Sağlıkta Şiddete Cezalar Artsın Talebi

Türk Sağlık-Sen Sağlık Bakanlığı’na başvuru yaparak sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı etkili cezaların getirilmesi için çalışma yapılmasını istedi.

Sağlıkta Şiddete Cezalar Artsın Talebi
06 Ocak 2012 Cuma 10:33

Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan başvuruda sağlık çalışanlarının zaman zaman hizmet verdikleri hastalar gerekse de hasta yakınları tarafından fiziksel ve sözlü şiddete maruz kaldığı ifade edildi.

 

Sağlık çalışma ortamında şiddetin önemli bir risk faktörü haline gelmesinden dolayı buna karşı daha caydırıcı ceza tedbirlerini içeren mevzuat düzenlemesine gidilmesi ve güvenlik önlemlerinin alınması gerektirdiğine dikkat çekildi.

 

Başvuruda Türk Ceza Kanununun muhtelif maddelerinde kamu görevlilerine karşı işlenen hakaret, cebir ve tehdit suçlarının daha fazla cezalandırılacağı hüküm altına alınmasına rağmen kamu görevlilerine özellikle de sağlık personellerine yönelik şiddet olaylarında her geçen gün artış yaşandığı belirtildi.

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin asgariye indirilmesi bakımından daha caydırıcı ve etkin cezaların yer aldığı bir mevzuat değişikliğine gidilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın girişimlerde bulunması istendi.

Sağlık Bakanlığı’nın sorunu çözmek için avukatlık hizmeti yerine şiddete karşı cezaların arttırılmasına yönelik çalışma yapması gerektiğini kaydeden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Teşkilat yasasında getirilen yeni uygulamalardan birisi de sağlık çalışanlarının uğradığı şiddet karşı sağlık çalışanlarının talebi üzerine Bakanlık ve bağlı kuruluşlarınca hukukî yardım yapılabileceği öngörülmesi olmuştur.  Burada özellikle belirtmek gerekir ki, şiddete uğrayan sağlık çalışanları sendikaları vasıtasıyla veya kendileri savcılıklara suç duyurusunda bulanarak davalar açmaktadırlar. Ayrıca yaşanan darp olayları sonucunda 10 günün üstünde iş göremez raporu verilmesi durumunda kamu davaları da açılmaktadır. Şiddetin sonuçları konusunda böylesine bir savunma mekanizması geliştirilmişken Bakanlığında bu konuda avukatlık hizmeti sağlayacak olması hiç şüphesiz ki iyi bir katkıdır. Fakat Bakanlığa burada düşün görev bu değildir. Bakanlık şiddetin önüne geçmek üzere cezaların daha yaptırıcı hale gelmesi için çalışmalar yapmalıdır. Bakanlığın görevi budur. Bizde Bakanlığın bunu yapması için bir başvuru yaptık. Umarız sağlıkta rutinleşen şiddetin önüne geçmek için gerekli adımlar atılır.” dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.