Sağlıkta Fişlenme Var Mı?

Sağlık çalışanları acaba fişleniyor muyuz sorusunu kendi kendilerine sormaya başladılar Neden mi? Sağlık Bakanlığı ÇKYS (Çekirdek Kaynak Yönetim Sisteminde) tüm personelin hangi sendikaya üye oldukları yer almaktadır. Ayrıca personelin tayini çıktığı durumda personel nakil formunda üyesi olduğu sendika bilgileri yer almaktadır. Bu durum sağlık çalışanlarında acaba fişleniyormuyuz diye bir algı oluşturmaktadır. Sağlık çalışanları Bakanlığın ve tayin oldukları kurumların sendikal bilgilerini sistem ve evrak üzerinde görerek belli sendikanın üyesi olmadıkları dolayısıyla farklı bir muamele görürmüyüz korkusu içindeler

Sağlıkta  Fişlenme Var Mı?
04 Şubat 2015 Çarşamba 10:44

Son zamanlarda sağlıkta sağlıksız sendikal yapılanmalar, sağlık hizmetlerinin sunumu noktasında çok ciddi bir mesele haline gelmiştir. Bu konuda yetkililerin dikkatini çekebilmek için personel saglik net olarak daha önce bir haber yayınlamıştık.

Sağlıkta ileride ciddi sıkıntılar oluşturabilecek sağlık sektörünün her köşesinde yapılanmış idareci atamasından en alt düzeye kadar memurların atama, terfi, sicil gibi bir çok konularda söz sahibi, kariyer ve liyakat kavramını katleden ve Sağlık Bakanlığının tüm hizmetlerine yön veren sendikal bir yapılanmanın varlığı bahsedilir duruma gelmiştir. Bu konuda ileride ciddi bir problem oluşabileceği düşünülmektedir. Sağlık Bakanlığı mutlaka kurumsallaşmaya gitmelidir. Ehliyet ve liyakata dikkat etmelidir. Eğer sağlık çalışanlarının bahsettiği şekilde ciddi bir sendikal yapılanma var ise yetkililer bu konularda ciddi önlemler alması gerekmektedir.

Bazı sağlık çalışanları göreve ilk başladıklarında sendikalarla nasıl tanıştıklarını anlatmaktadır. Göreve başlar başlamaz ilk yolun personel ve maaş gibi özlük işlerden başladığını, Sendikanın ne iş yaptığını, faaliyet alanlarının neler olduğunu bilmeden önlerine personel için gerekli evrakmış gibi zorla sendika üyelik formlarını imzalattıklarını anlatmaktadır. Sizce bu sendikacılık mıdır?

Sendikalar konusunda az çok bilgisi olan sağlık çalışanları bu formu neden imzalamaları gerektiğini sorguladıklarında; sendika ya üye olunduğunda, ileride tayin konusunda sıkıntı yaşanmayacağını, maaş, nöbet parası, yolluk gibi konularda sıkıntı yaşamayacaklarını, bunun dışında kurum ile ilgili tüm iş ve işlemlerde hiç bir zorlukla karşılaşılmayacağını, her türlü idari sıkıntılarının giderileceğini, kendi sendikalarına üye olunmazsa hiç bir işlerinin yürümeyeceğini, nöbet paralarını zamanında alamayabileceklerini, isteklerinin dışında başka yerlere tayinlerinin veya görevlendirmelerinin çıkabileceğini, ileride tayin zamanı tayinlerinin çıkmasında zorluklar çıkabileceğini, kamu kurumlarında uzman veya idareci olamayabileceklerini belirterek baskı unsuru oluşturduklarını belirterek personel ve maaş gibi birimlerde sendikaların yapılanarak yeni başlayan ve diğer memurlara baskı yapılarak üye olmaya zorlandıkları belirtilmektedir. Farklı sendikalara üye olan memurlara kendi sendikalarına geçmeleri için personel, maaş gibi özlük birimlerinde işlerinin zorlaştırıldığını, görevinin dışında zor ve fazla iş yükü, küçücük hatalarda soruşturmalar açıldığı, baskı ve mobingler uygulandığı belirtilmektedir.

