Sağlıkta Paralel Yapılanma

Son zamanlarda sağlıkta parelel yapılanma var mı? yok mu? sorusu gündemi fazlaca işgal etmeye başlamıştır. Sağlıkta parelel yapılanma var ise bu sağlık hizmetlerinin sunumu noktasında çok ciddi bir meseledir.

Sağlıkta Paralel Yapılanma
14 Ekim 2014 Salı 11:01

 

Sağlıkta gerçekten farklı paralel yapılanmalar veya farklı güç merkezleri var mıdır?

Son zamanlarda sağlıkta parelel yapılanma var mı? yok mu? sorusu gündemi fazlaca işgal etmeye başlamıştır. Sağlıkta parelel yapılanma var ise bu sağlık hizmetlerinin sunumu noktasında çok ciddi bir meseledir.

Bu konuda yetkililerin dikkatini çekebilmek için personel saglik net olarak daha önce bir haber yayınlamıştık.

Sağlıkta ileride ciddi sıkıntılar oluşturabilecek sağlık sektörünün her köşesinde yapılanmış idareci atamasından en alt düzeye kadar memurların atama, terfi, sicil gibi bir çok konularda söz sahibi, kariyer ve liyakat kavramını katleden Sağlık Bakanlığının tüm hizmetlerine yön veren sendikal bir parelel yapılanmanın varlığı bahsedilir duruma gelmiştir. Bu konuda ileride ciddi bir problem oluşabileceği düşünülmektedir. Sağlık Bakanlığı mutlaka kurumsallaşmaya gitmelidir. Ehliyet ve liyakata dikkat etmelidir. Eğer sağlık çalışanlarının bahsettiği şekilde ciddi bir sendikal yapılanma var ise yetkililer bu konularda ciddi önelmler alması gerekmektedir.

Sağlıkta parelel yapılanma var mı?

Bu konuyla ilgili Sağlıkta paralel yapılanma farklı güç merkezleri var mıdır? Sorusunun cevabı için sağlık çalışanları ile yapılan sohbet ortamlarında bu soruları yönelttiğimizde; bir çok sağlık çalışanlarından sağlıkta esas paralel yapılanmanın bazı sivil toplum örgütleri tarafından yapıldığını, sağlığın içinde en önemli yapılanmanın bazı sendikalar tarafından yapılanma olduğu konusunda görüşler gelmektedir. Buradaki yapılanmanın sağlık çalışanlarının hizmetlerinin yürütmesinede engel olduğu belirtilmektedir.


Sivil toplum örgütleri olarak Sendikalar neden kurulmuştur;

Çalışanların, çalışma yaşamına ilişkin sorunlarını çözmek, ortak çıkarlarını ve haklarını korumak, geliştirmek için kurdukları örgütlere sendika denir.

Günümüzde Etkili Sendikaların Çalışması nasıl Oluyor

Bazı sağlık çalışanları göreve ilk başladıklarında sendikalarla nasıl tanıştıklarını anlatmaktadır. Göreve başlar başlamaz ilk yolun personel ve maaş gibi özlük işlerden başladığını, Sendikanın ne iş yaptığını, faaliyet alanlarının neler olduğunu bilmeden önlerine personel için gerekli evrakmış gibi zorla sendika üyelik formlarını imzalattıklarını anlatmaktadır. Sizce bu sendikacılık mıdır? Yoksa aldatmacamıdır? Bu tarz çalışma yapılan sendikadan istifa etmek gerekir mi?

Sendikalar konusunda az çok bilgisi olan sağlık çalışanları bu formu neden imzalamaları gerektiğini sorguladıklarında; sendika ya üye olunduğunda, ileride tayin konusunda sıkıntı yaşanmayacağını, maaş, nöbet parası, yolluk gibi konularda sıkıntı yaşamayacaklarını, bunun dışında kurum ile ilgili tüm iş ve işlemlerde hiç bir zorlukla karşılaşılmayacağını, her türlü idari sıkıntılarının giderileceğini, kendi sendikalarına üye olunmazsa hiç bir işlerinin yürümeyeceğini, nöbet paralarını zamanında alamayabileceklerini, isteklerinin dışında başka yerlere tayinlerinin veya görevlendirmelerinin çıkabileceğini, ileride tayin zamanı tayinlerinin çıkmasında zorluklar çıkabileceğini, kamu kurumlarında uzman veya idareci olamayabileceklerini belirterek baskı unsuru oluşturduklarını belirterek personel ve maaş gibi birimlerde sendikaların yapılanarak yeni başlayan ve diğer memurlara baskı yapılarak üye olmaya zorlandıkları belirtilmektedir. Farklı sendikalara üye olan memurlara kendi sendikalarına geçmeleri için personel, maaş gibi özlük birimlerinde işlerinin zorlaştırıldığını, görevinin dışında zor ve fazla iş yükü, küçücük hatalarda soruşturmalar açıldığı, baskı ve mobingler uygulandığı belirtilmektedir. Sizce buradaki yapılanma parelel yapılanma mıdır?

Bunun dışında hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları farklı sendikalara üye ise zor servislerde çalıştırılma, sağlık çalışanına nöbetler yazılırken adaletsizlik uygulanması, hafta sonu veya bayram nöbetleri sadece belirli çalışanlara yazılması, sınıfının ve görevinin altında işlerde çalıştırılma, bir kısım sağlık çalışanının ayrı tutulup belirli kesimlere zor görevler verilmesi, belirli kısım sağlık çalışanlarına ayrıcalık tanınarak rahat görevler verilmesi, özellikli birimlerde daha fazla maddi yarar sağlamalarını kolaylaştırmak, hastalık, eğitim gibi mazeret veya eş durumu tayinlerinde çalışanlara zorluklar çıkarılması, referans aratmaya zorlanması, amirler tarafından bir kısım sağlık çalışanlarına önemli mazeretlerinde kısa sürelide olsa izin verilmemesi gibi durumlarla karşılaştıklarını belirtmektedirler.

