Sağlıkta Şiddette Neler Yapılmalı?..

Sağlıkta şiddette neler yapılmalı?..

Sağlıkta Şiddette Neler Yapılmalı?..
23 Eylül 2013 Pazartesi 08:56

Sağlık Kurumlarında şiddet; hasta, hasta yakınları ya da diğer herhangi bir bireyden gelen, sağlık çalışanı için risk oluşturan, tehdit davranışı, sözel tehdit, fiziksel saldırı ve cinsel saldırıdan oluşan durumdur. (Anadolu Psikiyatri Dergisi 2002;3:147-154)

Sağlıkta Şiddet Olayları;

Hamile bir kadını hastaneye yetiştiren sağlık ekibi, dönüşte ambulansın camlarını levye ile kıran iki kişinin saldırısına uğruyor, sürücü ve iki sağlık personeli yoğun bakıma alınıyor.

Doktor Ersin Arslan, Gaziantep’te görevi başında bir hasta yakınının bıçaklı saldırısına uğrayarak hayatını kaybediyor.

Iğdır Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisi’nde görev yapan 3 aylık hamile Uz. Dr. Akın, saldırıya uğruyor. Bunlar gibi birçok şiddet olayları mevcuttur.

Sağlıkta artarak devam eden saldırı ve şiddet olayları sınır tanımıyor. Sağlık çalışanlarına yapılan şiddet, artık tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Sağlıkta artan şiddet neticesinde personelin moral ve motivasyonu bozulmakta, çalışma şevkini kırmakta ve sağlık personelini yıpratmaktadır.

Yapılan birçok araştırmalara göre şiddetin diğer iş yerlerine göre en çok sağlık sektöründe görüldüğü belirtilmektedir.

Şiddetin önlenmesi ile ilgili yapılan araştırmalarda etkili sağlık kurumu yönetimi, şiddet konusunu ele alan koruma ve önleme araştırmalarının yapılması riskli durumun önceden farkına varma ya da başa çıkma gibi sağlık personelinin şiddet konusunda eğitilmesi ile şiddet riskinin azaltılmasının mümkün olduğu belirtilmektedir. (Anadolu Psikiyatri Dergisi 2002;3:147-154)

Yapılan araştırmalara göre en çok pratisyen hekimler ve hemşireler şiddete maruz kalmaktadır. En çok şiddet devlet hastanelerinde görülmektedir. Çalışılan birime göre acil servislerde şiddet daha sık görülmektedir. Araştırmalarda en çok şiddete uğrama yaşı 29 yaş altı ile 30-39 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. (Anadolu Psikiyatri Dergisi 2002;3:147-154)

Sağlıkta Buluşma Noktasında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet başlıklı makalesinde sağlık kurumunda çalışmanın diğer iş yerlerine göre şiddete uğrama yönünden 16 kat daha riskli olduğu belirtilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü 26.04.2012 tarihli sağlık çalışanlarına karşı işlenen suçların soruşturulması başlıklı Bakanlık Genelge No:2012/22, EGM Genelge No:2012/39 sayılı Genelgesinde kamu görevi nedeniyle sağlık çalışanlarına karşı yaralama, tehdit ve hakaret fiillerinin işlenmesi halinde, mağdur kişinin şikayeti aranmaksızın sağlık kurumlarında görevli olan hastane polisi başta olmak üzere yetkili kolluk kuvvetlerince doğrudan işlem tesis edileceğini, ilgili Cumhuriyet Savcısına bilgi verilerek talimatları doğrultusunda gerekli soruşturma işlemine başlanacağı belirtilmektedir.

Şiddete Uğrayan Sağlık Çalışanları Neler Yapmalıdır?

Şiddete uğrayan sağlık çalışanları şiddet olaylarını bildirmek için 24 saat hizmet verecek “113” numaralı telefonu ve Sağlık Bakanlığının web sitesindeki yer alan bildirim formunu kullanabileceklerdir.

Sağlık çalışanına yönelik herhangi bir şiddet olayı gerçekleştiğinde kurum yöneticileri tarafından derhal “113” numaralı telefonla Beyaz Kod Birimine bildirim yapılması gerekmektedir.

Eş zamanlı olarak olayın; ilgili kurumun hukuk birimine ve adli mercilere intikal ettirilmesi, müteakiben de web sitemizde “Beyaz Kod Bildirim Formu”nun eksiksiz bir şekilde doldurulması büyük önem arz etmektedir.

Şiddete uğrayan sağlık çalışanı tarafından “113” numaralı telefona doğrudan arayabileceklerdir.

Sağlıkta Şiddete uğrayanlar http://www.beyazkod.saglik.gov.tr adresinden detaylı bilgi edinebilirler.

Sağlık çalışanları imkânsızlıklar içerisinde görevlerini yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Ailesinden ve sosyal yaşamlarından ödün vererek gece gündüz çalışmaktadırlar. Personel açığı yüzünden birçok sağlık çalışanları izinlerini dahi kullanamamaktadırlar. Sağlık çalışanlarındaki bu bitkinlik ciddi sorunlara yal açabilmektedir.

Sağlık şiddetin artması neticesinde, sağlık çalışanları huzursuz, mutsuz ve geleceklerinden endişe duymaktadırlar.

Sağlık Bakanlığı olarak çok ciddi çalışmaların yapılması gerekmektedir.

Örneğin; Sağlıkta şiddet uygulayanlara mahkemelerce verilen cezalara ek olarak denetimi serbestlik programı çerçevesinde yoğun bir hastanenin acil servisinde en az 6 ay temizlik ve hasta taşıma görevi verilmelidir.

Temennimiz sağlıkta şiddetin son bulmasıdır.

Sağlıkta şiddet neticesinde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına Allahtan rahmet dileriz.

Özkan AYDEMİR/memurlarnet
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.