Sağlıkta Kamu Özel Ortaklığı Yasa Tasarısı Görüşülmeye Devam Edildi...

Sağlıkta kamu özel ortaklığı yasa tasarısı görüşülmeye devam edildi

Sağlıkta Kamu Özel Ortaklığı Yasa Tasarısı Görüşülmeye Devam Edildi...
31 Ocak 2013 Perşembe 22:21

Sağlıkta kamu özel ortaklığı öngören yasa tasarısının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerinde muhalefet milletvekilleri, ilahe usul ve esaslarına ilişkin eleştirilerini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı'nca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine devam ediliyor.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, sağlık, adalet, güvenlik ve eğitim hizmetlerinin özelleştirilmesi halinde parası olanın konuşacağı sistemin geleceğini ifade ederek, tasarının sosyal devlet anlayışını yansıtmadığını söyledi. Kaplan, "Bu düzenleme 75 milyonun mu işine yarıyor, 75 kişinin işine mi yarıyor- Hizmeti değil, akçeyi konuşuyoruz" dedi.

Hastane kampüslerine ticari alanların konulacak olmasını da eleştiren Kaplan, "Buralarda masaj, sauna, güzellik merkezi de olacak mı- Kar olunca hizmette sınır olmuyor" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kaplan'ın eleştirilerini, ticari alanların hastane yapımını yüklenecek olanlara ödenecek tutarı düşürmek amacıyla konulacağını söyledi.

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Kayseri'deki şehir hastanesi yapım bedelinin referans alınması halinde, 37 hastaneye enflasyon hesabı hariç verilecek 25 yıllık kira bedelinin 98 katrilyon lira olduğunu ifade etti.

Tasarının üçüncü maddesinde düzenlenen ihale usul ve esaslarına yönelik eleştirilerini dile getiren muhalefet milletvekilleri, devletin aleyhine düzenlemelerin olduğunu savundular.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay ihalelerde hem gizlilik hem saydamlık ilkesinin tasarıya konulduğunu ifade ederek, "Bu ikisini birden nasıl sağlayacaksınız- Birisini sağlarsanız diğeri olmaz" dedi.

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal da pazarlık usulü yapılacak ihalede kapalı teklifler alındıktan ve pazarlık usulüyle bir teklif sahibiyle ihale sonuçlandırıldıktan sonra, başka bir kişiyle pazarlığa girişmenin "'ihaleye fesat karıştırmak" olduğunu öne sürdü.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da tasarının yasalaşması halinde geri dönüşün mümkün olmadığını belirterek, yabancı şirketlerin ağırlıkta sektöre gireceği için konunun uluslararası tahkimi ilgilendireceğini söyledi. Atıcı, "Tasarı yasalaşırsa halkın ödeyeceği bedel umurumda. Halka ağır bedeller ödetiyorsunuz. Tasarının her maddesinde kamuoyuna anlatamayacağınız zorluklar var" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, muhalefetle aralarında bakış açısı farklılığı olabileceğini dile getirerek, "Milletin bedel ödememesi adına sağlıkta önemli değişimleri yaptık. Eleştirilecek yanları vardır ama önemli olan vatandaşın çabuk ulaşacağı, kaliteli hizmet alacağı sistemi getirmek. Bedeli AK Parti ödesin, ben ödeyeyim ama milletin sağlıkta bedel ödememesi bakış açısının temel felsefemiz olduğunu bilmenizi isterim" diye konuştu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.