Sağlık çalışanlarıyla yapılan sohbetlerde; genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürü olmak için objektif kriter olarak belirli sendika üyesi olma zorunluluğu olduğunu belirtmektedirler. Hatta illerde belirli sendika şube yöneticileri ve temsilcilerinin veya üyelerinin idarecilik, uzmanlık gibi kadrolara hiç bir objektif kriterler gözetilmeden görevlendirmelerinin yapıldığını, diğer sendikaların üyerleri güçlü bir siyasi referans bulmadan bu görevlere getirilmediklerini, özellikle personel, maaş ve özlük gibi birimlerin başına ve ilgili birimlere personel ataması yapılırken mutlaka kendi sendikaları için çalışacak memurların görevlendirildiklerini, Bu birimlerde genel olarak sadece belirli sendikaların üyelerinin çalışabildikleri, Sendika referansı ile idareci olarak görevlendirilen idarecilerin; emri altındaki memurları kendi sendikalarını üye yapmaya zorlaması, farklı sendikaya üye olan memurları istifa ettirmeye zorlama gibi olaylar olduğu belirtilmektedir. Sizce burada sağlık teşkilatının her kademesi sendikalar tarafından ele geçirilmiş olmuyor mu? Sağlık bakanlığı önemli adımlarda sendikanın da onayını almak zorunda kalmaktadır.

Sağlık Bakanlığı merkez ve bağlı kurumlarda özellikle daire başkanı ve üstü kadrolara etkili isimlerin atamasında etkili bir sendikaların belirlediği isimlerin dışında atama şansı var mıdır? Daire başkanı ve üstü görevlerde sınav gibi objektif kriter olmadığına göre bu gibi görevlere atanmadaki kriterler sizce ne olabilir? Sendikal referanslarla üst görevlere gelenler kendi ekibini kurma bağlamında kendi sendikasına yakın kişileri öncelikle bakanlığın önemli birimlerine ve taşra teşkilatlarına görevlendirerek veya atamasını yaparak sendikal bir imparatorluk oluşturuluyor mu yorum bilinmez? Bu gibi yapılanmalar var ise ileride sağlıkta çok büyük ciddi bir parelel yapılanma olduğunu düşünebil miyiz?

Bu konular sohbet ortamlarında sıkça dillendirilmektedir. Sağlık çalışanları sağlıkta parelel yapılanmaların belirli sivil toplum örgütleri vasıtasıyla yapıldığını, bu yapılanma sayesinde sağlık çalışanlarına mobing ve baskılar yapıldığını, bu konuyu dillendirdiklerinde başlarına değişik sıkıntılar gelebileceğini, bu konulardan rahatsız olduklarını belirtmektedirler. Sağlık çalışanları korku içerisinde olduklarını her fırsatta dillendirmektedirler.

Nasıl bir çözüm önerisi olabileceği sorulduğunda sağlıkta yönetici, uzman atamalarında objektif kriterler getirilmesi, tayin, atama gibi konulşarda sivil toplum örgütlerinin etkinliklerinin azaltılmasını, mevzuatla bu konuları netleştirilmesi gerektiği, Personelin özlük, maaş gibi en çok işlerinin düştüğü birimlerde sendikal yapılanmaların dağıtılmasını, Yukarıdaki gibi faaliyetleri yapan sivil toplum örgütlerinden topluca istifa edilerek hem tepki göstermek hemde güç merkezinin zayıflatılması gerektiğini düşünmektedirler. Bu konda somut bir örnek olmadığını sadece sohbet ortamında konuşulan sözlerden ibarettir.

Sağlık Bakanlığı, böyle bir yapılanma mevcut ise bir an önce gerekli adımları atmalıdır. Başta merkez teşkilat ve taşradaki sendikal yapılanmayla gelen idareci ve uzmanları bir an önce görevden almalıdır. Yeniden sınav gibi çok önemli objektif kriterlerle idareci ve uzman görevlendirmesine giderek kendi kurumsal yapılanmasına gitmelidir. Sağlık çalışanları böyle bir yapılanmayı hissettiğinde mobing ve baskı gördüğünde derhal bu güce karşı bu sendikal yapılanmanın içerisinde yer aldığını düşünüyorsa sendikasından istifasını vermesi gerektiğini düşünmekteyiz.

Sağlık çalışanları iyi bir araştırma yapmalıdır. Bağlı bulunduğu sendika temsilcisi, sendika başkanı ve yönetim kurulundaki isimlerin idareci, uzman, birim sorumlusu gibi kadrolarda görev alıyorlarsa demekki burada çalışanların, çalışma yaşamına ilişkin sorunlarını çözmek, ortak çıkarlarını ve haklarını korumak için bulunmuyorlar. Kendi koltuklarını korumak için yer aldığını düşünüyoruz. Sendikacı idari görevler yerine esas işi sendikacılık görevini yapması gerektiğini düşünüyoruz.

Çalışanların, çalışma yaşamına ilişkin sorunlarını çözmek, ortak çıkarlarını ve haklarını korumak, geliştirmek için çalışıyorsa sendikasına fazlasıyla desteğini vermelidir. Buradaki ayrımı iyi yapmalıdır

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.