Sağlıkta Nöbetler Müebbet, Karşılığı İse Sefalettir

Sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından birisinin de nöbetler olduğuna dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci 25 yıl görev yapan bir hemşirenin 3.5 yılını nöbet tutarak geçirdiği düşünüldüğünde, sağlık çalışanları için nöbet çileye dönüştüğünün görüleceğini kaydetti.

Sağlıkta Nöbetler Müebbet, Karşılığı İse Sefalettir
15 Ocak 2013 Salı 13:37

Nöbetlerle ilgili sağlık çalışanlarının büyük bir memnuniyetsizlik içinde olduğunu kaydeden Kahveci, sağlık çalışanlarının yüzde 90'ının nöbet tutmak istemediğini belirtti. Daha az nöbet için çareler aranmadığına dikkat çeken Kahveci "Daha az nöbet için çareler aramak yerine ne yazık ki devlet tarafından öylesine benimsenmiştir ki, nöbet ücretleri ve aylık tutulacak nöbet sayıları Devlet Memurları Kanunu'nda yer almıştır. Ayda 130 saaten fazla nöbete ücret ödenmeyeceği hüküm altına alınarak adeta sağlık çalışanları nöbet tutma heveslisi gibi bir izlenimde oluşturulması ihmal edilmemiştir." şeklinde konuştu

Sağlık çalışanları için büyük bir sorun haline gelen nöbetlerin temel nedeni çalışan eksikliği olduğuna dikkat çeken Kahveci "Yeterli çalışanın olmaması nedeniyle çözülemeyen nöbet sistemi ile çalışanlar "Mesai-Nöbet-İcap" denklemi ile karşı karşıyadır. Bu durum sağlık hizmetlerinin kalitesini etkilemekte, çalışanın memnuniyetsizliğini arttırmakta ve iş verimini düşürmektedir." dedi

Sağlık çalışanları böylesine bir fedakârlıkta bulunurken, ne yazık ki komik nöbet ücretlerine mahkumiyet devam ettiğini belirten Kahveci çalışanların alın terinin görmezden gelindiğini ifade etti.

Sağlık çalışanlarının aldığı nöbet ücretlerini açıklayan Kahveci " Bugün bir uzman tabip' bir saat nöbet karşılığında 7.38 TL, pratisyen hekim, 6,65 TL, diş hekimi 5.91 TL, Mesleki yüksek öğrenim görmüş ebe, hemşire ve sağlık çalışanları 4.43 TL, Lise dengi mesleki öğrenim görmüş ebe, hemşire ve sağlık çalışanları 3.69 TL, diğer tüm çalışanlar ise 2.58 TL nöbet ücreti almaktadır. 2000 TL alan bir işçi ise fazla çalıştığı her saat için 13.3 TL ücret almaktadır. Yetkililere sormak isteriz; Kutsal bir vazifeyi yerine getiren sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı bu ücretlerle karşılanabilir mi?" şeklinde konuştu.

Sağlık çalışanlarının bu konuda mağdur olduklarının açık olduğunu kaydeden Kahveci "Nöbetlerin karşılığı olarak görülen bu ücretlerde sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı değildir. Çalışanların yaptığı fedakarlıkla mukayese edildiğinde dikkate alınmayacak kadar gülünçtür. Yani Sağlıkta Nöbetler müebbet, karşılığı ise sefalettir." şeklinde konuştu.

Beklentilerinin yeterli istihdam yapılarak nöbetlerin asgari düzeye indirilmesi olduğunu belirten Kahveci, nöbet ücretlerinin de makul bir düzeye getirilerek çalışanın emeğinin karşılanması gerektiğini kaydetti.

Her sağlık çalışanının mesai saati başına almış olduğu ücreti nöbet ücreti olarak talep ettiklerini kaydeden Kahveci " Örnek vermek gerekirse toplam aylık aldığı ücret 2000 tl olan hemşirenin aylık 160 saat mesai yaptığı göz önünde bulundurulduğunda bir saatlik mesai ücreti 12.5tl'dir. Bu rakam 1 saatlik nöbet ücreti olarak verilmelidir" şeklinde konuştu.

Kahveci sözlerini şöyle sürdürdü: Performansa dayalı bir sistem içinde mesai saatlerinin dışında kuruma hizmet veren çalışanların nöbetlerinin döner sermaye ek ödemesine yansıtılmalıdır. Aylık 160 saatlik mesai saati dışında nöbet tutmak sureti ile fazla çalışılan süreler döner sermaye ek ödemesine yansıtılmalıdır.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.