Sağlıkta Şiddete Hayır Yürüyüşü Yapıldı..

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği ( ATT DER ) Öncülüğünde Bursa’da ” Sağlıkta Şiddete Hayır” Yürüyüşü yapıldı.

Sağlıkta Şiddete Hayır Yürüyüşü Yapıldı..
16 Eylül 2013 Pazartesi 10:52

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği ( ATT DER ) Öncülüğünde Bursa’da ” Sağlıkta Şiddete Hayır” Yürüyüşü yapıldı.

Van Gürpınar’da 112 personeline yapılan saldırıyı kınamak için ATT DER öncülüğünde yapılan yürüyüşe ve basın açıklamasına bir çok sendika ve sivil toplum kuruluşlarının destek verdi ve son zamanlarda artan şiddet olaylarına tepki gösterildi.

ATTDER Mali İşler Sekreteri Hasan BOZOK yaptığı açıklamada;

Can kurtarmaya mı gidiyoruz, yoksa canımızı kurtarmaya mı?

Sağlıkta şiddet artık iyice kanıksandı ve sıradanlaştı. Ne derseniz deyin, ne açıklama yaparsanız yapın insanlar hala sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulamaktan vazgeçmiyor. Artık hayatın doğal akışında o kadar olağanlaştı ki, haber değeri bile olmuyor artık medyada… İnsanların sağlığı için büyük bir özveri ile çalışan; çoğu zaman hayat kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye atan bu insanlara yapılan şiddet, artık tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Kimi, büyük özveriyle çalışan bu insanlara ağır hakaretlerde bulunmakta, kimi ise fiziksel şiddet uygulamakta. Nedir bu insanların suçu? Sağlık personeli olmak mı? Kendini koruyacak bir ekipmanın olmaması, savunmasız olmaları mı? Ne yapalım bizlerde silah ruhsatı almak için başvuruda mı bulunalım.
Van da öldüresiye darp edilen sağlık personellerinin şuçları neydi? 70 kilometre uzaklıktaki Sevindik köyünden doğum yapacak bir kadını alarak hastaneye ulaştırmaktan ve yeni vakalarına yardımcı olmak için istasyonlarına dönmekten başka..!Cani ruhlu insanlar araçlarıyla, ambulansı sıkıştırıp yoldan çıkarmaya çalışan bu iki kişi neyi amaçlamış olabilir ki? Kim bayan personelleri öldüresiye dövebilir ki? Bu neyin kini neyin öfkesi?

Ambulans şoförü Bayram Lenk, Acil Tıp Teknisyenleri Nazime Çiçek ve Bahar Aksoy ağır şekilde yaralanmıştır. Halen Bayram Lenk ve Nazime Çiçek yoğun bakımda tutulmaktadır. Kendilerine buradan acil şifalar diliyoruz.
Bursa Kestel’de Bir hasta muayene olmak için gittiği Ahmet Vefik Paşa Aile Sağlık Merkezindeki Dr. Hamdi Sarıışık’a yumrukla saldırdı.
Sağlık çalışanlarına yapılan şiddet bardağı taşırmış, sınır aşılmış, sağlık çalışanlarının canına tak demiştir. Her şiddet haberinden sonra bunu yapanları kınamak yerine, personeli koruyan ciddi adımlar atılmasını bekliyoruz. Ambulansı durdurup sağlık çalışanlarını yoğun bakımlık edene kadar dövenlerin ağır şekilde cezalandırılmalarını istiyor ve yetkililerden acil çözümler bekliyoruz. Artık suçlular cezasız kalmasın! Kalmasın ki, bizler de güvenle işimizi yapalım.

TBMM komisyon raporuna göre son 6 ayda şiddete maruz kalarak, “beyaz kod” uygulamasına yapılan şikayet sayısı 4.342 olmuştur. Ancak, bu sayı ve basın yayın organlarımıza yansıyan bölümü buz dağının görünen yüzünden ibarettir. Yapılan anketlere göre 24 saat kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanlarımızın %82’si şiddete maruz kalmıştır.

Bugüne kadar hukuksal, yapısal ve sosyal bir takım çalışmalar başlatılmasına rağmen, askıda kalması sağlık alanında şiddet dilinin hakim olmasına sebep olmuştur.

Dernek olarak yetkililerden şu taleplerde bulunuyoruz;
*Şiddet uygulayanlar tutuklu yargılansın.
*Cezalar ertelenmesin.
*Şiddet uygulayanların sosyal güvenceleri 6 ay yada 1 yıl askıya alınarak sağlık hizmetlerinde ücret ödesinler.
Hep beraber tepki gösterelim, sesimizi yükseltelim ki çığlıklarımız ilgililere ulaşsın. Halkımızla aramıza bariyer olarak konan güvenlik görevlileri ile kameralarla, günlük geçici tedbirlerle bu işin durmayacağı gün gibi aşikâr iken, kanuni hükümler bir an önce düzenlenmeli ve uygulanmalıdır. Yaşanan bu vahşete sadece biz sağlık çalışanları değil, tüm milletimiz tepkilidir.
Artık herkes iyi bilsin ki, sağlık çalışanları hayatlarından endişe etmeden çalışmak istiyor. Hizmet verirken kendi sağlıklarının güven altında olduğunu bilmek istiyor. En temel hak olan bu yaşama hakkı çok görülmesin. dedi.

Yürüyüşe aşağıdaki sendika ve dernekler katılım gösterdi.

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği ( ATT DER )
TÜRK SAĞLIK-SEN BURSA ŞUBESİ
SAĞLIK-SEN BURSA ŞUBESİ
SES BURSA ŞUBESİ
BUSAD (BURSA SAĞLIK ÇALIŞANLARI DERNEĞİ)
ŞEVKET YILMAZ EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ ÇALIŞANLARI DERNEĞİ
TÜRKİYE KIZILAY DERNEĞİ BURSA ŞUBE BAŞK.
BURSA TABİPLER ODASI
PAR-DER
AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.