“sağlıkta Şiddetin Temel Nedeni Personel Açığıdır”..

Sağlık-Sen Genel Başkan Vekili Semih Durmuş:

“sağlıkta Şiddetin Temel Nedeni Personel Açığıdır”..
01 Aralık 2013 Pazar 14:49


Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi’nin İl Divan Toplantısı yapıldı. Sağlık-Sen Genel Başkan Vekili Semih Durmuş, Sağlık Bakanlığı’na hastanelerde tedavi olan hasta sayısının 180 milyondan 600 milyona çıkmasına rağmen personel sayısının sadece yüzde 50 oranında arttığını, bunun da sağlıkta şiddetin temel nedeni olduğunu söyledi. 

Anatolian Otel’de gerçekleştirilen İl Divan Toplantısına Sağlık-Sen Genel Başkan Vekili Semih Durmuş, Genel Başkan Yardımcısı Abdulaziz Aslan, Gaziantep Üniversite Hastanesi Şube Başkanı Cuma Kerkez, Sağlık-Sen Gaziantep Şubesi yönetim kurulu üyeleri ve işyeri temsilcileri katıldı. 

Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, Sağlık-Sen’i Gaziantep’te başarıya taşıyan tüm sağlık çalışanlarına verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Arayıcı, “Bir taraftan sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarının iyileştirme mücadelesini verirken, diğer taraftan da sivil toplum örgütü olmanın bilinci ile ülkemizde ve dünyamızda cereyan eden olaylara sessiz kalmadık. Her zaman daha çok demokrasinin ve daha çok özgürlüğün mücadelesini verdik. Sağlık-Sen’in yetkiyi alması ile birlikte, çok önemli kazanımlara imza attık. Özellikle 4 B’liler için hayal bile edilmeyen haklar bugün gerçek oldu. Bundan sonra da döner sermayenin emekliliğe yansıması, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ve sağlıktan şiddetin olmadığı günlerin mücadelesini vermeye devam edeceğiz” diye konuştu. 

İŞ YÜKÜ YÜZDE 500, PERSONEL SAYISI YÜZDE 50 ARTTI

Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Abdulaziz Aslan ise, sağlıkta dönüşüm programının başladığı yıllarda hasta memnuniyetinin yüzde 39’lar düzeyinde olduğunu hatırlattıktan sonra, “Bugün hasta memnuniyeti yüzde 80’lere çıkmıştır. Hasta memnuniyeti iki kat artarken, sağlık çalışanlarının yükü yaklaşık 5 kat artmıştır. İş yükünün 5 kat artmasına rağmen, hasta memnuniyetini iki katına çıkarmayı başaran sağlıkta dönüşümün mimarları ne yazık ki bugün hak ettikleri ekonomik ve sosyal şartlara sahip değildir” şeklinde açıklamada bulundu. Aslan, Sağlık-Sen’in daha demokratik bir Türkiye için verdiği mücadeleyi de anlattıktan sonra, artık ülkemizde darbelerle demokrasinin kesintiye uğratılma dönemlerinin sona erdiğine dikkat çekti ve bu mücadelede Sağlık-Sen’in önemli rolü olduğunu ifade etti. 

Sağlık-Sen Genel Başkan Vekili Semih Durmuş ise, sağlıkta yaşanan sorunların temelinde sağlık personeli eksikliğinin olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesislerinde tedavi gören hasta sayısının 180 milyondan 600 milyona çıkmasına rağmen sağlık personeli sayısının sadece yüzde 50 oranında arttığını kaydeden Genel Başkan Yardımcısı Durmuş, “Şiddetin en önemli nedeni sağlıktaki personel açığıdır. Bu nedenle hükümetin sağlık personeli açığını kapatmak için üreteceği tüm formüllere destek olunmalıdır” dedi. 

Sağlık-Sen’in toplu sözleşme kazanımları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Durmuş, mali iyileştirmelerin yanında özellikle sağlık tesisi kalite katsayısının döner sermaye hesaplanmasında çıkarılmasının sağlık çalışanlarının hastanelerin fiziki şartlarındaki eksikliklerinden dolayı uğradığı hak kayıplarını önleyeceğini söyledi. Genel Başkan Vekili Durmuş, Sağlık-Sen’in hedefleri ile ilgili olarak da şunları söyledi:

“Öncelikle bir sağlık çalışanı emekli olduğunda diğer emsallerinin yarısı kadar emekli ikramiyesi ve emekli maaşı alıyor. Bu adaletsizliğin giderilmesini istiyoruz. 24 Saat esasına göre çalışan ve kutsal bir hizmeti yerine getiren sağlık çalışanlarına reva görülen bu haksızlığın ortadan kaldırılması için döner sermayenin emekliliğe yansıtılması gerekmektedir. Ekonomik sorunlardan dolayı sağlık çalışanları asosyal yaşıyor, severek girdikleri bu meslekten kaçmanın yollarını arıyor. Önümüzdeki dönem inşallah bu sorunlarla birlikte yıpranma payını da kazanmış olacağız.”
EN FAZLA ŞİKAYET 112’DEN
Konuşmaların ardından Sağlık-Sen işyeri temsilcileri kurumlarında yaşanan sorunları dile getirdi. En fazla sorun 112 Acil Sağlık Hizmetleri’ndeki çalışanlar tarafından dile getirildi. 112 çalışanları, baskı, yıldırma ve mobing tarzı uygulamalardan dolayı büyük sorunlar yaşadıklarını belirtirken, “Yönetim çalışanları baskı altında tutuyor, mobing uyguluyor. Bu nedenle hayat kurtarmak için mücadele eden sağlık çalışanlarının aile huzurlar kalmadı. İlgili ilgisiz tutanaklarla sağlık çalışanları cezalandırılmak isteniliyor. 112 Personelinin sık sık yeri değiştiriliyor, yasada belirtilenin çok üzerine nöbetler tutturulmak isteniyor. Böyle bir ortamda da tüm 112 çalışanları başka kurumlara kaçmanın yollarını arıyor” diye konuştular. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.