Sağlıkta Hırsız Vaaaar?..

HIRSIZ VAAAAR ?. SAĞLIKTA HIRSIZ VAAAAR?..

Sağlıkta Hırsız Vaaaar?..
02 Ocak 2014 Perşembe 13:21

Aç gözlü şirketler taşeron işçilerin ekmeklerini çalmışlar.. 
Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu yayımladığı duyuruda Kamu Hastanelerinde hizmet alım yöntemi ile kölelik koşullarında çalışmaya zorlanan işçilerin yüklenici firmalar tarafından İhale dokümanında ödenmesi öngörülmesine rağmen emeklerinin ve ekmeklerinin nasıl çalındığını itiraf etmiştir.
Sayıştay Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı denetim elamanları tarafından kamu hastanelerinde hizmet alımları kapsamında çalıştırılan işçilerin hakları ile ilgili yapılan denetim ve incelenmelerinde bazı yüklenici firmaların işçilerin ücretlerini öngörülen sürede ödemediği, ödenmesi öngörülen yemek, yol v.b nitelikteki ödemelerin hiç ödenmediği veya eksik ödendiği, yıllık izinlerinin verilmediği tespiti etti. Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu konu ile ilgili bir duyuru yayımladı.
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 24.12.2013 tarihinde yayımlandığı duyuruda;

?Sağlık Bakanlığı kurumlarında hizmet alımları kapsamında çalıştırılan işçilerin hakları ile ilgili yayımlanan 2010/29 No? lu genelge ve 27.04.2011 tarihli genel yazı hükümlerine uyulmadığı, Sayıştay Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı denetim elamanları tarafından yapılan denetimlerde, yüklenici firmaların; İhale dokümanında öngörülen sürede işçi ücretlerini ödemediği, yıllık izinlerini kullandırmadıkları, yol, yemek ve giyecek ihtiyaçlarının karşılanmadığı, giyim ve teçhizatların işçilere aldırıldığı, yüklenici firmaların işçileri mağdur ettikleri? belirtilmiştir.

Söz konusu mağduriyetlerin önlenebilmesi ve ileride telafisi güç bazı hukuki yaptırımlarla karşılaşılmaması için ilgili genelge ve genel yazıya uyulmasını istemiştir.
Kamu Hastane Birlikleri ve bağlı sağlık tesislerince konu hakkında ilgili mevzuat ve genelge çerçevesinde hareket edilmesi gereken hususları ise özetle;
? İşçi ücretlerinin işçiler adına açılmış olan banka hesaplarına, yükleniciye hak ediş ödemesinin yapıldığı gün veya takip eden gün içerisinde aktarılması sağlanacaktır.
? İhale dokümanlarında işçilere öngörülen ücretlerle yüklenici tarafından işçilere ödenen ücretler kontrol edilecektir.
? Bir firmanın, hastanedeki hak edişleri üzerindeki hacizleri nedeni ile işçi alacakları ile ilgili izlenecek yol, hizmet alımları kapsamında yüklenici alacaklarına karşılık başlatılan haciz ve icra takibinde işçi alacaklarına öncelik tanınacaktır.
? İşçi ücretlerini ödemediği tespit edilen firmalara ilişkin bilgiler hemen kurumumuza bildirilecektir.
? İşçilerin yemek, yol ve giyecek ihtiyaçları yüklenici firma tarafından karşılanacaktır.
? Sözleşme süresi bitmiş ve işçi ücretlerinin ödenmediğinin kesin olarak tespit edilmesi halinde ödenmeyen miktar belirlenerek, yüklenici firmanın hak edişinden ve teminatından bu ücretlerin ödenmesi zorunludur.
? İş sözleşmelerinin zincirleme devam etmesi nedeniyle, yıllık izinlerinin 4857 sayılı iş kanunun 53 ve 54. Maddeleri gereğince kullandırılmaları gerekmektedir.
? İşçilerin ücretlerinin yüklenici firma tarafından zamanında kasten ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde en az on gün süreli ihtar yapılarak, gecikilen her takvim günü için sözleşme bedelinin %1 ni geçmemek üzere idarece belirlenecek ceza oran uygulanacağı belirtilmektedir.

Sağlıkta Soygun Düzeni Farklı Biçimlerde Sürüyor?
Sağlık sisteminin taşeron sisteme ve soygun düzenine dönüştüğü bir süreçten geçmekteyiz. SB verilerine göre sağlık kurumlarında yaklaşık olarak 229.000 taşeron işçi çalışmaktadır.
Hasta ve hastalık üreten bu piyasacı sağlık modelinde her şey paraya endekslenmiş ve sistemin tüm yükü topluma yıkılmış durumdadır. Türkiye Kamu Hastaneler Kurumu?nun duyurusu Kamu Hastanelerinde hizmet alım yöntemi ile kölelik koşullarında çalışmaya zorlanan işçilerin yüklenici firmalar tarafından İhale dokümanında ödenmesi öngörülmesine rağmen emeklerinin ve ekmeklerinin nasıl çalındığının itiraf etmektedir.
Şirketlerin, hastanelerde hizmet alım yöntemi ile işçilerin ekmeğini nasıl çaldığı itiraf edilirken, hizmet alım sözleşmesi ile yaptırılan sağlık hizmetlerinde nelerin çalındığını ise şimdilik henüz itiraf edilmemiştir. 

Dr Ergün DEMİR
Dr Güray KILIÇ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.