşme imzaladılar. 2012 yılında imzalanan sözleşme imzalanan yöneticilerin görev süreleri 2014 yıl sonu itibarı ile sona erecek. 2014 yılı sonu yaklaştıkça kamu Hastaneleri Kurumunda yoğunluk başladı. Kurum koridorları görev süreleri bitecek olan veya yeni sözleşme imzalamak isteyenler ile dolup taşmakta. Kurumda görüşmelerini bitiren personel hemen Sağlık bakanlığı koridorlarına ve bürokratların insafına kendilerini teslim etmekteler. Sözleşmeli yöneticiler şimdi kimleri nasıl ikna edecekleri konusunda kara kara düşünmekteler. Büyük fedakarlıklar yaparak ülkenin en ücra köşelerine onlarca bin lirayı almak için o kadar cefalara katlandılar. O kadar yoğun çalışmaları sonucu bürokratları ikna ederek sözleşmeleri imzaladılar. Bilmedikleri görmedikleri yeni illere eşlerini çocuklarını arkalarında bırakarak göz yaşları içerisinde bırakarak gittiler. Gelin başka ilde sözleşme imzaladı damat başka ilde imzaladı. Bu kadar fedakarlık yapan yöneticilerimiz aile hasreti burunlarında tüttü.Her hafta sonu kendilerini hasretle bekleyen ailelerine kavuşmayı hasretle bekleştiler. Mühim olan para sağlık hizmeti teferruat oldu. Ama bu hasretten yanan yöneticilerimiz sözleşme süreleri bitmeye rakam kala aile hasretlerini unuttular tekrar o ceplerini dolduracak on binlerin peşine düştü. İlin sağlık sistemi iyi imiş kötü imiş kim takar. Önemli olan para sağlığı teferruat sistemine getirdiler. Kamu Hastanelerinde sözleşme imzalama yarışı kaosa son hızla gidiliyor.

 

2-Sağlık Müdürlüklerini Bekleyen Vekâleten Atama Kaosu:

663 ile illerde görev yapan il müdürleri müdür yardımcıları şube müdürleri görevden alınarak araştırmacı yapılmıştı. Yeniden oluşturulan müdürlük müdür yardımcılığı ve şube müdürlüğü kadrolarına Recep Akdağ döneminde alınan prensip kararı gereği 12 aylık görevlendirme dönemi başladı. Sistem işletilemez hale kaosa doğru sürüklendi. 12 aylık görevlendirilen müdür, müdür yardımcısı ve şube müdürleri gelecek yıl nasıl görevde kalırım hesabını yapmaktan işlerine odaklanamadılar. Sistemsizlik sistem haline getirildi. Bir çok mahkeme kararına rağmen Bakanlık bürokratları müdür,müdür yardımcısı görevlendirme işinden vazgeçmediler. Verilen mahkeme kararları bu görevlerin asli görevler olduğunu vekalet yolu ile bu görevlerin yürütülemeyeceğini bunun yerine asaleten atamalar yapılması gerektiği açıkta yazılmasına rağmen bu prensip kararı kanunlardan daha önemli oldu. Recep Akdağ’ın uygulamaya koymuş olduğu sağlıkta kaos oluşturma anlayışını Mehmet Müezzinoğlu döneminde de devam etti. Recep Akdağ ve Mehmet Müezzinoğlu döneminde bu prensip karar bazıları için örümcek ağları gibi güçsüz kaldı. Kendi akraba yandaş ve sekreterlerini kadrolu il müdür yardımcısı olarak asaleten atadılar. Başkalarına gelince prensip kararlarından bahsettiler. Sağlık hizmeti 12 aylık verilen görevlendirmelerle yönetilecek bir sistem değil. Şayet 12 aylık görevlendirmeler ile sağlık sistemi başarılı oluyor ise bakan başta olmak üzere bakan yardımcısı müsteşar, müsteşar yardımcısı genel müdür ve yardımcısı ile daire başkanlarının da 12 aylık süreler ile görevlendirilmesi uygun olmaz mı? Kendileri ve dostları için asaleten atama yapan Sağlık Bakanlığı bürokratları sağlık müdürlüğü yöneticilerine gelince 12 aylık görevlendirmeleri ne kadar doğru ahlaki. Yönetici tam sisteme adapte olacağı zaman süresi doluyor ve görevden alınıyor yada görev süresinin uzatılması derdine düşüyor. Bu günlerde Bakanlık koridorları mevcut yöneticiler ve yeni görev almak isteyen adaylarla dolup taşmakta.

 

3. Halk Sağlığı Kurumu’nu Bekleyen Vekâleten Atama Kaosu:

İl Halk Sağlığı Müdürlükleri sağlık müdürlüklerine nispeten bu kaosu yaşamayacak. Akıllı yöneticilere (!) sahip olan Halk Sağlığı Kurumu bakan talimatlarını Mustafa Aksoy ve Turan Buzgan döneminde ve sonrasında da hiçe sayarak Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavını baypas etmek için uygulamış oldukları hülle yolu ile şube müdürü hastane müdürü atadı. Sağlık müdür yardımcısı asaleten atanmaması yönünde Bakan talimat vermesine rağmen Halk Sağlığı Kurumu yöneticileri talimatları dikkate almayarak görevde yükselme yönetmeliğini baypas etmek için mahirce atamalar yaptı. Ancak bu atadıkları için gereken şartlar kariyer ve liyakatten uzak eş dost hemşeri akrabalara itina ile uygulandı. Diğerlerine sürekli ilke karalarından prensip kararlarından dem vuruldu. 663 sayılı KHK’nın ruhuna aykırı olarak halk sağlığı kurumu elinde bulunan hastaneleri Kamu Hastaneleri kurumuna devretmedi. Eş dost ve akrabalar için kadroları rezerve etmek adına asli görevi olan koruyucu aile ve halk sağlığı hizmetinde başarısız oldu. Halk Sağlığı 12 aylık görevlendirmeleri yıl sonu bitecek olanlardan yeniden görev almak isteyenler ile yeni göreve talip olanların kulislerine sahne olmakta. Kariyer ve liyakat yerine kulis çalışmaları yapılmakta.  

 

SAGLİKCİLAR.NET Bakanlığa Önerilerimiz:

1-Recep Akdağ döneminde getirilen Sağlıkta kaosa neden olan 663 sayılı KHK değiştirilmeli. Yanlışta ısrar edilmemeli. Recep Akdağ bu yanlışı yapması Mehmet Müezzinoğlu’nun sürdürmesini gerektirmez.

2-Sağlık yönetimindeki kaos sona erdirilmeli.

3-Vekaleten ve sözleşme ile atama yöntemine son verilmeli.

4-Kariyer ve liyakat ölçütleri göz önünde bulundurularak atamalar yapılmalı.

5-Görevde yükselme sınavı bir an önce yapılma

sağlıkçılar.net
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.