Bunun dışında hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları belirli sendikanının dışında farklı sendikalara üye ise iş yoğunluğu zor servislerde çalıştırılma, sağlık çalışanına nöbetler yazılırken adaletsizlik uygulanması, hafta sonu veya bayram nöbetleri sadece belirli çalışanlara yazılması, sınıfının ve görevinin altında işlerde çalıştırılma, bir kısım sağlık çalışanının ayrı tutulup belirli kesimlere zor görevler verilmesi, belirli kısım sağlık çalışanlarına ayrıcalık tanınarak rahat görevler verilmesi, özellikli birimlerde daha fazla maddi yarar sağlamalarını kolaylaştırmak, hastalık, eğitim gibi mazeret veya eş durumu tayinlerinde çalışanlara zorluklar çıkarılması, referans aratmaya zorlanması, amirler tarafından bir kısım sağlık çalışanlarına önemli mazeretlerinde kısa sürelide olsa izin verilmemesi gibi durumlarla karşılaştıklarını belirtmektedirler.

Sağlık çalışanlarıyla yapılan sohbetlerde; genel sekreter, daire başkanları, uzmanlar, hastane yöneticileri, başhekimler, idari mali hizmet müdürleri, hasta bakım hizmetleri müdürleri, sağlık müdürlükleri ve halk sağlığı müdürlüklerinde şube müdürü olmak için objektif kriter olarak belirli sendika üyesi olma zorunluluğu olduğunu belirtmektedirler. Hatta illerde belirli sendika şube yöneticileri ve temsilcilerinin veya üyelerinin idarecilik, uzmanlık gibi kadrolara hiç bir objektif kriterler gözetilmeden görevlendirmelerinin yapıldığını, diğer sendikaların üyerleri güçlü bir siyasi referans bulmadan bu görevlere getirilmediklerini, özellikle personel, maaş ve özlük gibi birimlerin başına ve ilgili birimlere personel ataması yapılırken mutlaka kendi sendikaları için çalışacak memurların görevlendirildiklerini, Bu birimlerde genel olarak sadece belirli sendikaların üyelerinin çalışabildikleri, Sendika referansı ile idareci olarak görevlendirilen idarecilerin; emri altındaki memurları kendi sendikalarını üye yapmaya zorlaması, farklı sendikaya üye olan memurları istifa ettirmeye zorlama gibi olaylar olduğu belirtilmektedir.

Sağlık Bakanlığı merkez ve bağlı kurumlarda özellikle daire başkanı ve üstü kadrolara etkili isimlerin atamasında etkili bir sendikaların belirlediği isimlerin dışında atama şansı var mıdır? Daire başkanı ve üstü görevlerde sınav gibi objektif kriter olmadığına göre bu gibi görevlere atanmadaki kriterler sizce ne olabilir? Sendikal referanslarla üst görevlere gelenler kendi ekibini kurma bağlamında kendi sendikasına yakın kişileri öncelikle bakanlığın önemli birimlerine ve taşra teşkilatlarına görevlendirerek veya atamasını yaparak sendikal bir imparatorluk mu oluşturuluyor bilinmez? Bu gibi yapılanmalar var ise ileride sağlıkta çok büyük ciddi bir sağlıksız yapılanma olduğunu düşünebilir miyiz?

Sağlık Bakanlığı, böyle bir yapılanma mevcut ise bir an önce gerekli adımları atmalıdır. Başta merkez teşkilat ve taşradaki sendikal yapılanmayla gelen idareci ve uzmanları bir an önce görevden almalıdır. Yeniden sınav gibi çok önemli objektif kriterlerle idareci ve uzman görevlendirmesine giderek kendi kurumsal yapılanmasına gitmelidir.

Sağlık Bakanlığı tarafından ÇKYS ve personel nakil formlarında sendikal bilgilerinin kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.