Sağlıkta Kritik Buluşma...

Sağlık alanında getirdiği düzenlemelerin etkileri kamuoyunca henüz algılanamayan 663 Sayılı KHK ile ilgili iptal davası bugün Anayasa Mahkemesi’nde görülecek. Sağlık çalışanları davayı takip için Ankara'da toplanacak.

Sağlıkta Kritik Buluşma...
14 Şubat 2013 Perşembe 10:25

Hükümetin sağlık reformu kapsamında hazırlanan 663 Sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK, Kasım 2011’de yürürlüğe girmiş ve ardından büyük tartışmalara neden olmuştu. 663 Sayılı KHK ile sağlık hizmetinin ticarileştirildiği iddia edilmiş, piyasacı sağlık anlayışı eleştirilmişti.
  
Sağlığın her alanında düzenlemeler yapan KHK’nin iptali ile ilgili dava sağlık çalışanlarınca yakında takip ediliyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Diş Hekimleri Birliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Devrimci Sağlık-İş Sendikası, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği, Türk Hemşireler Derneği ve Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği temsilcileri 14 Şubat günü iptal davasının görüleceği Anayasa Mahkemesi önünde toplanacak.

Sağlık örgütlerinin geçtiğimiz gün düzenlediği ortak basın toplantısında sağlığın piyasa koşullarına terk edilerek ticarileşmesi, sağlık çalışanların iş ve işyeri güvencesinin ortadan kaldırılması, ücret güvencesinin yok edilmesini sağlayan 663 sayılı KHK’nın bütün hükümleriyle iptal edilmesinin beklendiği belirtildi.
 
663 SAYILI KHK İLE GELENLER – GİDENLER

Sağlık hizmeti sunumu, Halk Sağlığı ve Kamu Hastane Kurumu’na devredildi. 
Sağlık Bakanlığı icracı olmaktan çıktı. Bakanlığı’nın temel görevi olan sağlık hizmeti sunumu bağlı kuruluşlara bırakıldı.

Devlet hastaneleri yönetimine CEO’lar getirildi. 
Devlet hastanelerinin yönetimine CEO tabir edilen Genel Sekreterlerin getirilmesi hastanelerin şirkete dönüştürülmesi olarak yorumlanmıştı.

Kamu Özel Ortaklığı hayata geçirildi.
Sağlıkta dünyadaki örnekleri pek başarılı olmayan bu sistem uygulanmaya başlandığında kamunun uğrayacağı zararın telafisinin güç olduğu söyleniyor. Bu sistemle hazine arazileri üzerine sağlık tesisleri kuruluyor. Bu tesislerin yapımı yabancı sermaye ortaklı konsorsiyumlara verilebiliyor. Devlet özel sektöre onlarca yıl kira ödüyor bunun yanında yapılan yatırım için hazine garantisi veriyor.

Sağlık kuruluşu lisanslarının verilmesinde açık arttırma usulü getirildi.
TTB, Özel hastanelerin lisanslarının açık arttırmayla satılmasını düzenleyen bu KHK ile muayenehane açma ruhsatının bile ihaleyle satılmasının önünün açıldığını iddia ediyor.
 
Sağlık Meslekleri Kurulu oluşturuldu.
Sağlık Meslekleri Kurulu üyeleri arasında sağlık meslek mensupları yanında müsteşar, genel müdür, hukuk müşaviri gibi görevliler veya bunların görevlendirecekleri yardımcıları yer alıyor. Bakan beş üye seçiyor. YÖK iki, Milli Eğitim Bakanlığı bir üye seçebilirken Meslekî Yeterlilik Kurumu ve kanunla kurulan sağlık meslek birlikleri kurula ancak birer üye gönderebiliyor.

İlaçta reklam serbest bırakıldı.
 
Meslekten men
Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarını meslekten geçici veya sürekli olarak men etme yetkisi elde etti.

Müktesep haklar sağlık çalışanlarının elinden alındı.  
Klinik şef ve şef yardımcılarının unvanları ile başhemşirelik unvanı iptal edildi.
  
Türk Tabipleri Birliği’nin “tabipliğin kamu ve kişi yararına uygulanıp geliştirilmesini sağlamak” görevine son verildi.
 
Türk Diş Hekimleri Birliği’nin asgari ücret belirleme yetkisi kaldırıldı.
 
Serbest Sağlık Bölgeleri projesi başladı. 
Sağlık Turizmi başlatıldı. Sağlık ticareti anlayışı ile başlatılan projede öne çıkan en önemli hususlar bu bölgelerde yabancı personel çalıştırılabilmesi ve bu bölgelerin pek çok düzenlemeden muaf tutulacak olması. 
Sağlık Serbest Bölgelerinde hastane ve diğer sağlık kuruluşları, termal turizm tesisleri,  tatil köyü, yaşam merkezleri,  üniversite, sosyal tesisler, spor alanları kurulabilecek. Türkçe bilmeyen yabancı hekim ve hemşire çalıştırılabilecek, SGK ile anlaşma yapılmayacak, Acil Sağlık Hizmetleri serbest bölge dışına verilmeyecek, tanıtım ve reklam yurtdışına yönelik yapılacak, uluslararası havaalanlarına yakın yerlere yapılacak.
 
Gönüllü Sağlık Denetmeni
Yol açacağı sorunların zamanla farkına varılacağı söylenen Gönüllü Sağlık Denetmeni kavramı getirildi. Hasta-sağlık çalışanı arasına üçüncü kişilerin girmesine olanak sağlandı.
 
Mahremiyet
Hastaların sağlıkla ilgili verilerinin mahremiyetini, hasta ve insan haklarını ihlal eden veri paylaşımı uygulamalarının önü açıldı.
 
İthal Sağlık Personeli
İthal hekim ve hemşire gibi uygulamalar başlatıldı. Denklik işlemlerinde kolaylıklar getirildi. Sağlık çalışanlarına göre getirilen kolaylıklar halkın sağlığını ve sağlık mesleğini tehdit ediyor. 
  

THE LİRA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.