Sağlıkta Şiddeti Önleme Genelgesi Hiçbir İşe Yaramaz

Sağlıkta Şiddeti Önleme Genelgesi Hiçbir İşe Yaramaz

Sağlıkta Şiddeti Önleme Genelgesi Hiçbir İşe Yaramaz
01 Mayıs 2012 Salı 10:16

 Sağlık Bakanlığı şiddeti önleme adına bir dizi girişimde bulundu ve aşağıdaki basın açıklaması yaptı. Aşağıdaki basın açıklamasının altında bu yapılan uygulamaların hiçbir sonuç vermeyeceğini açıklama gereği duyuyoruz

Basın Açıklaması;

Sağlık çalışanlarını yönelik şiddet olaylarının önlenmesi amacıyla Sağlık ve İçişleri Bakanlıkları arasında görüşmeler yürütülmüş ve bunun neticesinde İçişleri Bakanlığı tarafından bir genelge yayınlanmıştır.

Söz konusu genelgede alınan tedbirler şöyledir;

·         Sağlık kurumlarının çevre, bina giriş ve çıkış güvenliği gözden geçirilecek, özel güvenlik görevlilerinin sağlık kurumları içerisinde özellikle sağlık çalışanlarının görev yaptığı muayene, müdahale ve gözetim alanlarında güvenlik önlemlerini artırmaları temin edilecek.

( Özel güvenlik görevlileri ülkemizde malesef iş bulamamış ve bedensel olarak polis yada asker olma şartları taşımayan kişilerdir. İşe girişleri torpille olmuş ve bir kısmıda bayandır)

·         Sağlık kurumlarında suça zemin oluşturabilecek ve sağlık çalışanlarına yönelebilecek olumsuz tavır, davranış ve fiillere ortam hazırlanmasına ve bu eylemlerin fiili saldırılara dönüşmesine kesinlikle izin verilmeyecek.

( Yoğun iş yükü, stres şiddetin zemin hazırlamaktadır.)



·         Söz konusu nitelikteki olaylara derhal müdahale edilmesi için hastane polisi, diğer kolluk birimleri ile özel güvenlik ve sağlık kurumları personelinin işbirliği ve koordinasyon içerisinde hareket etmeleri sağlanacak.

( Sadece büyük hastanelerde polis vardır. Varolan 1 polis tek başına hiçbir şey yapamaz)

·         Yerine getirdikleri kamu görevi nedeniyle sağlık çalışanlarına karşı TCK'nın ilgili maddeleri çerçevesinde ''yaralama'', ''tehdit'', ''hakaret'' fiillerinin işlenmesi halinde ''mağdur kişinin şikayeti aranmaksızın'' sağlık kurumlarında görevli hastane polisleri başta olmak üzere yetkili kolluk kuvvetlerince doğrudan işlem tesis edilecek.

( Dayak yiyen, küfüre maruz kalan kişi şikayetçi dahi olmasa ifadesi için polise,savcılığa ve mahkeme çıkacaktır)

·         İlgili Cumhuriyet Savcısına bilgi verilerek, talimatları doğrultusunda gerekli soruşturma işlemlerine başlanacak.

(Zaten bilgi veriliyordu)

·         Suça el koyma ve soruşturma işlemleri, sağlık kuruluşlarında yürütülen muayene, müdahale ve hasta bakım hizmetlerini aksatmayacak ve bu hizmetlerde herhangi bir zaafiyete neden olmayacak şekilde titizlikle yürütülecek.

( Baskın yiyen 112 acil istasyonu izmir'de kapatıldı)

·         Görevli sağlık çalışanlarının bilgisine başvurulması gibi soruşturmanın parçası olan işlemlerin tamamlanması konusunda Cumhuriyet savcısının talimatına göre hareket edilecek.

Ayrıca konu ile ilgili olarak bakanlığımız tarafından hazırlanan “Sağlık Bakanlığı Personeline Karşı İşlenen Suçlar Nedeniyle Yapılacak Hukuki Yardımın Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik”  28 Nisan 2012 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu yönetmelikte; sağlık hizmeti sunumu sırasında şiddete uğrayan sağlık personeline Bakanlığımız tarafından verilecek hukuki desteğin usul ve esasları belirlenmiştir.

Hukuki desteğin verilebilmesi için, ilgilinin veya vefatı halinde kanuni mirasçılarının talepte bulunması yeterli olacak ayrıca vekâlet vermeye gerek olmayacaktır.

Personele karşı kanunlarda suç olarak tanımlanan bir fiil işlendiğinde Bakanlık taşra teşkilatı için İl Sağlık Müdürlerince, bağlı kuruluş taşra teşkilatı için ise bu kuruluşların taşra teşkilatı birim amirleri tarafından bu yönetmelik hükümleri kendiliğinden yerine getirilir.

Suç kapsamındaki fiilleri, ilgili sağlık kurumlarının yöneticisi veya mağdur personel,  adli mercilere ve Bakanlığa bildirecek, Bakanlık ta bu bildirimleri kayıt altına alacaktır.

Ayrıca, Bakanlığımız yaşanan şiddet olaylarının önlenmesi için, idari ve adli makamların sorumluluk ve yetkileri, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi, çalışan güvenliği vb. konularda somut tedbirler içeren bir genelgeyi önümüzdeki günlerde 81 İl Valiliğine gönderecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur

Daha önce de dediğimiz gibi sağlıkta şiddet iş yükü azaltıldıkça azalır. İş yükü azaltılmasına dair hiçbir tedbir yok.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.