Sağlıkta Mahremiyete Uyan Yok...

Sağlıkta mahremiyete uyan yok

Sağlıkta Mahremiyete Uyan Yok...
18 Ocak 2013 Cuma 10:31

Son dönemde çok tartışılan bir konu olan sağlık mahremiyetiyle ilgili çarpıcı bilgiler içeren bir çalışma yapıldı. Çalışmada, hastaların yüzde 63'ü haklarının korunmadığını söyledi.


Hasta Hakları Aktivistleri Derneği'nin hazırladığı hastanelerde yaşanan mahremiyet ihlalleri raporu birçok alanda hasta haklarına ve mahremiyete uyulmadığını tespit etti. Derneğin yönetim kurulu üyesi Semra Namlı yapılan araştırma ve edinilen bilgilerin sağlık kuruluşlarında hastaların mahremiyet hakkının yok sayıldığını ifade etti. Namlı, hastaların yaşadıkları sorunları şikayet etmekten çekindiğini de belirterek, 'Hastalar ihlallere karşı koymada etkin olamıyor, çünkü hastanın durumu şikayet ettiğinde hizmet hakkından da mahrum kalacağını düşünmesi toplumda hala yaygın bir inanış' dedi.

ŞİKÂYET ETMİYORLAR

Hazırlanan raporda mahremiyet ihlallerinin temel nedeni olarak, sağlık çalışanlarının hasta haklarını bilmemesi, sağlık çalışanlarının bireysel kusurlu davranışları, diğer yandan yoğun iş yükü, sağlık çalışanlarının görev ve yetki dağıtımında eşitsizlik, çalışma koşullarında düzensizlik ve çalışma ortamlarındaki huzursuzluk, fiziki alt yapı eksiklikleri, personel yetersizliği gibi birçok unsur göze çarpıyor.

BİLGİLERE KOLAY ULAŞIM

Derneğin çalışmasına göre, bir diğer sıkıntı ise hastalara ait kimlik, adres, iletişim bilgileri, hamilelik testi, sağlık geçmişi, medeni hali, alkol, madde, sigara kullanımına ilişkin bilgilere ilgili ya da ilgisiz birçok kişi tarafından kolay ulaşılabilir olması. Raporda, hastaların hastaneye götürülürken çekilen fotoğraflarının gazetelerde yayınlanması. Dernek, bu konuda, basın tarafından fütursuzca yayınlanarak mahremiyeti ihlal ediyor' diyor.

Bir odada iki hasta sorunu

Raporda hastaların en çok kan verme veya tansiyon ölçme işlemleri sırasında paravan olmaksızın hastalardan ilgili uzuvlarını açmalarının istenmesi, hamile bir kadının zaruri şartlar dışında birden fazla uzman hekim tarafından elle muayene edilmesi, aynı oda içerisinde ikiden fazla hasta kalmasının getirdiği gibi konular dikkat çekiyor. Ayrıca hastaların yüzde altmış üçü mahremiyet hakkının korunmadığını, yüzde üçü bu konuda bir fikri olmadığını düşünüyor. Öte yandan, mahremiyet hakkı ihlal edildiğinde hak arandığını düşünmeyenlerin oranı yüzde seksen oranında. Raporda hastaların, mahremiyet haklarına saygı duyulmasını beklemesinin bir lüks olarak algılanmaması gerektiği de vurgulanan konular arasında yer alıyor.

Bu insan hakları ihlalidir

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği: Mahremiyet hem insan hem de en temel hasta haklarından biri. Saygı duymamak insan hakkını da ihlal etmektir


YENİ ŞAFAK 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.