Sağlıkta Yönetici Ve Uzman Atamaları

SAĞLIKTA YÖNETİCİ VE UZMAN GÖREVLENDİRMELERİ SİYASİ VE SENDİKAL REFERANSLARLA MI YAPILIYOR? Kamu Hastaneleri Birliklerinde tecrübe, yazılı sınav, sözlü sınav vb.belirli kriterler gözetilmeden genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri ile sözleşme imzalanarak yüksek ücretler ödenmektedir. Aynı şekilde sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürleri görevlendirmelerinde herhangi bir objektif kriter gözetilmeden şube müdürleri görevlendirilmeleri yapılmıştır. Bakanlık bunların bir çoğunu onaylamıştır.

Sağlıkta Yönetici Ve Uzman Atamaları
05 Mayıs 2014 Pazartesi 11:49 Objektif kriterler olmadan sözleşmeler ve görevlendirmeler yapılıyor. Peki bu görevlendirmeler veya sözleşmeler neye göre yapılıyor? Bu görevlendirmelerde kriterler nelerdir? Bu konular hep kafalarda soru işareti olarak kalmıştır. Bu konulara cevap bulmak adına internette sağlık çalışanlarının en çok takip ettiği forum bölümlerinde, görevde yükselme ile ilgili yazılan haberlerin yorum kısımlarında ve sağlık çalışanları ile yapılan sohbetlerde sağlık kurum ve kuruluşlarında idareci ve uzman görevlendirmelerinde kriterlerin siyaset ve sendikal referanstan geçtiği yönünde algılar oluşmuştur. Bu algı sağlık çalışanlarını fazlasıyla rahatsız etmektedir. Sağlık çalışanları sağlıktaki yapılanmada siyasi ve sendikal yandaşlığın var olduğunu ve bu konuda büyük endişeleri olduğunu belirtmektedirler.

Sağlık çalışanlarıyla yapılan sohbetlerde; genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürü olmak için siyasi referans ve SAĞLIK SEN üyesi olma zorunluluğu olduğunu belirtmektedirler. Bir çok sağlık çalışanlarının siyasi referans elde edebilmesi, idareci ve uzman olabilmeleri için SAĞLIK SEN'e üye olmak zorunda kaldıklarını belirtmektedirler. Sağlık çalışanları sohbet arasında idareci ve uzman görevlendirmelerinde illerde SAĞLIK SEN şube yöneticilerinin ve temsilcilerinin görevlendirildiğini, görevlendirmelerin büyük çoğunluğunun SAĞLIK SEN üyesi olduğunu, bu konuda rahatsızlıkların olduğunu, SAĞLIK SEN üyeleri arasında yönetici ve uzman olmak için sırasını bekleyen üyeler arasında huzursuzluk olduğu belirtilmektedir. Sağlık çalışanları atama nakillerde, geçici görevlendirmelerde de haksızlıklar yapıldığını, atama ve nakil ve geçici görevlendirmelerde siyaset ve sendikal taraf olma zorunluluğu olduğunu aksi takdirde mağdur edildiklerini belirtmektedirler. Kısacası sağlık çalışanlarının kafasında bu gibi olumsuz algılar yer almaktadır. Yapılan görüşmeler sohbet havasında, istatistiki veya anket tarzı bir çalışmaya dayanmamaktadır.

Sağlık çalışanları ile yapılan sohbetlerden kısada olsa aktarma yaptık. Bütün sağlık çalışanlarının rahatsız olduğu, kendi aralarında konuştuğu bu önemli konuyu yazımıza taşıyarak sessiz çoğunluğun sesi olmaya çalıştık.

Sağlık Bakanlığı; sağlık çalışanlarında oluşan algıyı ortadan kaldırmak için mutlaka önemli bir çalışma başlatmalıdır. İstatistiki olarak bir çalışma yaparak tüm kamuoyu ile paylaşmalıdır. Bu sayede sağlık çalışanlarında oluşan bu olumsuz algı ortadan kalkacaktır. Sağlık Bakanlığı yayınlayacağı istatistiki veride kamu hastaneleri birliklerinde genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde kaç tane şube müdürünün görevlendirildiğini, bu görevlendirilenlerin kaç tanesinin sendika yönetici ve temsilcisi olduğunu, bu sendika yönetici ve temsilerinin sendikalara göre dağılımlarını, tüm idareci ve uzman görevlendirmelerinde üye oldukları sendikaların dağılımlarını gösteren tabloları yayınlamalıdır.

SAĞLIK SEN'de Sağlık Bakanlığının yapmış olduğu bu istatistiki çalışma sayesinde rahatlamış olacaktır. Kendisi hakkında oluşan bu olumsuz algıdan kurtulmuş olacaktır. Hatta bu çalışmayı resmi olarak Sağlık Bakanlığından SAĞLIK SEN talep etmelidir. Amacımız SAĞLIK SEN ve diğer sendikalar hakkında oluşan bu olumsuz algıyı ortadan kaldırmaktır.

Sendikalar bu gibi konular hakkında bilgi edinmek için sağlık çalışanları arasında tarafsız anket çalışmaları yaptırmalıdır. Sağlık Bakanlığında istatistiki veri talep ederek bu veriler sağlık çalışanları ile paylaşılmalıdır.

Sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin en önemli güvencesinin de hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesi ile olur.

Sağlık Bakanlığı; yöneticiler ile uzmanların ÖSYM tarafından bilgi ve tecrübelerini ölçen objektif bir sınav yapılmalıdır. Puan üstünlüğüne göre sözlü sınav olmadan objektif ve şeffaf kriterlerde görevlendirme yapılması kafalardaki soru işaretini gidereceği gibi Sağlık Bakanlığına karşı güveni artıracaktır.

Sağlık Bakanlığı, hastaneler birliklerinde yönetici ve uzman statüsünde yaptığı sözleşmelerde liyakat ve kariyer ilkeleri çerçevesinde, hizmet gerekleri ve personel planlamasını esas alarak görevde yükselme ve unvan değişikliğine ilişkin usul ve esasları objektif kriterlerde ivedilikle düzenlemelidir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.