Sağlıkta Şiddet Sona Ersin - Basın Açıklaması..

Sağlıkta Şiddet Sona ERSİN

Sağlıkta Şiddet Sona Ersin - Basın Açıklaması..
16 Nisan 2013 Salı 14:56

Değerli Basın Mensupları;
 
 17 Nisan 2012’de Gaziantep’te sendikamız üyesi Dr. Ersin Arslan bir hasta yakını tarafından katledilmişti. Yani bir yıl önce bugün sağlıkta şiddet cinayete dönüşmüştür.
Bu cinayet Sağlıkta şiddetin Türkiye'de ulaştığı doruk nokta oldu. Ölümün birinci yılında sağlık şehidimizi anmak ve sağlıkta şiddete dikkat çekmek için 17 Nisan’ı Yas Günü İlan ettik. Bugün Türk Sağlık-Sen’liler olarak tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında siyah kokart veya siyah kurdele takarak sağlık hizmetlerini yürütüyor, sağlıkta şiddeti protesto ediyoruz.
Sağlık kuruluşlarında bu protestoyu toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla da gerçekleştiriyoruz,
Aradan tam bir yıl geçmesine rağmen değişen hiçbir şeyin olmamasını,  hastanelerde hamile doktorların tartaklandığı, hemşirelerin saçından sürüklenip yoğun bakımlık olduğu, 112 çalışanlarının sokaklarda darp edildiği olayların yaşanmasına rağmen çözüm için ciddi bir adım atılmamasına da bu eylemimizle tepki gösteriyoruz
Yaptığımız araştırmalara göre sağlık çalışanlarının yüzde 62'si şiddet mağduru. 6 ayda Sağlık Bakanlığı'na rapor edilen şiddet vakası sayısı 3 bin 84. Artık buna bir dur denmesi gerekmiyor mu?

Sağlıkta şiddete çözüm bulunması için acaba daha ne kadar çalışanın cinayete kurban gitmesi bekleniyor.

Çözüm geciktikçe, şiddet artıyor. Hastaneleri donatan kameralar sadece medyada şiddetin seyrini sağlıyor. Etkin ve caydırıcı önlemler her nedense bir türlü alınmıyor. Artık sağlık çalışanları güvenli bir işyeri, hayatından endişe etmeden, şiddete uğrama korkusu yaşamadan hizmet üretmek istiyor.

Kıymetli Basın Mensupları;


 17 Nisan’da yas günümüzde sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi için yaptığımız bu çağrı mutlaka dikkate alınmalıdır.  Acil olarak hayata geçirilmesi gereken caydırıcı tedbirlerin alınmasıdır. Bunlar arasında da ilk yapılacak düzenleme Türk Ceza Kanunu’nda gerekli değişikliklerin yapılarak sağlıkta şiddetin cezasını arttırmaktır.

 Sağlıkta şiddet sadece basit bir darp olmaktan çıkarılarak, kamu hizmetini engelleme, vatandaşın sağlık hakkını kullanmayı engelleme ve bunun sonucunda insan hayatının riske atılması gibi suçların da cezası olmalıdır.  Tutuklu yargılama gibi caydırıcılığı olan bir diğer unsurda  hayata geçirilmelidir.
Ayrıca sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların kamu sağlık hizmetlerinden belli bir süre bedel ödeyerek yararlanması ile ilgili de bir düzenleme yapılmalıdır. Bu kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmak için ceplerinden para ödemelidir.
Sağlık çalışanlarının şiddetin en aza indirilmesi adına bekledikleri  bu düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Bu konuda artık ciddi adımlar atılmalıdır. Sabrımız kalmamıştır.  Güvenli çalışma sağlık çalışanlarının hakkıdır.
Türk Sağlık-Sen olarak Dr. Ersin Arslan’ı bir kez daha rahmetle anıyor ve sağlıkta şiddet sona ERSİN diyoruz
Hepinize Teşekkür Ediyor, Saygılar Sunuyorum.
Hayati YILDIZ

Türk Sağlık-Sen

Isparta Şube Başkanı


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.