Sağlıkta Dönüşümün Mimarları, Sağlıkta Dönüşümün Mağdurları Olmuştur

Gün geçmiyor ki sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulanmasın. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Doktorumuz Ersin ARSLAN’ın acısını yüreklerimizde hissediyoruz.

Sağlıkta Dönüşümün Mimarları, Sağlıkta Dönüşümün Mağdurları Olmuştur
23 Nisan 2012 Pazartesi 15:39

 personelsaglik@gmail.com okuyucu köşesi;

Gün geçmiyor ki sağlık çalışanlarına karşı şiddet uygulanmasın. Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te menfur bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Doktorumuz Ersin ARSLAN’ın acısını yüreklerimizde hissediyoruz. İşin daha da acı olan kısmı saldırıyı gerçekleştiren zatın dedesi öldüğü için değil Doktorun ölüm bilgisini ilgili nüfus müdürlüğüne bildirmesiyle dedesinin maaşını ve bakım parasını alamayacağı için bu cinayeti gerçekleştirmiş olmasıdır. İnsan hayatının bu kadar basit bir sebebe bağlı olarak sonlanması gerçekten yüreklerimizi parçalıyor. Bu saldırıyı kınıyor ve bir daha tekrarının olmamasını temenni ediyoruz.
Doktorluk mesleği ve hele hele belli bir alanda uzmanlaşmak tahmin edilenin ötesinde daha zor elde ediliyor. Tıp eğitimi normalden daha uzun ve daha zordur. Uzmanlık ise 4-5 sene boyunca her 48 saatin 36 saatini kesintisiz nöbet tutarak ve bir nevi askeri düzende çok zor şartlarda kazanılan bir meslek. Bu saldırı doktorlarımızın toplumdaki saygınlığının maalesef giderek azaldığının bir göstergesidir. Bu duruma sebep olarak hem bakanlığın bazı uygulamaları hem de basın yayın organlarındaki kışkırtıcı haberler gösterilebilir. Buna bağlı olarak vatandaşların hastanelerde gerilmesi ve tartışma çıkması maalesef anlık gelişen bir olay konumuna gelmiştir.
Sendikamızın yaptığı “Sağlıkta Tükenmişlik Anketine” göre Sağlık Çalışanlarının % 61’i mesleğini değiştirmek istiyor.  Bugün geldiğimiz noktada maalesef “Sağlıkta Dönüşümün Mimarları Sağlıkta Dönüşümün Mağdurları Olmuşlardır.” Görevini yaparken her an bulaşıcı hastalıklarla karşı karşıya olan, ambulans üzerinde zamana karşı yarışan, her türlü ameliyatlarda çok büyük riskler alan Doktorlarımız ve Sağlık Çalışanlarımız maalesef bir de fiziksel şiddete maruz kalıyorlar. Kene ısıran bir hastadan kan alırken eline iğne batıp KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) hastalığından yaşamını yitiren hemşirenin, hastalığı çocuğuna bulaştırmamak için eline iğne batmasından itibaren çocuğunu emzirmemesi zihinlerimizde hala tazeliğini koruyor. Son yıllarda ambulans kazalarında hayatını kaybeden sağlık görevlisi kardeşlerimizin sayısı bariz artış göstermiştir. Bütün bunlara rağmen sudan sebeplerle -ve de unutmayalım savunmasız olduğumuz için- saldırıya uğramak biz sağlık personelinin çalışma şevkini fazlasıyla kırıyor.
Vatandaşlarımız hastanelerde yaşadıkları bazı olumsuz durumları bütün çalışanlara fatura etmemelidirler. Basın yayın organlarımız ise sağlık haberlerini verirken reyting uğruna sağduyudan vazgeçmemelidirler. Ülkemizde sağlık hizmeti veren birimlere gün içerisinde onbinlerce hasta başvuruyor. Bunların içerisinde münferit diyebileceğimiz bazı vatandaşlarımız illaki verilen hizmetlerden memnun kalmayabilir. Ama bugün gelinen noktada Doktorlarımız ve Sağlık Çalışanlarımız “bana güler yüz göstermedi “ diye şikayet edilip savunma verir duruma gelmiştir. İnsanların her türlü sıkıntısı olabilir. Sağlık Çalışanları da insan olduğuna göre illa ki herkesin kendine göre problemleri vardır. Hiç kimse hayatın her anında güler yüzlü olamaz.
Sağlık alanında ülkemiz kısa sürede çağ atlamış ve hizmet standartları geçmişe nazaran kat be kat artmıştır. Bununla beraber günün hangi saatinde olursa olsun Doktorlarımızın ve Sağlık Personelinin mesai kavramı yoktur. Gecenin 3’ünde acil ameliyat olması gereken hasta için başta Doktorlarımız olmak üzere bütün sağlık çalışanlarımız seferber olurlar. Hatta düşünün ki ambulansa “bu saatte burada ne işi var” diyemeyiz. İnsan hayatının söz konusu olduğu her yerde ambulans görev başındadır. Ve inanın ölümle yaşam arasındaki çizgide canla başla zamana karşı yarışan sağlık çalışanları için, hastanın hayata dönmesine vesile olmanın verdiği haz, parayla pulla satın alınamayacak, karşılığı olmayan bir mutluluktur.
                Sağlık Sen olarak acil alınması gereken önlemleri bakanlığımıza bildirmiş bulunmaktayız. Son olarak görevinin başında şehit olan Doktorumuz Ersin Arslan’a Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve tüm sağlık çalışanlarına baş sağlığı diliyoruz.
 
                                                                                                                                                                                                                 Bekir ÇULLA
                                                                                                                                                                                                            Acil Tıp Teknisyeni
                                                                                                                                                                                             Sağlık Sen Isparta / Yalvaç İlçe Temsilcisi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.