Sağlıkta Soygun Düzeni Bakanlar Kurulu Kararı İle Devam Ediyor!..

Üniversite Hastanelerinde ilave ücret uygulaması! Muayenede SUT fiyatının iki, diğer işlemlerde bir katına çıkaran Bakanlar Kurulu kararı 17 Ocak 2014’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

Sağlıkta Soygun Düzeni Bakanlar Kurulu Kararı İle Devam Ediyor!..
20 Ocak 2014 Pazartesi 08:30

Vatandaşlar, üniversite hastanelerinde öğretim üyelerinden sağlık hizmeti almak için Bakanlar Kurulu kararı ile özel hastanelerde olduğu ilave ücret ödemek zorundalar.  
Kamu sağlık kurumlarından sağlık hizmeti almak için vatandaşın cebinden para ödemesinin yolu açıldı. Sağlık hizmeti almak için artık sadece GSS primi, katkı-katılım payı, reçete bedelleri yeterli değil; şimdi özel sağlık kuruluşlarında olduğu gibi ayrıca ilave ücrette ödemek gerekiyor.
Sağlıkta Dönüşüm Programını açıklarken gerek Başbakanın gerekse dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sarf ettikleri ‘’bıçak parasını kaldıracağız, doktorun elini hastanın cebinden çıkaracağız”, “artık vatandaşı tuzu kuru öğretim üyesi hekime soydurmayacağız” sözleri, hala belleğimizde tazeliğini korumaktadır.
Oysa halen aynı kişinin Başbakanı olduğu Bakanlar Kurulu, 17 Ocak 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan kararı ile ‘’Kamu idaresindeki yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyeleri tarafından mesai saatleri dışında bizzat verilen sağlık hizmetleri için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığınca belirlenmiş sağlık hizmeti bedelinin, bir defada asgari ücretin iki katını geçmemek üzere, poliklinik muayenelerinde en fazla iki katı, diğer hizmetlerde en fazla bir katı kadar ilave ücret alınabilir’’ hükmünü getirmiştir. Yani müstafi Sağlık Bakanının ifadesiyle vatandaştan “bıçak parası” alınmaya bu kez “yasal olarak”  devam edilmektedir.
Sağlığı piyasalaştırırken sürekli hekimleri kötüleyen ve itibarsızlaştırmak isteyen yetkililer, belli ki şimdi kötüledikleri ve hakaret ettikleri hekim öğretim üyeleri üzerinden borç yükü altındaki üniversitelere kaynak yaratma telaşındalar.
 Üniversite hastanelerinde vatandaşın cebinden ödeyeceği ilave ücretler 
Ayakta başvurularda SGK ödeme listesi ve ilave ücretÜniversite hastanesinde, öğretim üyesine ayaktan poliklinik muayenesi olmak isteyen vatandaş cebinden yaklaşık ortalama 100 TL ödeme yapacaktır. 

SUT'taki İşlem Fiyatları ve İlave Ücret bedelleri

Yapılan girişimsel işlemlerde ise Sosyal Güvenlik Kurumuna fatura edilen paket fiyatın bir defada asgari ücretin (net 846 TL ) iki katına yani 1692 TL ye kadar ulaşabilecek ilave ücreti vatandaşın cebinden çıkacaktır. Organ nakillerinde, kardiovasküler cerrahi işlemlerinde, acil girişimsel işlemlerde ise ilave ücret alınmamaktadır.
Sonuç olarak; 
 Özel sağlık kuruluşlarında olduğu gibi üniversite hastanelerinde de vatandaşın cebinden ilave ücret alınmaya başlanması ile üniversite hastaneleri artık bir tür özel hastane statüsüne geçirilmiştir.
Başbakan ve Sağlık Bakanı, üniversite hastanelerinin ve sağlık çalışanlarının sorunlarını vatandaşın cebinden alınacak paranın paylaşımından ibaret sanmaktadırlar! Oysa öğretim üyeleri ve sağlık çalışanlarının sorunlarının başında iş, gelir ve gelecek güvencesi sağlanması, mesleki bağımsızlık ve nitelikli tıp ve uzmanlık eğitiminin sürdürülmesi gelmektedir.
Öğretim üyeleri ve sağlık çalışanları görevlerini performans, ciro ve SUT baskısı altında kalmadan ve gelecek kaygısı duymadan yapmak istemektedirler. Tıbbi hizmeti değersizleştiren, hastaları ‘puan ve ilave ücret'e dönüştüren ücretlendirme modeli yerine iş ve ücret güvencesi olan,  insanca yaşamaya ve mesleki gelişimi sürdürmeye yetecek, emekliliğe yansıyacak ücretlendirme sistemine geçilmesini talep etmektedirler.
Bizden Tavsiye: SAĞLIKTA ADİSYON DÖNEMİ BAŞLAMIŞTIR (Hastaneden ayrılırken çıkartılan adisyonu kontrol etmeyi unutmayınız…!

Hazırlayan: Dr Ergün DEMİR Dr Güray KILIÇ 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.