Sağlıkta En Büyük Sorun Düşük Ücret Yüksek Çalışma Performansıdır.

Sağlıkta en büyük sorun düşük ücret yüksek çalışma performansıdır.

Sağlıkta En Büyük Sorun Düşük Ücret Yüksek Çalışma Performansıdır.
  Sağlıkta en büyük sorun düşük ücret yüksek çalışma performansıdır.

Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan memur,vhki,şef,ebe,hemşire ve sağlık teknisyenleri aldıkları düşük ücrete rağmen yüksek bir performans ile çalışmaktadır.

Sağlık Bakanlığının tüm politikalarında gözetilen '' hekim odaklı'' anlayış,bakanlık bünyesinde görev yapan hekim dışı personelin unutulmasına yol açmıştır.

Yapılan yeni düzenlemeler, yönetmelikler vs hepsinde hekimler gözetilirken, diğer sağlık çalışanları için hiçbir iyileştirme yapılamamaktadır.

Doktoruna 7,5 bin tl maaş veren bakanlık, o doktorun yanında çalışan hemşireye bin 400 tl maaş vermektedir. Hastanelerde döner sermaye komisyonları hekimlere fazla döner verme komisyonuna döndürülmüştür. Uzman hekim bir hemşireden 13 kat , hizmetliden 21 kat fazla döner sermaye almaktadır. Bu ve buna benzer birçok tespit daha yapılabilir.

Elbette çok okuyan çok maaş almalıdır. Doğru olanda budur. Ancak 4 sene sağlık meslek lisesi okuyan, üstüne 2 yıl Acil Tıp Teknikerliği okuyan, onun üstünede 4 yıllık sağlık memurluğu okuyan ve toplamda 10 yıl sağlık okuyan  7,5 yıllık bir  sağlık memuru 1250 lira maaş 420 tl döner sermayeden çok daha fazlasını hak ediyor.

Yaşanan bu durumun sebebi Sağlık Bakanlığı yetkililerinin duyarsızlığından kaynaklanıyor.Bakanlık hem maaş hemde döner sermaye gelirlerinde iyileştirme yapmalıdır. Bu konuda sendikalrada büyük görev düşmektedir. Sağlık Çalışanları hak ettikleri gelire kavuşmalıdır.


Ayrıca Bakanlık hekimi korurken, diğer personeli unutuyor. Gerçi türk hekimler avrupalı meslektaşlarına nazaran daha düşük maaş alıyorlar, ancak ülke standartlarının üstünde olduklarından bu durum çok fark edilmiyor. Avrupadaki pratisyen yıllık 75 bin Euro kazanırken ülkemizde bir pratisyen 25-30 bin Euro kazanmaktadır.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması